خرید خانه در اسپانیا بدلیل قوانین خوبی که پادشاهی این کشور برای فروش ملک گذاشته است در مقطع کنونی مورد توجه اکثر کشورهای آسیایی علی الخصوص ایرانی ها قرار گرفته است.

اسپانیا که در جنوب غربی اروپا و در شبه جزیره ایبری واقع شده است، از شمال و شمال شرق با فرانسه، از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم مرز و همسایه می باشد. مرز اسپانیا با پرتغال طولانی ‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا شناخته می شود. جمعیت این کشور حدودا 10 میلیون نفر می باشد و زبان رسمی مردم آن اسپانیایی است.

اسپانیا کشوری دموکراتیک است و حکومتی پارلمانی دارد اما تحت قانون اساسی پادشاهی اداره می شود. مادرید و بارسلون، پرجمعیت ترین و بزرگترین شهرهای کشور اسپانیا هستند که جمعیت مادرید در حدود 3.4 میلیون نفر و جمعیت بارسلون حدود 1.6 میلیون نفر می باشد. شهر مادرید پایتخت اسپانیا و مرکز تجاری و سیاسی این کشور می باشد.

اقلیم، اقتصاد رو به رشد، موقعیت جغرافیایی، آثار تاریخی و فرهنگی، امکانات رفاهی، جاذبه های گردشگری، منبع درآمد و اشتغال ثابت، ویژگی های بصری و اجتماعی اسپانیا باعث شده اند که این کشور انتخاب و مقصد مهاجران و اتباع خارجی زیادی باشد و سالانه افراد بسیاری این کشور را برای مهاجرت و سرمایه گذاری انتخاب کنند.

اقتصاد اسپانیا به شدت به صادرات وابسته است و در صنعت مد و فشن بسیار قوی فعالیت دارد. مدتی است که صنعت گردشگری رونق گرفته و به یکی از صنایع اصلی و درآمدزای این کشور تبدیل شده است. این کشور زیبا به عنوان سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان، پنجمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه در منطقه یورو شناخته شده است.

انواع خانه در اسپانیا

کشور اسپانیا دارای خانه ها و ملک های متنوع و زیادی می باشد که هر کدام از ویژگی های خاص خود (سال ساخت، تعداد اتاق، دوری و نزدیکی به مرکز شهر، متراژ و امکانات و دسترسی های منطقه) و قیمت های مختلفی برخوردار می باشند. در زیر به انواع خانه از نظر قیمت اشاره کرده ایم.

خانه های ویلایی در اسپانیا

خانه های ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار یورویی

برای خرید خانه در اسپانیا باید حداقل ۱۰۰ هزار یورو سرمایه داشت و با کمتر از این مقدار این کار ممکن نیست. خانه های ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار یورویی معمولا در مناطق اطراف شهر بارسلونا، شهرهای مالاگا و ماربیا موجود هستند. در شهرهای بزرگی مانند بارسلونا و مادرید می توان با ۲۰۰ هزار یورو به بالا، صاحب خانه شد و در شهرهای ساحلی اطراف بارسلونا به 250 هزار یورو به بالا برای خرید مجتمع‌ های ویلایی نیاز است.

خانه های ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار یورویی

با بودجه حداقل ۳۰۰ هزار یورو می توان یک خانه 90 تا 150 متری در مناطق خوب شهرهای بارسلونا یا مادرید خریداری کرد که کیفیت ملک، منطقه و شهر انتخابی کاملا به مقدار دقیق بودجه شما بستگی دارد. در شهرهای کوچکتر و استان های دیگر می توان با حداقل ۳۰۰ هزار یورو یک خانه 75 متری خریداری کرد. در شهرهای ساحلی مانند مالاگا، تنریف و ماربیا می توان با این مبلغ یک خانه 80 تا 200 متری خریداری کرد.

بهتر است بدانید در صورت خرید ملکی به ارزش بیش از ۱۰۰ هزار یورو در اسپانیا، می توانید ویزاهای بلند مدت 1 تا ۵ ساله برای خود و تمام اعضای خانواده تان بگیرید. با اخذ هر یک از این ویزاها، شما می توانید به تمام کشورهای اروپایی، بدون ویزا سفر کنید یا به مدت محدود در آنها اقامت داشته باشید.

خرید ویلا در اسپانیا

در کشور اسپانیا، ویلاها و خانه های ساحلی زیادی وجود دارد که اکثرا در مناطق روستایی و حومه شهرها واقع شده اند و یکی از گزینه هایی هستند که مهاجران و اتباع خارجی برای خرید می توانند به سراغ آنها بروند. ویلاها و خانه های ساحلی از امکانات خانه های واقع در شهرهای بزرگ برخوردار نیستند و از فضای شهری و شلوغی به دور می باشند که همین می تواند از مزیت های آنها به شمار بیاید. افراد زیادی برای گذراندن تعطیلات و تفریح کردن، اقدام به خرید ویلاها و خانه های ساحلی می کنند. بهترین شهرها و جزیره های اسپانیا برای خرید ویلا عبارتند از: بیلبائو، منورکا، کاستا دورادا، کاستا ورده، کاستا کالیدا، ایبیزا و کاتالونیا.

خرید مزرعه در اسپانیا

مزرعه ها و زمین های واقع در خارج شهر مانند املاک و خانه های داخل شهر، دارایی های واقعی هستند و با خرید آنها می توان اقامت و حق شهروندی کشور اسپانیا را اخذ نمود. این املاک از قیمت مناسب تر و مقرون به صرفه تری برخوردار هستند و خرید آنها می تواند سرمایه گذاری خوب و بلند مدتی باشد. شما با خرید مزرعه و زمین می توانید علاوه بر سرمایه گذاری در بازار مسکن و اخذ اقامت کشور اسپانیا، با طرح و معماری مورد نظر خود در آن ساخت و ساز کنید و در کاربری های گوناگون مانند کشاورزی، پرورش دام، کاشت سبزی و تولید مواد غذایی ارگانیک، از زمین خود استفاده نمایید.

البته خرید مزرعه و زمین با خرید خانه کمی تفاوت دارد و قبل از خرید باید در مورد شرایط زمین و محدودیت های آن خوب تحقیق کنید و سپس اقدام به خرید نمایید. به طور کلی خرید مزرعه و زمین نسبت به خرید خانه و آپارتمان مقرون به صرفه تر و اقتصادی تر می باشد.

مطلب پیشنهادی : خرید خانه در استانبول

خانه های ۵۰۰ هزار یورویی

هر فردی با خرید یک خانه به ارزش ۵۰۰ هزار یورو یا رساندن مجموع سرمایه گذاری خود (در مدت مشخصی) به این مبلغ، می تواند اقامت دائم اسپانیا را برای خود و تمام اعضای خانواده اش دریافت کند و ویزای طلایی اسپانیا را به دست آورد. این یک مزیت بسیار بزرگ برای کسانی است که در اسپانیا سرمایه گذاری می کنند. شما با اخذ اقامت دائم اسپانیا می توانید از مزایای رایگانی که این کشور به شهروندان خود می دهد مانند حق تحصیل رایگان، بیمه و خدمات درمانی رایگان و آموزش رایگان زبان اسپانیایی، برخوردار شوید.

بهترین شهرها و مناطق برای خرید خانه در اسپانیا

اسپانیا شهرها و منطقه های مختلفی برای سکونت دارد که هر یک از این شهرها و مناطق یک نوع سبک زندگی و ویژگی های خاص خود را دارند. افراد متقاضی می توانند با توجه به روحیات شخصی، نوع زندگی و هدفشان از اقامت، شهر و منطقه مناسب خود را پیدا کرده و در آنجا خانه خریداری کنند. بهترین شهرها و مناطق برای خرید خانه در اسپانیا عبارتند از:

خرید خانه در مادرید

این شهر پایتخت کشور اسپانیا و سومین شهر اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است. مادرید بعد از والته مالت و لیسبون، سومین پایتخت آفتابی قاره اروپا محسوب می شود. این شهر مدرن به نوعی قطب تجارت و زندگی شبانه در جهان می باشد و مردم آن بسیار پر انرژی و سر زنده هستند. تنوع نژادی، آب‌ و هوای معتدل، غذاهای سنتی لذیذ و برخورداری از سیستم حمل و نقل عمومی باکیفیت از خصوصیات و ویژگی های این شهر زیبا می باشد. مادرید مرکز فرهنگی اسپانیا است و دارای جاذبه ‌های گردشگری زیادی می باشد از جمله: کاخ سلطنتی مادرید، مجسمه خرس، موزه دل پرادو، میدان سیبلس، میدان پوئرتا دل سل و درخت توت فرنگی که نماد این شهر است.

مادرید برای راه‌ اندازی و یا گسترش هر گونه فعالیت اقتصادی، عالی و رو به رشد است. این شهر همچنین برای سکونت و مهاجرت مناسب می باشد و برای زندگی در آن باید حتما با زبان اسپانیایی آشنایی داشته باشید. این شهر از نظر هزینه های زندگی، شهر گرانی به حساب نمی آید و هزینه ها نسبت به درآمد، مناسب است. خوراک و غذا در این شهر ارزان است و هزینه های مربوط به مواد غذایی نسبتا پایین می باشد.

خرید ملک در بارسلونا

بارسلونا دومین شهر پر جمعیت و شلوغ اسپانیا بعد از مادرید است که در شمال شرقی این کشور قرار دارد و مرکز ایالات خود مختار کاتالونیا محسوب می شود. این شهر بندری آب و هوایی مدیترانه ‌ای دارد و از نظر  فرهنگی، بازرگانی و صنعتی یکی از مهم ترین شهر‌های اسپانیا محسوب می شود. معماری شهری بی نظیر، موزه ‌های متعدد، سواحل گرم و زیبا، داشتن قطارهای سریع ‌السیر و برخورداری از جاذبه های گردشگری از ویژگی ها و خصوصیات بارسلونا می باشد. بارسلونا برخلاف مادرید، شهری گران است و مواد غذایی در آن ارزان نیست.

شهرهای مناسب برای خرید خانه در اسپانیا

خرید آپارتمان در والنسیا

والنسیا سومین شهر اسپانیا از لحاظ وسعت و جمعیت می باشد و نسبت به مادرید و بارسلونا، از نظر مقصد برای مهاجرت، از اهمیت کمتری برخوردار است. این شهر با وجود داشتن جمعیت کم، شبکه حمل و نقل عمومی بسیار با کیفیتی دارد که همین باعث ایجاد آرامش در زندگی ساکنان این شهر می شود. هزینه‌ های زندگی در والنسیا به مراتب از بارسلونا و مادرید پایین ‌تر است، به طور مثال هزینه اجاره مسکن در این شهر 37 درصد از مادرید ارزان‌ تر می باشد.

والنسیا شلوغ‌ ترین بندر دریای مدیترانه و پنجمین بندر شلوغ اروپایی می باشد. اقتصاد در این شهر تنوع بیشتری دارد و فقط به صنعت توریسم وابسته نیست. صنایع قدرتمندی مانند پتروشیمی، نساجی، خودروسازی و … در والنسیا جریان دارد و مردم از این صنایع درآمد کسب می کنند. والنسیا جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی زیادی از جمله آکواریوم اقیانوس شناسی، کلیسای جامع والنسیا، باغ وحش و باغ‌های توریا دارد.

مطلب پیشنهادی : خرید خانه در کانادا

خرید خانه در سویا

سویا پایتخت بخش خود مختار اندلس می باشد و در جنوب اسپانیا واقع شده است. این شهر آب و هوایی مدیترانه ‌ای دارد و دارای تابستان‌ هایی طولانی و گرم و زمستان هایی‌ کوتاه و مرطوب است. جمعیت سویا حدودا 710 هزار نفر است و این شهر نسبت به مادرید و بارسلونا شهری ارزان محسوب می شود.

این شهر زیبا و دیدنی از قطب ‌های تحصیلی اسپانیا به حساب می آید و کالج ها و دانشگاه های بسیار خوبی دارد. از مکان‌ های دیدنی و جاذبه های توریستی سویا می ‌توان به میدان اسپانیا، کلیسای جامع سویا و قصر آلکازار سویا اشاره کرد که این کلیسا سومین کلیسای بزرگ اروپا می باشد و قصر آلکازار مهم‌ ترین بنای تاریخی این شهر به شمار می ‌رود.

آلیکانته

شهر آلیکانته در جنوب اسپانیا واقع شده است و در تمام طول سال، از آب و هوای معتدل و خوبی برخوردار می باشد. این شهر زیبا مکان های تاریخی بی نظیری دارد و دارای سواحل شنی سفید و خیره کننده ای می باشد. آلیکانته از شهرهای ارزان قیمت اسپانیا است و قیمت اجاره مسکن و هزینه های زندگی در آن بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد. شما با انتخاب این شهر می توانید پول و سرمایه خود را در زمینه های بیشتر و متنوع تری خرج و استفاده کنید. شهر آلیکانته مکانی ایده آل و عالی برای انگلیسی ها است و اکثر انگلیسی های مهاجر برای زندگی این شهر را انتخاب می کنند.

مالاگا

مالاگا از محبوب ترین و ارزان ترین مناطق برای زندگی و خرید خانه در اسپانیا است که آب و هوای بی نظیری دارد و دارای سواحل خارق العاده ای می باشد. این منطقه برای کسانی که به دنبال گذراندن دوران بازنشستگی خود می باشند، بسیار مناسب و ایده آل است زیرا آرام و امن می باشد و سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته ای دارد. از دیگر مزیت های مالاگا می توان به داشتن غذا و نوشیدنی عالی، فرودگاه بزرگ (سومین فرودگاه بزرگ کشور می باشد) و سطح کیفی زندگی بالا اشاره کرد. مالاگا از نظر جمعیت مشابه آلیکانته است و تمام هزینه ها و قیمت ها در آن پایین و مناسب می باشد.

سن سباستین

شهر سن سباستین در منطقه گیپوسکوا و در شمال اسپانیا واقع شده است و کیفیت زندگی در آن به شکل فوق العاده ای، بالا است. آب و هوای این شهر متعادل و مناسب است و معماری آن خیره کننده و بسیار زیبا است. سن سباستین در بین مهاجران و اتباع خارجی محبوب است و به نسبت، شهر ارزان قیمتی به حساب می آید.

مزایای خرید خانه در اسپانیا

خرید خانه در اسپانیا و زندگی در این کشور پر رونق، مزایا و برتری های زیادی دارد که در زیر به آنها اشاره شده است.

 • اخذ حق سکونت در کشور اسپانیا
 • اخذ تابعیت کشور اسپانیا پس از ۱۰ سال اقامت قانونی و بدون وقفه در این کشور
 • امکان افتتاح حساب در بانک های اروپایی
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان بلافاصله بعد از اقامت در اسپانیا
 • امکان کار و انجام فعالیت اقتصادی بلافاصله بعد از اخذ اقامت موقت
 • سفر به سرتاسر اروپا بدون نیاز به ویزا
 • معاف شدن از پرداخت مالیات سالانه
 • برخورداری از حقوق درمانی و بیمه رایگان دولت اسپانیا

اخذ اقامت اسپانیا

اخذ اقامت از طریق خرید خانه در اسپانیا

از طریق خرید خانه در اسپانیا، می توان اقامت این کشور را کسب کرد اما تحت شرایط خاصی این امکان وجود دارد. شما با داشتن 100 هزار یورو به بالا می توانید اقدام به خرید ملک و اخذ اقامت اسپانیا کنید اما پیشنهاد ما به شما این است که حداقل 150 هزار یورو داشته باشید و سپس اقدام کنید. در این روش و با هزینه کردن این مبلغ، شما ابتدا اقامت 1 ساله می گیرید، بعد از آن اقامت 2 ساله و سپس بعد از 5 سال اقامت دائم به شما تعلق می گیرد.

روش دیگری وجود دارد که به “گلدن ویزای اسپانیا” معروف است که در آن شما می توانید با پرداخت 500 هزار یورو و سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات، به اقامت اسپانیا دست پیدا کنید. این نوع ویزا هر 2 سال یک بار تمدید می شود و در پایان سال پنجم منجر به اخذ اقامت دائم اسپانیا برای شما می گردد. در مورد روش “گلدن ویزای اسپانیا” باید چند نکته را بدانید:

 1. ملک و املاک خریداری شده باید بیش از 500 هزار یورو ارزش داشته باشند.
 2. تمدید اقامت موقت در گلدن ویزا، نیاز به حضور در این کشور ندارد اما برای طی کردن پروسه اخذ اقامت دائم و پاسپورت اسپانیا، باید در این کشور حضور داشته باشید.

فرد متقاضی از هر کدام از این راه ها و روش ها که استفاده کند، می تواند بعد از 10 سال اقامت، برای اخذ پاسپورت اقدام نماید. بهتر است بدانید ملک و املاک در کشورهای اسپانیا، پرتغال و اتریش دارای تورم و افزایش قیمت می باشد و شما با خرید خانه و اجاره دادن آن می توانید به سود بالایی دست پیدا کنید. همچنین بعد از گذشت 5 سال و دریافت اقامت دائم اسپانیا، می توانید خانه خود را بفروشید و سود بیشتر و بالاتری به دست بیاورید.

مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در اسپانیا

برای خرید خانه در اسپانیا و تکمیل پروسه قانونی آن به مدارکی نیاز دارید که این مدارک و اسناد عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس مناسب از متقاضی
 • گواهی و تاییدیه بانکی به منظور اثبات تمکن مالی
 • مدارک شغلی
 • مدارک پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ویزای 3 ماهه توریستی کشور اسپانیا
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • سند ملک خریداری شده

جاذبه های گردشگری اسپانیا

مراحل خرید خانه در اسپانیا

خرید خانه در اسپانیا دارای مراحلی می باشد که باید این مراحل دقیق و کامل انجام شوند تا پروسه خرید ملک با موفقیت انجام شود. این مراحل عبارتند از:

 1. بعد از اینکه ویزای توریستی کشور اسپانیا را دریافت کردید، باید از سفارت اسپانیا وقت بگیرید و برای اخذ این ویزا به این کشور سفر کنید.
 2. بعد از ورود به اسپانیا باید دنبال خانه بگردید و ملک مورد نظر خود را در این کشور انتخاب کنید.
 3. بعد از انتخاب خانه باید استعلام های مورد نیاز را از اداره برق، آب و گاز بگیرید و آنها را به دفتر اسناد رسمی در کشور اسپانیا تحویل دهید. اکثر افراد متقاضی برای انجام این کار از یک وکیل خبره کمک می گیرند تا مراحل اولیه خرید ملک را برایشان انجام دهد و تاییدیه نهایی را به آنها بدهد.
 4. بعد از تکمیل استعلام ها و اطمینان از انتخاب خود، باید مبلغی را به عنوان بیعانه به فروشنده پرداخت کنید.
 5. بعد از پرداخت هزینه ها و تکمیل قرارداد، سند خانه به اسم متقاضی ثبت رسمی می شود.
 6. بعد از تکمیل فرآیند خرید خانه، باید مدارک لازم برای دریافت ویزای اقامتی خود را تکمیل کنید. دقت داشته باشید که برای دریافت ویزای کشور اسپانیا و اقامت در این کشور، سند خانه باید به نام شما باشد.

به طور کلی برای خرید خانه در اسپانیا و سرمایه گذاری از این طریق در این کشور، باید به ایستگاه پلیس مراجعه کنید و با ارائه پاسپورت خود، یک شماره اقتصادی دریافت نمایید. سپس با شماره اقتصادی مخصوص خود بقیه کارهایتان را انجام دهید. انجام این پروسه برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اوپا حدودا 1 روز زمان می برد اما برای متقاضیانی که شهروند کشورهای دیگر هستند، این پروسه ممکن است 2 الی 3 هفته طول بکشد.

قیمت خانه در اسپانیا

شما برای خرید خانه در اسپانیا علاوه بر هزینه هایی که باید برای خرید ملک و انجام سرمایه گذاری پرداخت کنید، مجبور به پرداخت هزینه های دیگری از جمله اخذ اقامت، دریافت پاسپورت، مالیات انتقال سند، هزینه های دفتر اسناد رسمی، هزینه های حقوقی، هزینه های خدمات مشاوره و … نیز هستید. قبل از تصمیم به خرید ملک بهتر است به تمام این هزینه ها و نحوه پرداخت آنها فکر کنید.

به منظور اطلاع و افزایش آگاهی شما، قیمت هر مترمربع آپارتمان و ملک مسکونی در شهرها و مناطق مختلف کشور اسپانیا را در زیر آورده ایم.

 • قیمت خرید هر متر مربع ملک مسکونی در مرکز شهر مادرید، 5.235.38 یورو و در خارج این شهر 2.969.36 یورو می باشد.
 • قیمت خرید هر متر مربع ملک مسکونی در مرکز شهر بارسلونا، 4.357.83 یورو و در خارج این شهر 3.031.48 یورو می باشد.
 • قیمت خرید هر متر مربع ملک مسکونی در مرکز شهر والنسیا، 2.605.35 یورو و در خارج این شهر 1.376.67 یورو می باشد.
 • قیمت خرید هر متر مربع ملک مسکونی در مرکز شهر آلیکانته، 2.575.00 یورو و در خارج این شهر 1.725.00 یورو می باشد.
 • قیمت خرید هر متر مربع ملک مسکونی در مرکز شهر سویل، 2.500.00 یورو و در خارج این شهر 1.471.43 یورو می باشد.

شما با خرید ملک و خانه در اسپانیا می توانید اقامت و حق شهروندی این کشور را دریافت کنید و شهروند اسپانیا محسوب شوید. اگر از نظر مالی توان خرید خانه بزرگ، ویلا یا مزرعه را ندارید، می توانید با خرید یک خانه یا آپارتمان کوچک وارد بازار خرید و فروش ملک شوید و اقامت اسپانیا را اخذ نمایید. سپس به مرور زمان و با فروش خانه خود و خرید ملک جدید، سرمایه خود را افزایش دهید و خانه و ویلای مورد نظر خود را با امکانات دلخواهتان خریداری کنید.

مشاوران و کارشناسان “ناب هوس” به شما در تکمیل کردن تحقیقاتتان و انتخاب منطقه و شهر مناسب کمک می کنند و به شما مشاوره می دهند.

مطالب مرتبط : خرید خانه در آلمان

5/5 - (15 امتیاز)