ازمیر امروزه به عنوان سومین شهر بزرگ ترکیه شناخته میشود که از شبکه حمل و نقل خوبی برخوردار است که این ویژگی به لطف حمل و نقل های موجود در خشکی و دریایی میباشد. در ابتدا به بررسی مختصر هرکدام اشره کرده و در انتها به طور مفصل مورد بررسی قرار خواهیم داد. اکنون برای کسانی که از طریق هواپیما وارد این شهر میشوند در مورد سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر توضیحاتی خواهیم داد:

اگر قصد رفتن به مرکز شهر را داشته باشید و میزان هزینه ها برایتان مهم نباشد میتوانید از تاکسی های دربستی استفاده کنید که کرایه ای معادل 25 دلار دارند.

شرکت محلی هاواس که حمل و نقل های سازماندهی این شهر را برعهده گرفته است جز یکی دیگر از سیستم های حمل و نقل عمومی ازمیر میباشد که هزینه رفت و امد با ان تقریبا 8 دلار است.

همچنین شما میتوانید از مترو این شهر نیز استفاده کنید. مترو ازمیر یک ایستگاه در فرودگاه ازمیر دارد که امروزه به بهره برداری رسیده و قابل استفاده است که میتوان گفت یکی از مناسب ترین وسیله های سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر به شمار می اید. اگر قصد استفاده از مترو ازمیر را داشته باشید باید بدانید که زمان سفر از فرودگاه به مرکز شهر (کوناک) چیزی در حدود نیم ساعت طول خواهد کشید. البته این زمان گفته شده تقریبی است و میتواند در ساعات پرتردد و ساعات خلوت شهری, مدت زمان سفر شما متغیر باشد. ناگفته نماند که مترو ازمیر در این خط از ساعت 6 صبح تا 12 نیمه شب فعال میباشد و برای شناخت ان بهتر است از قبل نقشه های این مترو را نگاهی کرده باشید.

محتوای مفید برای شما : خرید ملک در ازمیر

قیمت بلیط: برای بزرگسالان این بلیط به قیمت 1.75 لیر محاسبه میشود البته این را نیز به خاطر بسپارید که اگر قصد توقف و استفاده دوباره از مترو را دارید میتوانید از امکان توقف 90 دقیقه رایگان استفاده کنید. همچنین این بلیط ها در بسته های 3 تایی با قیمت 6.5 لیر و بسته های 5 تایی 10.40 لیر عرضه میشوند. این را نیز در نظر بگیرید که ممکن است قیمت بلیط ها تغییر کرده باشد و برای اطمینان کامل قبل از سفر قیمت هارا بررسی کنید.

ازمیر

اتومبیل فرودگاه استانبول یک شرکت مستقر در فرودگاه استانبول میباشد که با سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر و سایر شهر ها همکاری دارد. به اینصورت که این شرکت سرویس دهی و حمل و نقل فرودگاهی را بصورت شبانه روزی انجام میدهد.

باید یدانید این شرکت در زمینه انتقال فرودگاه تخصص دارد ، پوشش آن در ترکیه گسترده و شامل اغلب شهرها است. سرویس دهی این شرکت, فرودگاه صابیحا ، فرودگاه آتاتورک ، ازمیر ، بندر کوش آداسی ، افسس ، پاموککاله ، برگاما ، چسمه ، فرودگاه آنتالیا ، کمر ، آلانیا ، المپ ، بدروم ، کپادوکیا ، ایستگاه قطار حیدرپاشا، ترمینال اتوبوس ، بندر کروز کاراکوی ، بندر کروز گالاتا ، فرودگاه های استانبول اروپا و آسیا را شامل میشود. همچنین این شرکت خدمات انتقال به فرودگاه ها ، هتل ها و بنادر سفر را با نرخ بسیار اقتصادی عرضه می کند.

فقط توجه کنید که این سیستم از قبل نیاز به ثبت نام و رزرو دارد و پس از انجام رزرو آنلاین ، برای تأیید از طریق ایمیل برای شما نامه الکترونیکی ارسال می شود. هنگامی که از هواپیما خارج می شوید درحالی که نام خود را بر روی یک کاغذ در دست دارید، فردی منتظر ما است.

اگر به ورودی بندر ازمیر وارد شده باشید، باید به آلسانجاک که در مرکز شهر واقع شده است بروید. اگر مدت زمان محدودی در ازمیر دارید ، استفاده از تاکسی توصیه می شود که به بازار کمرالتی بروید. حدود 45 دقیقه طول می کشد تا از بندر کروز تا به ان مقصد قدم بزنید.

حمل و نقل کشتی ازمیر

در صورتی که قصد استفاده از اتوبوس را دارید از ترمینال اصلی اتوبوسرانی ازمیر استفاده کنید زیرا بهترین راه سوار شدن به اتوبوس های خدماتی میباشد که توسط شرکت های اتوبوسرانی اداره می شوند. در ترمینال اتوبوس ، با اتوبوس خدماتی به مرکز شهر میتوانید بروید. این اتوبوس های خدماتی معمولاً به مناطق مرکزی شهر خط رفت و امد دارند.

خرید خانه در ترکیه

در داخل شهر ازمیر ، وسیله اصلی حمل و نقل عمومی ، اتوبوس های قرمز میباشند که متعلق به شهرداری ازمیر هستند. به عنوان یک خارجی در ازمیر ، ممکن است دشوار باشد که دریابید که برای مقصد از کدام خط اتوبوس استفاده کنید زیرا هر کدام از اتوبوس ها خط ویژه ای دارند که میتوانید انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که در این اتوبوس ها می توانید از پول نقد (به عوان مثال1 دلار) یا از طریق کارت اعتباری “کارت شهر” با اصطلاح ترکیkentcart  استفاده کنید. همچنین می توان در دفاتر فروش بلیط اتوبوس یا برخی از مغازه ها بلیط را خریداری کرد. برای خرید این کارت به دنبال علامت “Kent Kart” باشید تا از اصلی بودن ان مطمئن باشید چراکه شما هزینه پرداخت می کنید یعنی چیزی در حدود 3 دلار و شما باید برخی از اعتبارات را پر کنید و سپس در اتوبوس استفاده کنید. شما به سادگی کارت را علاوه بر راننده به دستگاهی نشان می دهید و هزینه آن از اعتبار کل شما کسر می شود. استفاده از “کارت شهر” منطقی تر است و هزینه ها کمتر میشوند. می توانید کارت را در باجه های شارژ کارت شهری که تعداد زیادی از آنها وجود دارد ، شارژ کنید. استفاده از این کارت ارزان ترین راه برای رفت و آمد در سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر است ، زیرا برای اتوبوس ها ، مترو و کشتی ها کارامدتر است.

سیستم حمل و نقل ازمیر

اطلاع از نقاط خدمات سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر

بین نقاط زیر خدمات قایق / کشتی شهرداری وجود دارد:

کناک – کارشی یاکا – بوستانلی – بایراکلی – گزتپه که هرکدام چند حرکت در روز دارند و قایق های انفرادی در نقاط اوچ کویولار – بوستانلی – کناک استفاده کنید. همچنین سفر های قایقی از کناک به آلمان آداسی نیز وجود دارد که امکانات کامل شنا در انجا فراهم شده است. جالب است بدانید قایق های انفرادی امکان نقل و انتقال مسافر و خودرو هستند.

مترو ازمیر تقریباً 11 کیلومتر میباشد. مسیری با 10 ایستگاه توقف. ایستگاه های آخر شامل Bornova و Ucyol هستند. اگر در مرکز ازمیر نزدیک بازار هستید ، نزدیکترین ایستگاه ها کوناک ، کانکایا و باسمانه هستند. شهرداری ازمیر در حال گسترش سیستم حمل و نقل مترو میباشد. پس از ساخت راه آهن جدید و بازسازی خطوط راه آهن موجود ، پیشرفت فوق العاده ای در سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر خواهد بود. (در حال حاضر توسعه ایستگاه Ucyol به Uckuyular هنوز در دست ساخت است).

علاوه بر این ، سرویس های مینی بوس ویا دولموش در اطراف حومه شهر و تاکسی های “اشتراک و یا شِیر” که در مسیرهای ثابت حرکت می کنند نیز وجود دارد. تاکسی ها مسافران مسیرهای کاملاً مستقیمی را به داخل و خارج از مرکز هدایت می کنند.

تاکسی در ترکیه به طور کلی کاملاً منطقی است. بنابراین ، اگر شما به عنوان یک مسافر محدودیت های بودجه قابل توجهی ندارید ، تاکسی وسیله ای مناسب برای حمل و نقل است. البته باید به یاد داشته باشید که تاکسیمتر (نشان دهنده میزان هزینه شما) باید روشن باشد!!!

حمل و نقل

همانطور که گفتیم ازمیر جز سه شهر بزرگ ترکیه میباشد و دارای چهار سیستم حمل و نقل است که دولتی بوده و جداگانه اداره میگردند اما متعلق به شهرداری ازمیر هستند. در ادامه به بررسی دقیق هرکدام از این سیستم ها خواهیم پرداخت زیرا اطلاعاتی در بالا ارائه شد که شما اشنایی مختصری با سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر پیدا کردید. به یاد داشته باشید که بهترین روش چرخ زدن در شهر ازمیر ترکیب قدم زدن و تاکسی گرفتن میباشد تا بتوانید از تمامی زیبایی های این شهر استفاده کنید.

  • مترو: همانطور که اشاره شد یک خط مترو وجود دارد که مرکز شهر ، اوسیول ، میدان کوناک و حومه شمال شرقی بورنووا را به یکدیگر متصل می کند. مترو ازمیر تمیز و سریع است. مترو حمل و نقل را از دو جهت فراهم می کند. خط شمالی و خط جنوبی. همچنین خط قطار مسافربری ایزبان قابل استفاده است زیرا بیشتر قسمتهای مرکز شهر را پوشش می دهد.
  • اتوبوس: در ابتدا متوجه شدیم که یک سیستم بزرگ اتوبوسرانی وجود دارد که تمام شهر را پوشش می دهد و حمل و نقل بین ازمیر و اطراف آن بسیار راحت و توسعه یافته است. در این اتوبوس ها می توانید از پول استفاده کنید یا می توانید از کارت شهر که در بالا اصطلاح ترکی ان کنت کارت نام برده شد استفاده کنید.
  • مینی بوس: همچنین خدمات مینی بوس در اطراف حومه شهرها وجود دارد که در ابتدا مورد صحبت نبودند زیرا خدمات این مینی بوس ها معمولا در خارج از شهر و روستاها است که میتوان از طریق تاکسی های اشتراکی به ان ها دست یافت. تاکسی های مشترکی در مسیرهای ثابت حرکت کرده و در مسیر های مستقیم از مرکز شهر به بیرون و بالعکس را به عهده گرفته اند.
  • کشتی

شاید بهترین راه برای گشت و گذار در ازمیر از طریق کشتی باشد. کشتیرانی عمومی آسان و سریع در داخل ساحل انجام می شوند و یک عکس خوب ازمیر را برای شما به ارمغان می اورند. شما میتوانید برای اطلاع از نقاط سرویس دهی این کشتیرانی به ابتدای این مطلب که کشتریانی ازمیر مختصرا مورد بررسی قرار گرفت مراجعه کنید.

  • تاکسی

در ازمیر ، هزینه های تاکسی با اضافه کردن مقدار مشخصی به ازای هر کیلومتر به هزینه شروع محاسبه می شود. رانندگان تاکسی می توانند هزینه کل سفر شما را بر اساس مقصد تخمین بزنند. تاکسی ها قیمت های مقرون به صرفه ای دارند.

نحوه استفاده از حمل و نقل عمومی ازمیر

حمل و نقل عمومی شهری تحت اختیار و مسئولیت شهرداری کلانشهر است. ایزبان خدمات حمل و نقل کاملی را با خطوط و مسیرهای حمل و نقل عمومی و شبکه قطار یکپارچه اتوبوس-کشتی-مترو-حومه ارائه می دهد.

حمل و نقل عمومی ازمیر

چگونه می توان بلیط و کارت حمل و نقل عمومی را دریافت کرد:

در ازمیر می توانید برای بهره مندی از حمل و نقل عمومی و برخی خدمات شهری از کارت الکترونیکی ازمیر من و بلیط 35 که یک بلیط کاغذی یکبار مصرف است و برای سفرهای 3 ، 5 و 10 قابل استفاده است ، استفاده کنید.

کارتهای ویژه ای برای کارمندان آژانس صادر می شود, کارت کارمندان عمومی و دانشجویان معروف به کارتهای استفاده فردی.

چگونه می توانید کارت izmirim و Bilet35 را تهیه کنید؟

پس از پرداخت هزینه کارت الکترونیکی و کرایه رفت و آمد روزانه

کارت ها و بلیط در ترمینال های کشتی Konak و Karşıyaka ، ایستگاه های مرکزی سیستم مترو مانند Konak ، Fahrettin Altay ، Bornova ، Halkapınar و Şirinyer ، ایستگاه های فرودگاه خط قطار محلی در ساعات اداری در حال فعالیت میباشند. شما همچنین می توانید از ماشین های شارژ قرار داده شده در هر ایستگاه، کارت دریافت کرده و با لیره ها خرد و درشت ترکیبی شارژ کنید.

شما می توانید کارت خود را در ایستگاه فرودگاه تحویل بگیرید و دو غرفه تعیین شده بصورت 24 ساعته و غرفه های موجود در شهر اماده ارائه خدمات هستند.

کشتی ازمیر

همچنین می توانید کارت خود را در غرفه واقع در ترمینال اتوبوس بین شهری و دستگاه شارژ تحویل بگیرید و آن را شارژ کنید.

همچنین میتوانید برای مشاهده نقاط شارژ و تهیه بلیط و کارت اعتباری راه اهن , کشتی و اتوبوس به یک جستجوی ساده در اینترنت بپردازید تا کاملا با برنامه ریزی و پیش بینی شده پیش بروید.

تعداد زیادی پایانه های کشتی مانند Konak ، Bostanlı ، Karşıyaka که توسط اغلب مسافران استفاده می شودند بسیار محبوب و دیدنی میباشند. Alsancak ، Göztepe ، Üçkuyular ؛ غرفه های فعال در ساعات اداری باز هستند. بلیط و کارت حمل و نقل را می توانید از این غرفه های کشتی دریافت و شارژ کنید.

در تمام پایانه های کشتی دستکاه های شارژ وجود دارد.

دستگاه های شارژ بلیط, کارت های 3 بار مصرف ارائه می کنند.

اطلاعات تعرفه قیمت گذاری سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر

اگر مطلب را به دقت مطالعه کرده باشید یک سوال تا به اینجا در ذهن شما خطور کرده است, همان موضوع 90 دقیق رایگان. هنگام استفاده از کارت ازمیریم در ایستگاه های قطار مترو ، تراموا و حومه و همچنین ترمینال های کشتی, سواری دوم و بعدی طی 90 دقیقه پس از اولین سواری رایگان است.

این گزینه که به مبدل معروف است برای مسیرهای اتوبوسرانی که به مناطق ازمیر سفر می کنند قابل استفاده نیست. با این حال ، ممکن است از گزینه “پرداخت مسیری که می خواهید” برای تعرفه های قیمت اتوبوس هایی که به مناطق دور افتاده سفر می کنند استفاده کنید و از ایستگاه اتوبوسی که وارد آن می شوید هزینه از شما کسر می شود و در واقع نیاز نیست مسیر کامل را بع عنوان کرایه بپردازید.

سرویس های شبانه معروف به تعرفه جغد و شاتل های فرودگاه تعرفه های قیمتی متفاوتی دارند.

دستگاه های شارژ تعبیه شده گفتیم که کارت 3 بار مصرف اراءه میکنند و مانده این کارت برای استفاده از خط Izban کافی نخواهد بود. بلیط کارتی که می توانید از ماشین های شارژ خریداری کنید فقط مربوط به مترو و حمل و نقل شهری است.

هزینه خط مسافرتی در سیستم قطار حومه ای و بازپرداخت

سیستم قطار حومه ای برای ایستگاه های این خط تعرفه هزینه متفاوتی دارد. (همانقدر که طی میکنید پرداخت کنید). هنگامی که از قطار پیاده می شوید ، به دستگاه های بازپرداخت نارنجی واقع در کنار دروازه های عوارض بروید و کارت خود را اسکن کنید. هزینه دورترین مسافت به عنوان پیش پرداخت نمایش داده میشود اما هزینه مسافتی که واقعاً طی کرده اید کسر می شود و مانده هزینه پس داده می شود ، بنابراین لطفا اسکن کردن کارت خود را فراموش نکنید.

هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی صبح ها بین ساعت 06:00 تا 07:00 و عصرها بین ساعت 19:00 تا 20:00 50٪ تخفیف نسبت به تعرفه قیمت ها موجود است.

در مورد Bilet35 ، که به عنوان بلیط نیز توصیف می شود ، تخفیفات گفته شده در مورد سفر دوم و سوم در 90 دقیقه در دسترس نیست. Bilet35 را تا نکنید زیرا خراب میشود همچنین استفاده, محدود به تعداد مشخصی از روزها میباشد.

چگونه می توان اعتبار کارت Pass و شارژ را بررسی کرد

شما می توانید از ماشین های شارژ ایستگاه ها برای اسکن کارت الکترونیکی خود (ازمیریم) استفاده کنید و ببینید اعتبار شما برای سفر کافی است یا خیر. شما می توانید از برنامه “بررسی شارژ” در وب سایت و سایت تلفن همراه نیز استفاده کنید. شما باید شماره کارت خود را وارد کنید تا موجودی خود را ببینید و می توانید کارت الکترونیکی خود را با استفاده از گزینه آنلاین شارژ با کارت بانکی خود شارژ کنید. با این وجود ، بعد از یک ساعت می توانید آن را روی دستگاه اعتبار سنجی وسیله نقلیه حمل و نقل عمومی قرار بدهید، شارژ آنلاین فعال می شود. شما ممکن است گزینه شارژ آنلاین را برای انتقال موجودی به ازمیر کارت از طریق کارت بانکی یا پول نقدی که می تواند به عنوان کارت اعتباری مورد استفاده قرار گیرد ، ترجیح دهید.

پایانه های قطار ازمیر

کجا می توانید از این کارت استفاده کنید؟

همچنین از این کارت سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر می توان برای تعدادی از خدمات مانند گاراژهای پارکینگ که توسط شهرداری کلان شهر ازمیر اداره می شود ، خدمات اجاره دوچرخه ، آسانسور ، پارک حیات وحش ازمیر ، زمین یخی منطقه تفریحی Aşık Veysel ، سرویس های بهداشتی هوشمند و غیره استفاده کرد.