بمنظور خرید خانه در ترکیه یکی از مهمترین پارامترهایی که طی سالهای آتی بعد از خرید ملک شما را از سرمایه گذاری خود راضی نگه خواهد داشت آگاهی از آب و هوای شهرهای مختلف ترکیه است چرا که هر انسانی در دنیا یا گرم مزاج است و یا سرد مزاج و در صورتی که در منطقه ای زندگی کند که به لحاظ آب و هوایی باب میل خود نباشد قطعا با گذشت زمان از انتخاب محل زندگی خود پشیمان خواهد شد.

در ادامه با کارشناسان هلدینگ ناب هاوس همراه باشید تا شما را با آب و هوای شهرهای ترکیه آشنا نموده و مزایا و معایب دمای تمام فصول سال هر شهر ترکیه را برایتان بیان نمائیم.

ترکیه یکی از کشورهای بسیار زیبایی است که سالانه توریست های زیادی را به خود جذب می کند. این کشور به وسیله دریاهای آزاد و کوه های بلندی احاطه شده است. به طور کلی آب و هوای شهرهای ترکیه یا مدیترانه ای هستند یا کوهستانی و یا جلگه ای. آب و هوای مدیترانه ای دارای تابستان هایی گرم و زمستان هایی مرطوب و ملایم می باشد. آب و هوای کوهستانی تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی بسیار سرد و برفی دارد. آب و هوای جلگه ای، که بیشتر فلات ها این آب و هوا را دارند، دارای بارش های باران زیاد و زمستان هایی به شدت سرد می باشد.

ترکیه از شهرهای کوچک و بزرگ زیادی تشکیل شده است که آب و هوای شهرهای داخلی آن نسبتا خشک و قاره ای است و شهرهای شمالی آن دارای آب و هوای اقیانوسی می باشند. شهرهای جنوبی این کشور نیز دارای آب و هوایی معتدل و مدیترانه ای هستند. شرایط آب و هوایی متنوع و خاص شهرهای مختلف ترکیه باعث شده است که این کشور، در تمامی فصول، گردشگران و توریست های زیادی را از سراسر کشور به خود جذب کند و از این راه درآمد زیادی کسب نماید.

در فصل بهار، کشور ترکیه و اکثر شهرهای آن، به شدت زیبا می باشد و هوای معتدل و دلپذیری دارد. هوا در فصل بهار، در سراسر این کشور، دمای متوسطی دارد و روزها طولانی هستند. فصل تابستان در اکثر نقاط ترکیه بسیار داغ و گرم می باشد و گرم ترین و بهترین فصل برای سفر به این کشور دیدنی تابستان است. در اکثر شهرهای ترکیه، تابستان برای شنا، آفتاب گرفتن، غواصی و استفاده از رستوران های ساحلی بسیار عالی است و توصیه می شود. فصل تابستان در ترکیه بدون باران و بسیار گرم است و در برخی شهرها آب و هوا شرجی می باشد.

آب و هوای ترکیه در فصل پاییز بسیار ملایم و مناسب است. روزها در این فصل کوتاه تر می شوند و اکثرا بارانی هستند. فصل زمستان در ترکیه به شدت سرد، برفی و بارانی است اما برای بازدید و سفر خیلی مناسب می باشد زیرا اسکی و دیگر ورزش های زمستانی در این کشور انجام می شوند و به جذابیت های دیگر آن می افزایند. البته شهرهایی که در جنوب شرقی ترکیه قرار دارند، در زمستان معتدل هستند و خیلی سرد نمی باشند. به طور کلی ترکیه در فصل زمستان بارندگی های زیادی دارد و اکثر روزها بارانی می باشد.

آب و هوای شهرهای ترکیه

آب و هوای شهر های ترکیه

  • بخش های مرکزی فلات آناتولی آب و هوای نسبتا خشک و قاره ای دارد و در فصل زمستان بسیار سرد است.
  • بخش های شرق و شمال شرقی این کشور دارای آب و هوای کوهستانی است و این یعنی تابستان های گرم و زمستان های سرد همراه با بارش برف را خواهد داشت.
  • سواحل دریای سیاه دارای تابستان های گرم و زمستان های معتدل و مرطوب است.
  • سواحل غربی و همچنین سواحل جنوبی این کشور آب و هوای معتدل مدیترانه ای دارد.

در ادامه مطلب در ناب هاوس به بررسی آب و هوای شهرهای ترکیه خواهیم پرداخت.

آب و هوای شهر استانبول

آب و هوای استانبول ترکیه

اگر قصد سرمایه گذاری در شهر استانبول را دارید صفحه خرید خانه در استانبول را مشاهده کنید

استانبول بزرگترین شهر ترکیه و مقصد بسیاری از گردشگران خارجی در تمام فصول سال است. بهترین زمان سفر به استانبول دو ماه آخر بهار و دو ماه آغازین پاییز است که در این زمان آب و هوای استانبول در بهترین حالت خود قرار دارد. در فصل زمستان هوای این شهر بسیار سرد است و دما به زیر صفر می رسد. تابستان های این شهر گرم و مرطوب است و برای برگزاری انواع کنسرت ها و جشنواره ها زمان مناسبی است.

در حالت کلی آب و هوای استانبول در فصل بهار، روزها هوا معتدل است اما شب ها هوا خنک است و می تواند همراه با بارش باشد. تابستان های استانبول گرم و مرطوب است به گونه ای که میانگین دمای هوا حدودا 28 درجه است و برای انواع تفریحات تابستانی مناسب است. معمولا افراد برای فرار از گرما در این فصل از تورهای کشتی تفریحی در تنگه بسفر استفاده می کنند. در فصل پاییز آب و هوای استانبول بسیار متغیر می باشد و ثبات ندارد. گاهی اوقات روزها گرم وگاهی بارانی و نسبتا سرد است. در زمستان، روزها معمولا سرد است و میانگین دمای آن به 8 درجه سانتی گراد می رسد. بارش های رگباری در طول روز طبیعی است اما خبری از بارش برف زیاد در این شهر نیست. از مزیت های سفر به این شهر در زمستان خلوت بودن شهر، هتل با قیمت مناسب و هزینه های پایین است.

آب و هوای آنکارا

آب و هوای آنکارا ترکیه

پیشنهاد میکنیم صفحه خرید خانه در آنکارا را مشاهده کنید

آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و یکی از مهم ترین و دیدنی ترین شهرهای این کشور می باشد. این شهر جذاب با تلفیقی از هنر و مدرنیته ساخته شده است و جاذبه های زیادی دارد. آب و هوای آنکارا مدیترانه ای است و تابستان هایی خشک و نیمه شرجی دارد. در تابستان این شهر بسیار گرم و خشک می باشد و در زمستان دارای آب وهوایی معتدل و بارانی است.

بهترین فصل برای سفر به این شهر زیبا، تابستان است و اصلا نیازی نیست نگران گرمای آن باشید. با اینکه آنکارا تابستان هایی گرم و خشک دارد اما اصلا گرمای آن آزار دهنده و طاقت فرسا نیست و می توان گفت به شکلی شبیه به تابستان های ایران است. شما با سفر به این شهر در فصل تابستان می توانید به راحتی از امکانات دریایی و تفریحات آبی آن استفاده کنید و لذت ببرید. همچنین از اواخر شهریور تا اواخر مهر ماه بهترین زمان سفر به شهر آنکارا می باشد زیرا وضعیت آب و هوا در این شهر تقریبا ثابت است و هوا به شدت مطبوع و خنک می باشد. میانگین بارش سالانه آنکارا 400 میلی متر می باشد با این حال بارش در تمام طول سال مشاهده می شود. در پایتخت ترکیه به طور متوسط سالانه بیش از 2400 ساعت آفتاب می تابد . به علت ارتفاع زیاد این شهر در فصل تابستان روزها گرم و شب ها هوا خنک و میزان بارش به طور کلی کم است.

آب و هوای آنتالیا

آب و هوای آنتالیا ترکیه

اگر قصد خرید ملک یا سرمایه گذاری در شهر آنتالیا را دارید پیشنهاد می کنیم صفحه خرید ملک در آنتالیا را مشاهده کنید

یکی دیگر از شهر هایی که در مقاله آب و هوای شهرهای ترکیه قصد داریم توضیح دهیم آنتالیا می باشد. شهر آنتالیا در نزدیکی بادهای شمالی سرد قرار دارد و به همین دلیل آب و هوای آن مدیترانه ای با تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و بارانی است. تقریبا 300 روز در سال هوا آفتابی است و دمای دریا هیچ وقت زیر 15 درجه سانتی گراد نمی رود و در تابستان میانگین دمای هوا حدودا 28 درجه سانتی گراد است. در ماه های تیر و مرداد دمای هوا ممکن است تا 40 درجه سانتی گراد هم برسد. به طور میانگین دمای هوا در این دو ماه 30 درجه است اما به دلیل شرجی بودن هوا ممکن است هوا گرم تر به نظر برسد. با این حال وزش بادهای شمالی و نسیم خنک دریا تحمل گرمای تابستان در این شهر را آسان تر می کند.

می توان گفت بهترین زمان سفر به آنتالیا، اردیبهشت می باشد چرا که دمای هوا و رطوبت آن بسیار مطلوب است و گرما آزار دهنده نیست و می توان در این زمان در سواحل آنتالیا حمام آفتاب گرفت. بطور کلی آب و هوای آنتالیا در طی سال خیلی تغییر ندارد و اکثر روزهای هوای آنتالیا گرم و شرجی می باشد. زمستان ها هوای آنتالیا خنک تر می گردد و چند روزی در آنتالیا بارانی خواهد بود. بنابراین بهترین وقت سفر به آنتالیا را علاقه شما به هوای آفتابی یا بارانی تعیین می کند.

شرایط آب و هوایی ازمیر 

آب و هوای ازمیر ترکیه

جهت مشاهده شرایط و خرید خانه در ازمیر صفحه خرید ملک در ازمیر را مشاهده کنید

ازمیر یکی از شهرهای توریستی ترکیه است که در ساحل دریای اژه واقع شده است. شهر ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه است و دارای آب و هوایی چهار فصل است. به طور کلی تابستان های ازمیر نسبتا شرجی است چون در کنار دریا قرار گرفته و زمستان های سردی را سپری می کند، در پاییز آب و هوای آن معتدل است و در فصل بهار بهترین شرایط آب و هوایی را دارد. آب و هوای ازمیر در مجموع از نوع مدیترانه ای است و تابستان های گرم و خشکی دارد و در زمستان آب و هوایی نسبتا معتدل همراه با بارندگی زیاد دارد. بیشترین بارندگی ازمیر ترکیه در ماه های آبان تا فروردین است. اما در ماه های خرداد، تیر و مرداد بارندگی و نزولات جوی به حداقل خود می رسد.

میانگین دمای ازمیر در فصل تابستان معملا در حدود 30 درجه سانتی گراد است اما در بعضی روزهای تابستان دمای هوا به بالاتر از 40 درجه هم می رسد. در فصل زمستان دمای هوا بین 12 تا 14 درجه سانتی گراد است و به ندرت شاهد بارش برف در این شهر هستیم ولی بارش باران در این فصل زیاد خواهد بود. با اینکه در تابستان هوای ازمیر گرم است اما به دلیل اینکه جشنواره ها و فستیوال های زیادی در این فصل برگزار می شود همه ساله تعداد زیادی از گردشگران از این شهر بازدید می کنند.

بررسی آب و هوای شهر بورسا

بورسا چهارمین شهر بزرگ ترکیه است که به شدت سرسبز است و جنگل های زیبا و زیادی دارد. این شهر تاریخی که دارای جاذبه ‌های گردشگری فراوان و متنوعی است، فقط با استانبول ۴ ساعت فاصله دارد. آب و هوای بورسا مدیترانه ‌ای و معتدل است که در فصل تابستان گرم و مرطوب می شود و در فصل زمستان همیشه خیلی سرد است و بارش باران و برف دارد.

خیلی از گردشگران و مسافران زمستان را برای سفر به این شهر انتخاب می کنند زیرا می توانند از ورزش ها و تفریحات زمستانی مانند اسکی در پیست اولوداغ استفاده نمایند. آب و هوای بورسا از ماه اردیبهشت تا ماه مهر به شدت معتدل و عالی است و برای سفر مناسب می باشد.

شرایط آب و هوای شهر جذاب بدروم

آب و هوای ترکیه

برای اطلاع از جزئیات بیشتر راجب سرمایه گذاری در بدروم صفحه خرید ملک در بدروم را مشاهده کنید

شهر جذاب و دیدنی بدروم که در استان موغله واقع شده، یکی از شهرهای زیبا و خوش آب و هوای ترکیه است که برای گذراندن تعطیلات مکان بسیار مناسبی می باشد. آب و هوای این شهر در تابستان ها گرم به همراه وزش نسیم خنک از طرف دریای اژه می باشد و در زمستان ها به دلیل همسایگی با دریای اژه مرطوب می باشد.

در فصل تابستان گرمای هوا تا 32 درجه سانتی گراد می رسد و در زمستان ها میانگین دمای هوا حدودا 14 درجه سانتی گراد است. میزان بارش باران در بدروم زیاد است با این تفاوت که در فصل زمستان میزان بارش ها نسبت به سایر فصل ها بیشتر است. بهترین زمان سفر به این شهر زیبا بهار و پاییز است که دمای هوا مناسب است هر چند که در فصل تابستان نیز گردشگران زیادی از این شهر بازدید می کنند.

همچنین بمنظور آشنایی بیشتر با آب و هوای بدروم ترکیه صفحه جاذبه های گردشگری بدروم را مطالعه کنید.

دمای هوای شهر مرمره ترکیه

منطقه مرمره در شمال غربی ترکیه و در شهر استانبول قرار دارد. این منطقه ساحلی بسیار به دریای مرمره نزدیک است و آب و هوایی معتدل و قاره ای دارد. دریای مرمره یک دریای داخلی در ترکیه است که بخش آسیایی این کشور را از بخش اروپایی آن جدا می کند و دریای سیاه را به دریای اژه وصل می نماید. آب و هوای مرمره کمی خنک تر از بخش های مدیترانه ای است و دارای جریان های هوایی سرد و قوی می باشد.

بررسی آب و هوای شهر آنتوریس ترکیه

آنتوریس یک شهر کوهستانی می باشد که در شرق ترکیه واقع شده است. این شهر آب و هوایی کوهستانی و سخت دارد به طوری که تابستان های آن به شدت گرم، داغ و بسیار خشک است و زمستان های آن بسیار سرد و طاقت فرسا همراه با بارش برف و باران زیاد می باشد. در این شهر کوهستانی زمستان ها تقریبا تردد غیر ممکن می شود و طوفان های سنگینی رخ می دهد. فصل بهار و فصل پاییز آب و هوا در آنتوریس متعادل است اما ممکن است تغییر ناگهانی دما اتفاق بیوفتد.

دمای هوا در آناتولیا ترکیه

آب و هوای آناتولیا ترکیه

آناتولیا فلات است و نوسانات دما در آن خیلی بیشتر از مناطق ساحلی می باشد. این شهر به طور کلی زمستان هایی بسیار سرد و تابستان هایی گرم و خشک دارد. آناتولیا دارای 3 بخش غربی، شرقی و جنوبی می باشد که هر یک از این بخش ها آب و هوای خاص خود را دارند.

آناتولیای غربی آب و هوایی معتدل دارد و دما در تابستان به طور میانگین 9 درجه سانتیگراد و در زمستان 29 درجه سانتیگراد می باشد. آناتولیای شرقی دارای زمستان هایی طولانی و بسیار سرد است و تا مدت ها برف روی زمین باقی می ماند و آب نمی شود. در بخش جنوبی این شهر آب و هوا جلگه ای است و تفاوت دما بین روز و شب بسیار زیاد می باشد.

بارش در این بخش کم است و بیشتر برف می بارد. آب و هوا در قسمتی از شهر آناتولیا که به دریای سیاه وصل است، گرم و مرطوب می باشد و دما در تابستان به طور میانگین 23 درجه سانتیگراد و در زمستان 7 درجه سانتیگراد است.

بررسی آب و هوای مناطق ساحلی ترکیه

مناطق ساحلی ترکیه در امتداد دریای مدیترانه و دریای اژه قرار گرفته اند و دارای آب و هوایی مدیترانه ای هستند. این مناطق به طور کلی خنک و مرطوب می باشند و تابستان هایی گرم و خشک دارند. فصل تابستان بهترین فصل برای سفر گردشگران و توریست ها به مناطق ساحلی می باشد. البته لازم به ذکر است که زمستان های این مناطق نیز برای سفر عالی هستند. بهترین زمان سفر به مناطق ساحلی ترکیه اواخر بهار تا اوایل پاییز می باشد زیرا آب و هوا در این مدت خیلی عالی و دلنشین است.

ترکیه از شهرها و مناطق زیادی تشکیل شده است که آب و هوای هر یک از این شهرها و مناطق با یکدیگر متفاوت است و این تفاوت به بخشی مربوط می شود که آن شهر یا منطقه قرار گرفته است. به طور مثال مناطق جنوبی ترکیه در فصل گرما به شدت جذاب هستند و برای سفر مناسب می باشند، مناطق شمالی و مرکزی آن در فصل زمستان مناسب هستند و گردشگران و توریست ها به آنجا سفر می کنند. به طور کلی بهترین زمان سفر به کشور ترکیه و شهرهای آن، فصل بهار و فصل پاییز است زیرا آب و هوا در این دو فصل نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد.

به طور کلی بخش های مرکزی این کشور خشک و بسیار سرد می باشند و بخش های شرقی و شمال شرقی، آب و هوایی کوهستانی دارند و تابستان ها گرم و زمستان ها سرد و برفی است. سواحل جنوبی و غربی کشور ترکیه دارای آب و هوایی مدیترانه ای هستند و سواحل دریای سیاه دارای تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب می باشند. کنیا پلوتو و مالاتیا پلوتو خشک ترین مناطق و بخش های کشور ترکیه هستند که بارندگی سالانه آنها از 300 میلی متر کمتر می باشد.

جهت خرید خانه در ترکیه و یا دریافت مشاوره رایگان شما می توانید با شماره های 02188879479 و 02188876714 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ناب هاوس همه روزه آماده پاسخگویی به شما هموطنان عزیز می باشند.

5/5 - (4 امتیاز)