در بین ایرانیان بخش شمالی قبرس از بخش جنوبی این کشور محبوب تر است و شاید بتوان دلیل این موضوع را فرهنگ استانبولی تر این منطقه از قبرس قلمداد نمود. در این مقاله از بخش فارسی سایت خرید خانه در ترکیه و کشورهای همجوار متعلق به هلدینگ ناب هاوس ما شما را با مزایا و معایب خرید خانه در فاماگوستای قبرس آشنا می نمائیم.

شهر فاماگوستا بعد از نیکوزیا و گیرنه بزرگترین شهر قبرس شمالی به شمار می رود که در شمال شرقی این جزیره واقع شده است. طبق آخرین سرشماری که در این شهر انجام شده جمعیت این شهر در حدود 40 هزار نفر می باشد. میزان دانشجویان در حال تحصیل در این شهر یکی از دلایل رونق اقتصادی این شهر است.

سرمایه گذاری در املاک تجاری کشور قبرس و شهر فاماگوستا از طریق تامین نیاز دانشجویان و خانواده آن ها می تواند زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. منطقه اسکله و مخصوصا ناحیه ای که به لانگ بیچ شهرت دارد دارای پتانسیل مناسبی جهت سرمایه گذاری در زمینه خرید خانه در فاماگوستا می باشد. در طی تقریبا سه سال گذشته قیمت ملک در این ناحیه دو برابر افزایش داشته است. با توجه به انجام سرمایه گذاری با ارز قدرتمند پوند انگلیس و همچنین افزایش نرخ ارزهای خارجی در چند سال گذشته این سرمایه گذاری بسیار سود آور خواهد بود.

تاریخچه فاماگوستا

در سال 1960 میلادی با اعلام استقلال قبرس حکومت یونانیان بر این جزیره شروع شد. ترک های ساکن در این جزیره ادعای حق حاکمیت بر این منطقه را داشتند و در سال 1974 با حمله نیروهای ترک با همکاری کشور ترکیه به این منطقه توانستند بخش شمالی جزیره را تصاحب کنند. نیروهای  سازمان ملل متحد برای برقراری آرامش و صلح میان طرفین درگیر در این منطقه مستقر شدند و هنوز هم از منطقه پاسداری می کنند.

پس از توافق میان ترک ها، یونانی ها و انگلیسی ها و همچنین کشور ترکیه امروزه بخش شمالی و جنوبی قبرس توسط دو جمهوری مستقل اداره می شوند. جمهوری قبرس شمالی توسط دولت ترکیه به رسمیت شناخته شده است و قوانین این کشور در این منطقه حکم فرماست و در برخی از شهرهای ترکیه دارای کنسولگری می باشد. بخش جنوبی و یونانی قبرس بوسیله جمهوری یونان اداره می گردد که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است و در اتحادیه اروپا عضویت دارد.

خرید خانه در فاماگوستا

پیشنهاد میکنیم مطلب خرید خانه در گیرنه را مشاهده کنید

هرچند که شهر فاماگوستا برای آسیایی ها نام چندان آشنایی نیست ولی در زمان امپراطوری های گوناگون یکی از شهرهای معروف مدیترانه ای بوده است. به همین دلیل جزو تاریخی ترین و قدیمی ترین شهرهای قبرس شمالی به حساب می آید. در این شهر هنوز هم آثار به جا مانده از قرون اولیه میلادی به چشم می خورد. در این شهر مکان های دیدنی و تاریخی فراوانی وجود دارد که در ادامه مطلب در ناب هاوس قصد داریم تا شما را هر چه بیشتر برای سرمایه گذاری و خرید خانه در فاماگوستا آشنا کنیم.

مکان های دیدنی فاماگوستا

شهر باستانی سالامیس

این شهر باستانی 1100 سال قبل از میلاد مسیح پایتخت کشور قبرس بود. شهر سالامیس در طول تاریخ توسط کشورهای آسیای غربی یعنی آشوریان، مصریان و ایرانیان بارها تصرف شده و امپراطوری های زیادی را به خود دیده است. این شهر باستانی مساحتی در حدود 5 کیلومتر مربع دارد که در امتداد ساحل واقع شده و در هشت کیلومتری شمال شهر فاماگوستا واقع شده است.

طبق افسانه ها این شهر توسط یکی از قهرمانان جنگ تروا به نام توسر بنا شده است. در قرن هشتم قبل از میلاد این شهر به مرکز تجاری تبدیل شده بود. تابوت هایی از گورستان کشف شده در این منطقه به دست آمده است که متعلق به خاندان سلطنتی بوده و نشان از ثروت این شهر در گذشته دارد.

شهر سالامیس قبرس پس از زمین لرزه هایی که در سده اول و چهارم میلادی اتفاق افتاد ویران شد. امپراطور بیزانتین در آن زمان کنستانتین دوم نام داشت که این شهر را بازسازی کرده و آن را کنستانتیا نامید.

در قرن هشتم پس از میلاد مسیح به دلیل حمله تازیان به این شهر و همچنین زلزله های بعد از آن این شهر به طور کامل ویران شد و مردم به شهر آرسینو که امروزه فاماگوستا خوانده می شود نقل مکان کردند. در آثار باقیمانده از خرابه های این شهر باستانی یک سالن تئاتر با ظرفیت 15000 نفر که مربوط به دوران آگوستوس می باشد به چشم می خورد. پس از زلزله قرن چهارم میلادی این سالن تئاتر دیگر بازسازی نشد و از خرابه های آن جهت تامین مصالح ساختمانی برای سایر بناها استفاده کردند.

شهر باستانی سالامیس

کلیسای سنت نیکلاس یا مسجد لالا مصطفی پاشا

ساخت مسجد لالا مصطفی پاشا در سال 1298 میلادی توسط لوزئیان ها آغاز شد و پس از سال ها ساخت و ساز بی وقفه در سال 1400 میلادی ساخت آن به پایان رسید و تا سال 1571 میلادی که فاماگوستا توسط عثمانی ها مورد تهاجم قرار گرفت و تصرف شد، به عنوان کلیسا فعالیت می کرد. پس از تصرف این شهر کلیسای جامع سنت نیکلاس تبدیل به مسجد شد و مناره ها به آن اضافه شدند تا به عنوان عبادتگاه مسلمانان باشد. اسم این مسجد برگرفته از نام وزیر اعظم امپراطور عثمانی در سال 1954 میلادی می باشد.

نمای غربی این کلیسا در شهر فاماگوستا که جذاب ترین بخش آن نیز می باشد شباهت زیادی به کلیسای جامع ریمز فرانسه دارد. سه قوس نمای جلویی این بنا از قرن شانزدهم به جای مانده است. مسجد لالا مصطفی پاشا یا کلیساس نیکولاس که با نام مسجد سنت صوفیا نیز شناخته می شود یکی از بزرگترین ساختمان های قرون وسطی در حوزه مدیترانه به شمار می رود.

دیوارهای شهر کهن فاماگوستا

شهر قدیمی فاماگوستا توسط دیوارهای تاریخی و عظیمی که میانگین ارتفاع آن 60 فوت و ضخامت 30 فوت است محصور شده است و بنای آن به دوران قرون وسطی باز می گردد. این دیوارها تا کنون به خوبی حفظ شده اند و نمایانگر قدمت این شهر هستند. این دیوارها در زمان ساخت بسیار باریک و بلند بودند که پس از تصرف این جزیره توسط ونیزی ها این دیوارها را بازسازی کردند تا در برابر شلیک گلوله های توپ عثمانی مقاومت کنند.

شهر قدیمی فاماگوستا دارای دو دروازه اصلی بود که در سال 1496 توسط کاپیتان ونیزی ها ساخته شد. دروازه های چوبی که توسط آهن پوشیده شده بودند در زمان حکومت کشور ترکیه بر این جزیره وجود داشته اند که در دوران حکومت ونیزی ها دروازه های بزرگ آهنی به آن اضافه شده اند.

دیوارهای شهر کهن فاماگوستا

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرمایه گذاری در قبرس و خرید ملک صفحه خرید ملک در قبرس را مشاهده کنید

ساحل نقره ای فاماگوستا

ساحل نقره ای مکانی ایده آل برای لذت بردن از تعطیلات در فاماگوستا است. این ساحل دارای تالاب مخصوص خود است که تپه های کوچک و کم عمق آب گرم را در خود جای داده است. با غواصی در آب های ساحلی می توانید شاهد شنای ماهی ها در خط ساحلی و اسکله های قدیمی باقیمانده در زیر آب باشید.

خرید خانه در فاماگوستا

املاک و مستغلاتی که برای خرید در فاماگوستا مناسب هستند به چند دسته تقسیم می شوند.

  • دسته اول شامل املاکی می شود که در نزدیکی شاهراه اصلی منتهی به فرودگاه بین المللی Geçitkale Airport می باشد و به همین دلیل قیمت خانه در این منطقه نسبت به سایر مناطق فاماگوستا بالاتر است.
  • دسته دوم شامل املاک واقع در شهر قدیمی و همچنین آپارتمان ها می شود. این خانه ها در مناطق مختلف شهر از جمله Bala Oven ، شهر قدیمی، و Old Bekkari یافت می شوند.
  • دسته سوم خانه های فاماگوستا شامل املاک حومه شهر می شود که به دلیل نزدیکی به دریا وساحل طرفداران زیادی دارد و برخی از آن ها در نزدیکی فرودگاه قرار دارد.
  • همچنین املاکی که در فاصله نزدیکی از مراکز خرید این شهر واقع شده اند نیز می توانند برای خرید مناسب باشند.

قیمت فروش آپارتمان و ویلاهای لوکس در شهر فاماگوستا

آپارتمان استودیو سوئیت 45 متر = شروع قیمت از 45.000 پوند تا 50.000 پوند
آپارتمان یک خواب 55 متر = شروع قیمت از 60.000 پوند تا 70.000 پوند
آپارتمان دو خواب 85 متر = شروع قیمت از 80.000 پوند تا 85.000 پوند
ویلا دو خواب 130 متر = شروع قیمت از 106.000 پوند تا 125.000 پوند
ویلا سه خواب 170 متر = شروع قیمت از 130.000 پوند تا 150.000 پوند

خرید خانه در فاماگوستا

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت مشاوره رایگان برای خرید خانه در فاماگوستا قبرس و استعلام قیمت آپارتمان های موجود در هر روز و بصورت های مختلف پیش فروش، قسطی و خانه های ارزان و دست دوم شما عزیزان می توانید با شماره های 02188879479 و 02188876714 و یا موبایل 09126147685 تماس حاصل نمایید.

مشاوران ناب هاوس همه روزه آماده پاسخگویی به شما هموطنان عزیز می باشند. بمنظور شناخت بهتر شهر فاماگوستای قبرس می توانید مقاله مناطق گردشگری قبرس شمالی را نیز مطالعه کنید.