استانبول بزرگترین شهر ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور است و در کنار دریای مرمره و تنگه بسفر قرار گرفته است. استانبول تنها شهری است که قسمتی از آن در آسیا و قسمت دیگر در اروپا واقع شده و به وسیله پل بسفر به یکدیگر متصل شده اند. این شهر بزرگ و تاریخی در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شده است و از لحاظ گردشگری خارجی رتبه سوم را در جهان دارد. استانبول در گذشته با نام های گوناگونی شناخته می شده از جمله : بیزانتیوم، استیمبول، کنستانتینوپل و …. در ادامه با ما در در ناب هاوس همراه باشید تا با جاذبه های گردشگری استانبول بیشتر آشنا شویم.

جاذبه های گردشگری استانبول بسیار زیاد می باشد. از مساجد و کاخ ها گرفته تا موزه ها و بازارهای تاریخی که همگی در طول سال پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر دنیا می باشند. بیش تر این جاذبه ها در اطراف منطقه سلطان احمد قرار گرفته اند اما مناطق بی اوغلو و تکسیم هم جذابیت های فراوانی دارند. ایاصوفیه و مسجد آبی جزو مکان هایی هستند که هر گردشگری باید از آن ها بازدید کند. از بازارهای استانبول دیدن کنید، سوغاتی بخرید و یا حتی به یکی از حمام های ترک بروید و از ماساژ لذت ببرید.

مسجد ایاصوفیه

ایاصوفیه که در گذشته حاجیا صوفیا خوانده می شد یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری استانبول به شمار می رود. این بنای باشکوه در منطقه تاریخی استانبول واقع شده و در طول تاریخ امپراطوری های مختلفی را دیده است. مسجد ایاصوفیه که در ابتدا کلیسا بوده و در سال 537 میلادی توسط امپراطور بیزانس، ژوستین یکم ساخته شده است. ایاصوفیه به مدت 6 قرن و تا قرن 12 میلادی به عنوان کلیسای کاتولیک رمی به حساب می آمد اما در قرن پانزدهم توسط معمار عثمانی به نام “سینان” به مسجدی باشکوه تبدیل شد. از سال 1935 این بنا به عنوان موزه ایاصوفیه مورد استفاده عموم قرار گرفته است. ارتفاع گنبد ایا صوفیه از زمین پنجاه و پنج متر است و چهل پنجره روی گنبد قرار گرفته است. همچنین این بنا نه در و صد و هفت ستون دارد. موزه ایاصوفیه شاهکار دوران بیزانس و امپراطوری عثمانی‌هاست و از آن به عنوان مهم ترین نماد ترکیه یاد می‌کنند که بین ادیان اسلام و مسیحیت پیوند ایجاد می ‌کند.

مسجد اباصوفیه

کاخ (قلعه) توپکاپی

این کاخ در قرن پانزدهم میلادی توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده است. سلطان محمد تا سال 1481 در این کاخ زندگی می کرده است. کاخ توپکاپی در محل اتصال تنگه بسفر و دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی واقع شده است. در گذشته این کاخ محل زندگی سلاطین عثمانی بوده است و باغ بسیار باشکوهی را داراست. معروف ترین قسمت قلعه توپکاپی بخشی به نام حرم می باشد که سلطان و خانواده اش در این قسمت زندگی می کرده اند. با عبور از میان آشپزخانه به تالار باشکوه کاخ می رسید. بخش بعدی این بنا شامل اتاق های مخصوص سلطان می باشد. مجموعه ای ارزشمند از لوازم پیامبر اسلام و گنجینه سلطنتی در اتاقی محافظت شده در این بخش نگهداری می گردد.

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی

مسجد سلطان احمد در زمان سلطنت سلطان احمد در استانبول بنا شده است. این مسجد یکی از زیباترین مساجد جهان به حساب می آید که به مسجد آبی نیز شهرت دارد. مسجد سلطان احمد بین سال های 1609 تا 1616 ساخته شده است که پس از اتمام ساخت آن باعث ایجاد خشم در بین مسلمانان شد زیرا مانند خانه خدا در مکه 6 مناره داشت. به همین دلیل مناره ی هفتمی ساخته شد تا به این مخالفت ها پایان داده شود. در تزئینات داخلی مسجد از ده ها هزار سفال ایزنیک استفاده شده است که به دلیل استفاده از این سفال ها به مسجد آبی شهرت یافته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرمایه گذاری در ترکیه و خرید ملک صفحه خرید ملک در استانبول را مشاهده کنید

کاخ دلمه باغچه استانبول

کاخ باشکوه و زیبای دلما باغچه در سال 1854 به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شده است. تاثیر معماری اروپایی بر معماری امپراطوری عثمانی در قرن 19 در این بنا کاملا مشهود است. این کاخ پس از اتمام ساخت جایگزین کاخ توپکاپی به عنوان محل اقامت سلاطین عثمانی شد. کاخ دلمه باغچه بین سال های ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۴ محل اقامت ۶ سلطان عثمانی بوده است و امروزه یکی از باشکوه ترین جاذبه های گردشگری استانبول به حساب می آید. نکته جالبی که در مورد این کاخ وجود دارد این است که پس از درگذشت آتاتورک تمامی ساعت های این کاخ بر روی 9:05 دقیقه متوقف شده اند.

کاخ دلمه باغچه استانبول

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه به دستور سلطان سلیمان در سال 1550 میلادی ساخته شده است. این مسجد با گنبد و چهار مناره بلندش همچون تاجی بر روی یکی از هفت تپه ی استانبول واقع شده است. این مسجد توسط معمار مشهور دوره عثمانی به نام معمار سینان ساخته شده است. ارتفاع گنبد این مسجد 53 متر می باشد که به دلیل تناسب و هماهنگی و یکپارچکی در طراحی قابل توجه می باشد. آرامگاه سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان در محوطه باغ این مسجد می باشد.

بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول که به ترکی کاپالی چارشی خوانده می شود و به معنی بازار سرپوشیده است که در یک مایلی غرب سلطان احمد واقع شده و یکی از بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده دنیا به حساب می آید. این بازار بزرگ به دستور سلطان محمد در قرن 15 میلادی ساخته شده است.

کلیسای چورا

این کلیسا که در ابتدا به منظور کلیسای بیزانسی ساخته شده بود و بعدها تبدیل به مسجد شد و اکنون به عنوان موزه از آن استفاده می شود. بخش هایی از این کلیسا در سال 400 میلادی ساخته شده است ولی ساختمان کنونی که وجود دارد در سال 1500 میلادی ساخته شده است. موزاییک های شگفت آور بیزانسی استفاده شده در ساخت این کلیسا متعلق به قرن 14 میلادی می باشد که از شهرت جهانی برخوردار است.

مسجد رستم پاشا

در سال 1561 میلادی به دستور رستم پاشا مسجدی زیبا در یکی از شلوغ ترین نقاط شهر توسط معمار سینان بنا شد. به همین دلیل فضای مسجد رستم پاشا در مقایسه با سایر مساجد تاریخی استانبول کوچکتر است و در زیر آن مغازه هایی ساخته شده است. نمای بیرونی این مسجد چشم انداز جذابی ندارد ولی در عوض دکوراسیون داخلی آن بی نظیر است. از زیبایی‌های چشمگیر مسجد که نظرتان را جلب می‌کند می‌توان به نقش‌های فراوان گل‌های میخک، مینا، لاله، زنبق، رز و… اشاره کرد. کاشی‌کاری این مسجد و شکل ستون‌های آن از ویژگی‌های خاص مسجد رستم پاشا است که آن را جزو جاذبه های گردشگری استانبول قرار داده.

مسجد رستم پاشا استانبول

برج گالاتا

برج گالاتا تقریبا از هر قسمت شهر قابل مشاهده است و یکی از نمادهای شهر و جاذبه های گردشگری استانبول به شمار می رود. این برج با ارتفاع 67 متری بر فراز تپه ای مشرف به تنگه بسفر قرار گرفته است. برج گالاتا در سال 1348 میلادی بنا شد و در زمان خود بلندترین بنای شهر استانبول به حساب می آمد و حتی برای مدتی به عنوان برج نگهبانی و دیدبانی مورد استفاده قرار می گرفت. این برج در محله بی اوغلو واقع شده است. چشم انداز این برج بسیار زیباست و از آنجا می توانید کل شهر را مشاهده نمایید.

آب انبار باسیلیکا

این آب انبار در قرن ششم میلادی و به دستور ژوستین یکم جهت تامین آب مورد نیاز مردم استانبول ساخته شد. آب انبار باسیلیکا در نزدیکی مسجد سلطان احمد قرار گرفته و با ستون های زیبایی که دارد معماری بی نظیری را به نمایش می گذارد که نماینگر معماری دوران بیزانس است. یکی از مشهورترین بخش های این آب انبار پایه های ستونی است که به سنگ های مدوسا شهرت پیدا کرده اند چون شبیه به این موجود افسانه ای تراشیده شده اند.

حمام تاریخی خرم سلطان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول حمام خرم سلطان است. این حمام تاریخی و زیبا در منطقه ی فاتح استانبول قرار گرفته است. قدمت این حمام به قرن شانزدهم میلادی و دوران حکومت سلطان سلیمان باز می گردد. این حمام به دستور خرم سلطان (ملکه پادشاه عثمانی) در میان دو مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی بنا شده است به همین دلیل نام خرم سلطان را بر روی آن می گذارند.

معماری و ساخت این مسجد توسط معمار سنان انجام شده است. معماری این حمام به شکل آیینه ای و قرینه قسمت زنانه و مردانه است که در آن زمان رواج نداشته است. در این حمام علاوه بر تماشای معماری و زیبایی های آن می توانید به سبک سنتی ترک ها استحمام کنید. حمام خرم سلطان دارای بخش های متفاوتی است که در هر قسمت از آن خدمات متفاوتی ارائه می شود. وجود کافه رستوران در محل حمام نیز می تواند جای مناسبی برای استراحت و صرف غذاهای ترکی باشد.

حمام تاریخی خرم سلطان از جاذبه های گردشگری استانبول

میدان هیپودرم

میدان هیپودرم یا میدان سلطان احمد در قلب منطقه تاریخی استانبول قرار گرفته و در دوران امپراطوری روم مکانی برای برگزاری مسابقات اسب سواری و ارابه رانی بوده است و امروزه بخش های کمی از آن باقی مانده است.در میدان هیپودرم بنای ستون مانندی وجود دارد که 20 متر ارتفاع دارد و با نقش و نگارهای مصری تزئین شده است. همچنین ستون مار هم که از دلفی به این میدان آورده شده است جزو دیدنی های جذاب میدان هیپودرم است.

 

جهت خرید خانه در ترکیه و یا دریافت مشاوره رایگان شما می توانید با شماره های 02188879479 و 02188876714 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ناب هاوس همه روزه آماده پاسخگویی به شما هموطنان عزیز می باشند.