به دنبال طیف وسیعی از املاک و مستغلات بمنظور انتخاب و خرید خانه در ترکیه هستید؟ شما به سایت درستی آمده اید. ناب هاوس راهنمایی و مشاوره جامعی در مورد تمام پروژه های موجود در تمام نقاط ترکیه بمنظور خرید ملک را به شما ارائه می دهد.

ما در حال حاضر بزرگترین کلکسیون پروژه ها از املاک دور از مرکز شهر و درون سیته ها، ساخت و سازهای در دست اجرا تحت عنوان پیش فروش ها و فروش آپارتمانهای کار کرده بصورت نقدی یا قسطی در هر دو منطقه اروپایی و آسیایی استانبول را در اختیار داریم.

ما نه به عنوان یک واسطه بلکه به عنوان یک سازنده بزرگ و به عنوان یک سهامدار عمده در بازار املاک و مستغلات ترکیه ، کمترین قیمت ممکن و بهترین شرایط را برای عرضه به شما پیشنهاد خواهیم داد.

به راحتی از دفتر استانبول، آنکارا، ازمیر و دفاتر ایران هلدینگ ناب هاوس واقع در تهران و ارومیه دیدن کنید و با مشاوران مجرب ما در مورد نیازهای خود صحبت کنید.

اولویت شماره یک هلدینگ ناب هاوس همیشه این است که مطمئن شوید بهترین گزینه های زندگی و سرمایه گذاری در ترکیه را برای شما پیدا کرده ایم. اگر می خواهید خانه، آپارتمان و یا ملکی را بمنظور فروش مجدد و گرفتن سود در ترکیه بخرید، مطمئن خواهیم بود که شما را راضی نگه خواهیم داشت.

خرید خانه در ترکیه توسط اکثر سرمایه گذاران در کشورهای در حال توسعه بدلیل قوانین خوبی که اردوغان در سال 2020 جهت گرفتن اقامت با خرید ملک در ترکیه وضع نمود در حال حاضر بعنوان یکی از جذاب ترین اهداف سرمایه گذاری به حساب می آید.

تقاضای خرید ملک در ترکیه در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و با تغییر قوانین اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک در سال 2020 این روند رو به رشد تقاضا همچنان ادامه دارد.

بر اساس آمارهای بدست آمده در ماه های گذشته حدود یک میلیون و 58 هزار معامله ملک در ترکیه به ثبت رسیده، که با توجه به شیوع کرونا و کاهش میزان گردشگران در این کشور عدد قابل توجهی به حساب می آید.

هر چند آمار دقیقی از تعداد خریداران ایرانی در دست نیست ولی شهروندان ایران در کنار شهروندان عراق، سوریه، آلمان و انگلیس اصلی ترین خریداران خانه در ترکیه به حساب می آیند.

سودآوری خرید خانه در ترکیه

برای پاسخ به سوال مقدار سودآوری خرید خانه در ترکیه رجوع میکنیم به آمارهای رسمی در مورد خرید خانه و آپارتمان در ترکیه.

بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی (UNCTA) در سال 2019، کشور ترکیه توانست در آسیا به عنوان دومین دریافت کننده بزرگ FDI یا سرمایه گذاری خارجی شناخته شود.

به نحوی که میزان سرمایه ورودی مستقیم توسط سرمایه گذاران خارجی در سال 2018 به 12.94 میلیارد دلار رسیده است. در حالی که درست یک سال قبل تر یعنی در سال 2017، میزان سرمایه ورودی توسط سرمایه گذار خارجی 11.48 میلیارد دلار می باشد.

برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به طور سنتی از بزرگترین سرمایه گذاران بزرگ در املاک ترکیه هستند. جالب است بدانید ایالات متحده امریکا بعد از کشور هلند، دومین سرمایه گذار بزرگ در کشور ترکیه هستند.

هلند با سرمایه گذاری به ارزش 15.8 ٪ از کل سرمایه گذاری های خارجی به عنوان صدر نشین جهت سرمایه گذاری در ترکیه را به خود اختصاص داده است.

پس از آن ایالات متحده با 7.6 ٪ و کشور انگلیس با 6.9٪ بر اساس داده های اولیه وزارت صنعت و فناوری ترکیه به عنوان بزرگترین سرمایه گذاران در ترکیه شناخته شده اند.

ترکیه برای تسهیل در راستای پذیرش سرمایه گذاران خارجی، اقدام به ایجاد آژانس پشتیبانی و ارتقا سرمایه گذاری ترکیه (Investment Support and Promotion Agency of Turkey (ISPAT)) کرده است و با ایجاد یکسری از اصلاحات قانونی توانسته سرمایه گذاران خارجی را به خود جذب نماید.

مقایسه قیمت ملک در ترکیه و ایران

قیمت خانه در ترکیه با ایران تفاوت زیادی دارد و به طور کلی میتوان گفت ارزانتر است. دولت ترکیه توانسته با سیاست های درست مانند ارائه وام های بلند مدت با سود کم قیمت مسکن را تثبیت کند. این تفاوت قیمت به گونه ای است که قیمت مسکن در گران ترین مناطق شهری در ترکیه نسبت به ایران ارزان تر هستند.

برای خرید یک آپارتمان نوساز با 110 متر مربع متراژ در منطقه باکیرکوی ترکیه که جزء مناطق قدیمی استانبول می باشد به مبلغی در حدود یک میلیون و سیصد هزار لیر نیاز دارید و اگر بخواهید آن را به اجاره واگذار کنید حداقل به مبلغ 3500 لیر ماهانه می توانید اجاره دهید. اقتصاد با ثبات تر ترکیه نسبت به ایران مانع از نوسانات شدید قیمت در بازار مسکن ترکیه می شود.

قیمت ملک در ترکیه

یکی دیگر از مناطقی که برای خرید خانه در ترکیه ارزانتر از بقیه مناطق استانبول هست و در عین حال آپارتمانها و شهرک های آنجا دارای کلیه امکانات رفاهی و تفریحی و نگهبانی 24 ساعته است منطقه‌ اسنیورت می باشد، که در قسمت غرب اروپایی استانبول واقع شده است.

به طور متوسط قیمت یک واحد 1 خوابه 250 هزار لیر ترکیه است که با لیر 3500 تومانی 875 میلیون تومان به پول ایران می شود. یعنی قیمت یک واحد ۱ خوابه با متراژ 50 متر قیمت هر متر آن 17.5 میلیون تومان می شود.

مزایای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان

کشور ترکیه از لحاظ شرایط آب و هوایی بسیار شبیه ایران است و اکثر مردم این کشور همانند ایران مسلمان هستند و از لحاظ فرهنگی تشابهات زیادی میان ترکیه و ایران وجود دارد.

در میان تمام کشورهای دنیا شاید ترکیه محبوب ترین و ارزانترین کشوری باشد که ایرانیان بتوانند به آن سفر یا مهاجرت کنند. اینها همگی دلایلی هستند که موجب میشوند بیشترین متقاضیان خرید خانه در ترکیه ایرانیان باشند.

خرید ملک در ترکیه

اقتصاد ترکیه و قوانین خرید خانه در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای واقع در خاورمیانه رشد اقتصادی چشمگیری داشته و با داشتن طبیعت زیبا و تاریخ و تمدن کهن باعث جذب سرمایه گذاران خارجی شده است. برای خرید خانه در ترکیه و اجاره ملک یکسری شرایط و محدودیت هایی وجود دارد.

از جمله آنکه “خرید ملک در بافت های روستایی و اطراف مناطق روستایی و به خصوص نزدیک مناطق نظامی امکان پذیر نیست“.

ولی این مشکلی نیست که شما نگران آن باشید زیرا سرمایه گذاران تمایل دارند در مناطقی که دارای آپارتمان ها و ویلاهای لوکس و مدرن است سرمایه گذاری کنند.همانطور که می دانید با داشتن خانه در کشور ترکیه می توانید نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدام کنید که در ادامه مطلب به بررسی این مورد می پردازیم.

قوانین خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت

بر اساس آیین نامه جدید افراد و سرمایه گذاران خارجی در ترکیه می توانند به ارزش 250،000 دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در ترکیه شوند و طبق قانون ترکیه قادر خواهند بود در خواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام نمایند.

از طرفی دیگر، سرمایه گذاران خارجی برای حفظ تابعیت خود باید معیار های مورد نظر کشور ترکیه را حفظ کنند. جهت حفظ تابعیت کشور ترکیه خریداران ملک باید به مدت 3 سال از فروش ملک خریداری شده خودداری کنند در غیر اینصورت تابعیت آنها لغو خواهد شد و معمولا بین 65 تا 80 روز طول می کشد تا پاسپورت ترکیه برای این افراد صادر شود.

شرایط خرید خانه در ترکیه

البته با خرید خانه در ترکیه به ارزش حداقل 60،000 دلار نیز می توان اقامت این کشور را کسب کرد. در این مورد اقامت 3 ساله توریستی به فرد تعلق می گیرد.

در این روش یعنی گرفتن اقامت توریستی به شما اجازه کار داده نمی شود ولی اگر بتوانید در این کشور استخدام شوید و نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام نمایید، یا اینکه شرکتی تاسیس کنید و حداقل 5 نفر از شهروندان این کشور را استخدام کنید، اجازه کار برای شما در این کشور داده می شود.

اقامت توریستی در کشور ترکیه تا 10 سال قابل تمدید می باشد.

هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه

باید بدانید که به غیر از هزینه مستقیم خرید املاک و مستغلات در ترکیه هزینه های دیگری هم به شما تحمیل خواهد شد که این قبیل هزینه‌ها در اغلب نقاط جهان اجتناب ناپذیر است.

کپی برابر اصل نمودن و یا محضری کردن کپی هر پاسپورت که معادل ۲۰۰ لیر برای شما هزینه خواهد داشت.
هزینه انتقال سند از فروشنده به خریدار که معادل 2.5 درصد مبلغ کل ملک خریداری شده می بایست شما به اداره ثبت ترکیه لیره پرداخت نمائید.
عوارض نوسازی شهرداری که رقمی در حدود ۲ الی ۳ درصد مبلغ کل خانه خریداری شده به قیمت خرید خانه در ترکیه اضافه خواهد نمود.
کمیسیون مشاورین املاک در ترکیه معادل ۳ تا ۵ درصد قیمت آپارتمان و یا ملک مورد معامله می باشد و همزمان با نوشتن قولنامه از خریدار خانه در ترکیه اخذ خواهد شد.
دولت ترکیه به ازای هر نفر از اعضای خانواده معادل 169 لیر پول خاک دریافت می نماید.
آخرین هزینه ای که به قیمت خانه در ترکیه اضافه خواهد شد هزینه بیمه به ازای هر نفر با توجه به سن از ۳۰۰ تا ۸۰۰ لیر به صورت سالیانه خواهد بود.

سرمایه مورد نیاز برای خرید خانه در ترکیه

برای خرید ملک در مناطقی که امکان خرید برای اتباع خارج از ترکیه فراهم می باشد هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما باید بدانید که قیمت خانه در ترکیه به مواردی مانند متراژ، منطقه و سن بنا بستگی دارد.

قیمت هر متر خانه در ترکیه بین 3 تا 5 هزار لیر متغیر است و شما برای خرید یک خانه معمولی کوچک مثلا 50 متر به 150 هزار لیر به بالا احتیاج دارید. با در نظر گرفتن هر لیر حدود 3500 تومان شما به حداقل 525 میلیون تومان پول احتیاج دارید. نکته قابل تامل اینجاست که برای خرید خانه بسیار معمولی در تهران باید بسیار بیشتر از این مبلغ بپردازید و با این میزان سرمایه اقامت کشور ترکیه را هم به دست خواهید آورد.

حال به بررسی قیمت ملک در ترکیه علی الخصوص چند شهر بزرگ آن خواهیم پرداخت.

استانبول

منطقه شيشلی استانبول دقيقاً به خيابان فرشته تهران شبيه است و قيمت سكونت در اين منطقه نسبت بعضی از مناطق استانبول بالاتر است و ساكنان منطقه بايد قيمت بالاتری را براي سكونت خود پرداخت كنند.

به طور مثال، قيمت يكي از واحدهاي آپارتمان معمولی 142 متري منطقه شيشلي استانبول، 4 میلیون و پانصد هزار لير تركيه است و اين رقم معادل 14 میلیارد و 750 میلیون تومان پول رایج ایران است كه قيمت هر متر مربع آن در حدود 110 ميليون تومان خواهد بود. قيمت مسكن در تركيه در هر منطقه شهر نسبت به منطقه ديگر متفاوت است و شرايط زندگی در آپارتمان هم در اين زمينه موثر است.

توصیه میکنیم برای اطلاعات کامل تر حتما صفحه خرید ملک در استانبول را مطالعه فرمایید.

آنتالیا

شهر آنتالیای ترکیه به عنوان یکی از شهرهای مشهور گردشگری ترکیه است که محبوبیت بسیاری در میان ایرانیان دارد. قيمت مسكن در تركيه در مورد آپارتمان 126 متري در منطقه آنالياي آنتاليا، 87 هزار يورو قيمت دارد و بنابراين قيمت آن براساس مبادلات يورو در سال جاري (هر یورو 31 هزار تومان) 2 ميليارد و 697 میلیون تومان می شود و قيمت هر مترمربع آن در حدود 21میلیون و 400 هزار تومان برآورد شده است.

قیمت خانه در ترکیه

قيمت آپارتمان‌های ديگر در اين شهر با متراژ 100 مترمربع، 300 هزار لير قيمت ‌گذاري شروع شده است. ميانگين ريالی اين آپارتمان حدود یک میلیارد و 50 میلیون تومان مي‌شود. قيمت مناسب مسكن در تركيه را مي‌توان به با تدبير بودن وزير شهرسازی آن نسبت داد.

توصیه میکنیم برای اطلاعات کامل تر حتما صفحه خرید ملک در آنتالیا را مطالعه فرمایید.

ازمیر

شهر ازمیر یکی از پرطرفدارترین شهرهای کشور ترکیه جهت خرید خانه می باشد و بعد از استانبول و آنکارا در رتبه سوم قرار دارد.

این شهر حالت صنعتی – تجاری دارد و کسب و کارهای معروف زیادی در آن فعالیت دارند. دریای اژه که با ازمیر در ارتباط است,از جمله زیباترین ساحل های کشور ترکیه می باشد. ازمیر شهری زیبا و فعال شناخته می شود که در طول سال با برگزاری فستیوال های مختلف افراد زیادی را از نقاط مختلف به سمت خود می کشد. تمامی این موارد باعث شده اند تا اتباع خارجی از کشورهای اروپایی و آسیایی اقدم به خرید ملک در ازمیر کنند.

قیمت خانه در شهر ازمیر ترکیه از 20 هزار یورو شروع شده و تا چند میلیون دلار ادامه دارد. برای مثال شما می توانید یک آپارتمان 100 متری در منطقه “Memen” را با قیمت 22 هزار یورو خریداری کنید. البته سال ساخت این آپارتمان بین 21 تا 25 سال بوده و 2 خواب می باشد.

در کنار موارد بالا، خانه های لوکس در حال ساخت زیادی هم در این شهر وجود دارند که می توانید با قیمت کمتر از قیمت اصلی، آنها را خریداری کنید. یکی از مزیت های ملک های در حال ساخت، امکان گرفتن وام با درصدهای بسیار پایین است که به نسبت بانک های ترکیه بسیار به صرفه تر است.

توصیه میکنیم برای اطلاعات کامل تر حتما صفحه خرید ملک در ازمیر را مطالعه فرمایید.

بورسا

شهر بورسا یا بورسه، چهارمین شهر بزرگ کشور ترکیه می باشد. ریشه نام این شهر یونانی بوده و در زبان های عربی و فارسی به بورصه معروف می باشد. بورسا یک شهر صنعتی بوده که کارخانجات زیاد اتومبیل سازی، آن را به قطب اصلی ماشین سازی کشور ترکیه تبدیل کرده است.

اما این موارد باعث نشده تا این شهر در آلودگی غرق شود و با وجود پارک ها و فضای سبز زیاد، کمتر پیش می آید که در هوا آلاینده ها بیش از حد مجاز باشد. همچنبن مساجد باشکوهی از جمله مسجد سبز در این شهر قرار دارد.

قیمت املاک در بورسا با توجه به نزدیکی آن به بزرگترین شهر ترکیه یعنی استانبول، هنوز به میزان باور نکردنی املاک در استانبول نرسیده است. برای افرادی که به دنبال ملک دارای فضا و منظره طبیعی هستند، در بورسا همانند آپارتمان ها، قطعات زمین برای فروش و تعداد زیادی خانه‌های روستایی وجود دارند. این منطقه ی جنوبی ایده آل است و می توانید با خرید ملک در بورسای ترکیه به این خواسته خود برسید.

وان ترکیه

دریاچه وان

شهر وان بعنوان نزدیکترین شهر بزرگ ترکیه به ایران دارای جاذبه های گردشکری همچون دریاچه وان، جزیره گنجشک و مراکز خرید پر رونق که دارای شعبات مارک های معتبر ترکیه می باشد امروزه مورد توجه ایرانی ها بصورت خاص قرار گرفته است.

همچنین بازرگانان ترکیه و ایرانی که با هم در حال مبادله کالا هستند بدلیل نزدیکی این شهر با مرزهای زمینی ایران جلسات کاری خود را در این شهر برگزار می نمایند.

خرید خانه در وان ترکیه برای ایرانی از این حیث دارای اهمیت است که بهنگام حضور برای جلسات کاری و تجارت براحتی می توانند هم از اقامت ترکیه برخوردار شوند و هم پایگاهی نزدیک به ایران داشته باشند و با تجهیز آن بصورت هفتگی نسبت به تردد بین ایران و ترکیه اقدام نمایند.

قیمت ملک در وان ترکیه نسبت به سایرهای شهرهای اطراف وان همچون ارزروم (Erzurum) ، حَکّاری (Hakkâri) از قیمت بالاتری برخوردار است.
صبحانه های وان و گربه های پشمالوی وان بعنوان جاذبه های آناتولی شرقی دارای شهرت جهانی می باشند. جهت استعلام قیمت خرید خانه در وان ترکیه با همکاران من در هلدینگ ناب هاوس در ارتباط باشید.

مزایای خرید ملک در ترکیه

به طور حتم اگر قصد خرید خانه یا آپارتمان در کشور ترکیه را دارید باید بدانید این کار چه مزایایی برای شما و خانواده تان خواهد داشت. موارد زیر از مهمترین این مزایا محسوب میشوند.

ترکیه کشوری است که از لحاظ صنعت گردشگری پیشرفت چشمگیری داشته و توانسته جایگاه خوبی از این لحاظ در دنیا به دست آورد. همه ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای گذراندن تعطیلات به این کشور سفر می کنند. رونق گردشگری در ترکیه توجه سرمایه گذاران خارجی را به این منطقه جلب کرده است.

با تغییر قوانین مهاجرت به ترکیه در سال 2020 سرمایه گذاران خارجی می توانند با خرید خانه نسبت به گرفتن اقامت ترکیه اقدام نمایند. مزایا و معایب خرید خانه در ترکیه، مدارک لازم برای خرید ملک در کشور ترکیه از جمله موضوعاتی است که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

شرایط کلی اجاره املاک در ترکیه

اقامت از طریق اجاره ملک

اجاره هر ماه می بایست حتما راس تاریخ معین شده در قرار داد (که برعکس ایران معمولا اول ماه است) پرداخت شود.

امکان اجاره روزانه،‌ هفتگی و ماهانه سوئیت‌ های ارزان استانبول برای دانشجویان و مسافران در مناطق متوسط، وجود دارد. به عنوان نمونه هزینه اجاره روزانه یا هفتگی سوئیت در تکسیم حدودا شبی ۱۰۰ الی ۱۵۰ لیر می باشد. البته با توجه به مدت زمان اجاره میزان هزینه ها متغیر است.

در مجتمع های مسکونی ترکیه معمولا صاحب ملک حکم تخلیه را در زمان عقد اجاره میگیرد تا اگر با مستاجر دچار مشکل شد ، بتواند به راحتی دستور تخلیه بدهد.

افزایش مقدار اجاره طبق قانون انجام میپذیرد و مبلغ آن ۱۰% مبلغ اجاره توافق میشود.

اگر مستاجر یا صاحب خانه زودتر از موعد سررسید اجاره قصد فسخ قرارداد را داشته باشند، می بایست ۲ ماه زودتر به طرف دیگر اعلام نمایند. در صورتی که مستاجر زودتر از موعد قصد تخلیه داشته باشد ودیعه به او برگردانده نمیشود. همچنین مالک خانه نمیتواند بدون دلیل موجه تقاضای تخلیه کند.

در ترکیه همچون قبرس و انگلیس و سایر کشورهای جهان در صورتی که خانه رنگ شده به مستاجر تحویل داده شود، موقع تحویل خانه نیز باید آن را رنگ شده به صاحب خانه پس بدهد.

قبل از اجاره کردن خانه در ترکیه با صاحب ملک یک فیلم از کلیه لوازم خانه و وضعیت کلی خانه بگیرید تا در آخر دچار مشکل با صاحب خانه نشوید.

مدارک لازم برای اخذ اقامت از طریق اجاره ملک در کشور ترکیه

 • قرارداد اجاره خانه به مدت حداقل ۸ ماه به نام شخصی که قصد اخذ اقامت دارد.
 • تایید اجاره نامه توسط دفترخانه.
 • پاسپورت و کپی پاسپورت.
 • عکس (4 قطعه) مخصوص کارت اقامت.
 • دریافت شماره مالیاتی.
 • بیمه سلامتی یکساله.
 • فیش واریز اداره مهاجرت و اداره پست

روش های اجاره املاک و مستغلات در ترکیه

به طور کلی دو روش برای اجاره ملک در ترکیه وجود دارد:

اجاره خانه در ترکیه

پیشنهاد میکنیم صفحه فرصت های شغلی در ترکیه را مشاهده کنید

به وسیله ی آژانس های املاک : آژانس های املاک ترکیه فقط به تعداد محدودی از املاک و فقط در محدوده خودشان دسترسی دارند و فقط خانه هایی که در آن محدوده وجود دارند را میتوانند به شما معرفی نمایند. برای پیدا کردن خانه از این طریق باید با آژانس های املاک زیادی در تماس باشید. همچنین بر اساس قوانین صاحب خانه باید هزینه آژانس های املاک جهت اجاره خانه در ترکیه را پرداخت کند. کمسیون آژانس املاک برای اجاره خانه را مستاجر پرداخت میکند که ۱۲٪ از مجموع کرایه منزل می باشد.

اجاره مستقیم خانه و سوئیت از مالک : بسیاری از مالکان خانه در ترکیه جهت اجاره خانه شان معمولا به آژانس های املاک مراجعه نمیکنند. (به دلیل هزینه های زیاد آن ) و به جای آن خودشان به طور مستقیم از طریق سایت های اینترنتی همچون سایت دیوار در ایران، به اجاره دادن ملک خود اقدام می کنند. همچنین برخی از موجرین در ترکیه از روزنامه های محلی و یا حتی از اعلانات مستقیم در ملک استفاده میکنند و واحد خود را بصورت مستقیم به مستاجر به اجاره می دهند.

ارزش عالی سرمایه گذاری در املاک ترکیه

قیمت خانه در ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر است. به عنوان مثال خرید ملک در لندن تقریبا هشت برابر گرانتر از استانبول است. قیمت ملک در شهرهای بزرگتر و شلوغ ترکیه گران تر از سایر شهرهاست.

پول مورد نیاز برای خرید ملک در شهر ازمیر ترکیه از 200 هزار لیر معادل 700 میلیون تومان شروع می شود و برای سرمایه گذاری بلند مدت از پتانسیل بالای برخوردار است.

با توجه به افزایش نرخ دلار و یورو در برابر نرخ لیر ترکیه اکنون زمان ایده آلی برای سرمایه گذاری در ترکیه است زیرا شما بیشتر از ارزش پول خود استفاده می کنید.

تنوع در انتخاب املاک بمنظور خرید خانه در ترکیه

ترکیه دارای مناطق مختلفی است که با توجه به شرایط هر منطقه قیمت ملک نیز تغییر می کند. شما با توجه به میزان سرمایه خود می توانید در طرح های پیش خرید خانه شرکت کنید یا خانه ای نوساز تهیه کنید. این مساله کاملا بستگی به تصمیم شما دارد.

اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه با روش خرید ملک شاید مهمترین دلیل برای اکثر سرمایه گذاران ایرانی باشد. طبق قوانین مهاجرتی ترکیه اتباع خارجی که حاقل 250 هزار دلار در این کشور سرمایه گذاری نمایند به راحتی برای گرفتن اقامت اقدام نمایند.

مزایای خرید خانه در ترکیه

خرید راحت و بی دردسر خانه

در سال های گذشته خرید ملک در ترکیه شرایط پیچیده ای داشت و مدت زمان زیادی طول می کشید تا بتوانید سند خانه را دریافت کنید. اما اکنون دولت ترکیه با تسهیل این فرآیند خرید ملک را آسان تر و سریع تر کرده است به گونه ای که روند خرید خانه تا دریافت سند را در کمتر از یک هفته می توان به اتمام رساند.

امکان پرداخت اقساطی هنگام خرید خانه در ترکیه

اگر تصمیم به پیش خرید خانه دارید یا می خواهید خانه ای نوساز تهیه نمایید دولت ترکیه این امکان را فراهم ساخته تا با پرداخت 6 تا 60 ماهه قیمت ملک اقدام به خرید نمایید. این بدین معناست که شما قیمت ملک را طی پنج سال پرداخت کنید با اینکه سند ملک را تحویل گرفته اید.

قیمت‌های ارزان تر خرید آپارتمان در ترکیه نسبت که سایر کشورها

هزینه زندگی در ترکیه تقریبا نصف کشورهای اروپایی است. این امر سبب می شود تا سرمایه گذاران رغبت بیشتری برای سرمایه گذاری در این کشور داشته باشند. با توجه به پیشرفت های اخیر کشور ترکیه در صنعت گردشگری و توسعه زیر ساخت ها کیفیت زندگی در این کشور افزایش پیدا کرده است. شما با هزینه های کمتر از کشورهای اروپایی می توانید به همان امکانات در کشور ترکیه دسترسی داشته باشید.

شبکه حمل و نقل گسترده

کشور ترکیه در زمینه گسترش شبکه حمل و نقل سرمایه گذاری زیادی انجام داده است. به دلیل ترانزیت کالا از طریق ترکیه به کشورهای اروپایی سرمایه گذاری قابل توجهی در بزرگراه های این کشور انجام شده و از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند. شرکت های هواپیمایی ترکیه نقش مهمی در صنعت گردشگری این کشور ایفا می کنند و حجم بالایی از مسافران و گردشگران را جا به جا می کنند.

جاذبه های گردشگری و تفریحی زیاد

ترکیه کشوری توریستی است و انواع سرگرمی ها و تفریحات در دسترس می باشد. آب و هوای مدیترانه ای، تاریخ غنی، سواحل زیبا از جمله دلایلی است که می تواند باعث جذب اتباع خارجی به این کشور شود.

سودآوری بالای خرید خانه در ترکیه

در سال های اخیر با توسعه شهرهای ترکیه و گسترش ساخت و ساز و همچنین تغییر در شرایط اعطای اقامت به اتباع خارجی میزان سرمایه گذاری خارجی در این کشور افزایش یافته است. با سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات ترکیه در بلند مدت می توانید سود خوبی به دست آورید.

اشتراکات فرهنگی

ترکیه کشوری است که اشتراکات فرهنگی ، سیاسی، تاریخی و اجتماعی زیادی با ایران دارد. از این رو ترکیه اولین انتخاب ایرانیان برای مهاجرت می تواند باشد.

مالیات بر ارث

در ترکیه نیز همانند ایران چنین مالیاتی وجود ندارد. این در حالی است که در بسیاری از کشورها نظیر انگلستان اگر بخواهید مالکیت خانه را به عزیزانتان منتقل کنید تا 20 درصد باید مالیات بپردازید. اما در ترکیه این مالیات وجود ندارد و تا کنون هم در مورد آن بحثی صورت نگرفته است.

این مساله مخصوصا برای افرادی که می خواهند با پس انداز بازنشستگی خود ملکی در ترکیه خریداری نمایند و مابقی عمر خود رادر آرامش در ترکیه بگذرانند می تواند حائز اهمیت باشد.

مراحل خرید خانه و آپارتمان در ترکیه

مراحل خرید خانه و آپارتمان در ترکیه ظرف مدت زمان اندکی قابل انجام است که به طور مختصر توضیح داده می شود:

 • جستجو و انتخاب ملک مورد نظر از سایت خرید خانه در ترکیه و همچنین جستجوی میدانی پروژه ها
 • قیمت گذاری ملک توسط کارشناس شهرداری (برخلاف شرایط حاکم بر بازار املاک ایران در ترکیه قیمت واقعی ملک و قیمت کارشناس دولت اختلاف چندانی وجود ندارد و حداکثر تا 10 درصد این اختلاف ممکن است وجود داشته باشد به همین دلیل صاحبان املاک نمی توانند قیمت های غیرئاقعی پیشنهاد دهند)
 • واریز مبلغ پیش پرداخت به حساب فروشنده
 • واریز مابقی وجه به حساب فروشنده ملک در روز انتقال سند
 • کمتر از یک هفته بعد سند ملک در ترکیه به شما تحویل داده می شود و سپس شما از اداره مهاجرت ترکیه درخواست وقت مصاحبه می کنید.
 • پس از طی این مراحل در زمانی که برای شما تعیین می شود به همراه کلیه مدارک به اداره مهاجرت مراجعه می کنید
 • در آخر کارت اقامت یکساله به آدرس شما در ترکیه ارسال می گردد.

نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه

بمنظور بستن قرارداد خرید و یا فروش خانه، آپارتمان، زمین و هر نوع پیش خرید و پیش فروشی در مشاورین املاک ترکیه نمونه قراردادهای خاصی وجود دارد که بصورت استاندارد توسط انجمن صنفی مشاورین املاک هر استان تنظیم و در اختیار مشاورین املاک مشغول فعالیت در حوزه های مختلف همان استان قرار می گیرد.

ما ذیلا نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه را به زبان استانبولی جهت دانلود در اختیار شما قرار داده ایم. برای دریافت فایل فارسی این نمونه قرارداد با همکاران من در هلدینگ سرمایه گذاری در املاک ترکیه تماس بگیرید.

برای مشاهده نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه روی لینک زیر کلیک کنید

Download

مراحل خرید ملک در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه

 • کپی محضری پاسپورت
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • ترجمه رسمی قباله ازدواج
 • سند ملک خریداری شده
 • فرم درخواست
 • 4 عدد عکس هویتی 3×4
 • بیمه یک ساله

ریسک و خطرات خرید خانه در ترکیه

 • نگرانی جهت معامله با افراد غیر قابل اعتماد
 • خرید خودسرانه خانه در ترکیه بصورت اقساطی
 • ترس از انتخاب ملک نامناسب
 • کاهش بدون پیش بینی ارز ترکیه در برابر دلار

روال خرید قسطی خانه در ترکیه بدین صورت است که سند بعد از اتمام پرداخت اقساط صادر میگردد لذا امکان دارد تا اتمام اقساط شرایط و قوانین تحت تاثیر نوسانات درون کشور قرار گیرد و این تغییرات به نفع سرمایه دار نباشد.

همچنین در طی زمانیکه اقساط پرداخت می شود، خریدار حق فروش خانه در ترکیه را ندارد چه بسا امکان خرید ملک یا زمین بهتری داشته باشد باز از این عمل محروم خواهد بود.

از سوی دیگر تا زمانی که سند ملک خریداری شده به نام خریدار ثبت نشده باشد نمی تواند اقدامی در راستای اخذ اقامت دائم در ترکیه داشته باشد. به علاوه در هر کشوری هر ساله مقررات جدیدتری حاکم می شود . چه تضمینی وجود دارد که این قوانین وضع شده خللی در تحویل ساختمان به شما ایجاد نخواهد کرد . چرا که در سال 2004 بسیاری از زمین های خریداری شده توسط سرمایه گذاران در بخشی از کشور ترکیه توسط دولت مصادره شد و بعد از 4 سال پول به صاحبان ملک واگذار گردید.

تمام این توضیحات از آنجا نشات میگیرد که فرد بصورت خودسرانه و بدون مشاوره از کارشناسان آشنا به این کار اقدام به خرید خانه در ترکیه کند.

شرکت ناب هاوس می تواند شما را بدرستی راهنمایی کرده و شما را از ضررهای احتمالی مصون دارد و سرمایه شما به مشکل بر نخورد . چون این شرکت دارای مجوز رسمی و قانونی در جهت خرید خانه در ترکیه بوده و مشاوران این شرکت به تمام قوانین کشور ترکیه تسلط کامل نیز دارند.

به طور کلی لیر ترکیه دچار نوسانات زیادی شده است که این موضوع نگرانی و شکایت آنها را در پی دارد. آنها نگران هستند که بحران های اقتصادی جهان باعث رکود قیمت املاک در ترکیه شود.

قوانین خرید خانه در ترکیه

 

بعضی از افراد ریسک خرید ملک در ترکیه را به دلیل انتخاب نادرست ملک بیان می کنند. آنها درست نمی دانند که هدف از خرید ملک چیست. این هدف ممکن است تنها جهت اخذ تابعیت، سرمایه گذاری یا تهیه مسکن باشد.

در هر صورت ابتدا باید هدف خود را از خرید ملک بدانید. به عنوان مثال اگر قصد اقامت و زندگی را در این کشور دارید، اولویت های شما با هنگامی که می خواهید سرمایه گذاری ملکی کنید، متفاوت است.

ریسک خرید خانه در ترکیه ممکن است مربوط به مکان نامناسب ملک، محله یا مجتمع باشد. بهتر آن است که قبل از اقدام به خرید ملک در زمینه مکان مناسب ملک خود تحقیقات کافی انجام دهید.

با افزایش تقاضا برای خرید ملک در ترکیه متاسفانه عده ای سودجو از عدم آگاهی هموطنانمان سوء استفاده کرده و اقدام به کلاه برداری از سرمایه گذاران می کنند پس حتما هنگام خرید ملک موارد زیر را رعایت کنید:

 • پیش از آنکه هرگونه وجهی به حساب مالک ملک واریز نمایید حتما از سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه وضعیت ملک مورد نظر را استعلام نمایید.
 • قبل از خرید ملک در کشور ترکیه از سازندگان و مشاوران درخواست داشته باشید تا مجوزهای لازم را به شما نشان دهند. و از صحت آنها اطمینان خاطر پیدا کنید.
 • خرید خانه اگر ارزشش کمتر از ۲۵ هزار دلار باشد تضمینی برای قبول درخواست اقامت شما نمی باشد. فقط شرایط بررسی آن را دارا می باشید. زیرا که وزارت کشور در خصوص اعطای اقامت می بایستی تصمیم بگیرد. ( لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد این درخواست مورد پذیرش قرار می گیرد).
 • در صورت به وجود آمدن اختلاف بین خریدار و فروشنده، هر دو طرف می توانند به اقامه دعوی در دادگستری و مقامات قضایی اقدام نمایند.
 • شما می توانید درخواست خرید خانه خود را در تمام ادارات پستی انجام دهید.

آیا خرید ملک در ترکیه امن است؟

بله! خرید ملک در ترکیه کاملا امن است، به شرطی که قوانین خرید ملک در ترکیه را رعایت کنید. این قوانین در ۵ سال گذشته به منظور حفاظت از سرمایه ی خریداران سخت تر شده است. با توجه به این موضوع که در ترکیه افراد خارجی زیادی وجود دارند که از طریق سرمایه گذاری خارجی مستقیم به اقتصاد کشورشان کمک می کنند، در نتیجه آنها نمی خواهند به این اعتماد لطمه ای وارد شود.

تنها کاری که خریداران خارجی باید انجام دهند کمک گرفتن از یک نماینده ی فروش محلی است. جملات مشابه این را زیاد شنیده ایم که: « او را از چند سال پیش می شناختیم، فکر می کردیم دوست ماست.» فرقی نمی کند دوستی تان چقدر عمیق باشد، همیشه قوانین خرید خلنه در ترکیه را در اولویت قرار دهید و تنها از طریق تراکنش رسمی بانک ها پول ارسال کنید.

محدودیت های خرید خانه در کشور ترکیه

 • هر یک از اتباع خارجی در ترکیه می توانند تنها تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نمایند.
 • هیچ کدام از اتباع خارجی نمی توانند اراضی که در مناطق نظامی و امنیتی در جمهوری ترکیه واقع شده است را خریداری نمایند.
 • اتباع خارجی فقط می توانند تا ۱۰٪ از ارضی و املاک هر ناحیه و یا شهر را خریداری کنند.
 • اتباع خارجی نیز می توانند برای خرید ملک در ترکیه درخواست خرید اعتباری از موسسات مالی و یا بانک ها را داشته باشند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارند.
شرایط خرید آپارتمان در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه

ریسک های خرید خانه در ترکیه

در چه صورت خرید ملک و قراردهای مربوطه باطل می گردد؟ در موارد زیر شما قادر نخواهید بود نسبت به دریافت سند ملک، آپارتمان یا خانه ای را که در ترکیه خریده اید اقدام نمائید.

 • اگر عقود و ملک مورد معامله باعث نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد.
 • عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی.
 • پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه (ها) ی معرفی شده به وزارتخانه مربوطه.
 • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه.

گرفتن اقامت با اجاره خانه در ترکیه

پاسخ به این سوال مثبت است؛ اما در این مورد اقامت یک ساله توریستی به شما اعطا می گردد که در این نوع اقامت شما اجازه کار یا تحصبل ندارید و برای کار و تحصیل باید نوع اقامت خود را تغییر دهید.

در گذشته این امکان وجود داشت که پس از پایان مدت یک ساله اقامت خود را با تمدید سالانه حداکثر تا پنج سال تمدید نمایید. اما با تغییر قوانین خرید خانه در ترکیه در سال 2020 در کشور ترکیه این امکان دیگر وجود ندارد و به شما فقط اجازه یک سال اقامت توریستی با اجاره ملک در ترکیه داده می شود و قابلیت تمدید ندارد. برای استفاده مجدد از این امکان باید حداقل یک سال از آخرین روز اقامت توریستی شما گذشته باشد.

پیشنهاد میکنیم صفحه خرید ملک در آنکارا را مطاله نمایید.

بررسی سند ملک در ترکیه

چگونه مطمئن شویم ملک خریداری شده هیچگونه مشکلی در سند یا سایر اسناد و مدارک ندارد؟

برای این منظور در خصوص خرید ملک در ترکیه موارد زیر را حتما در خرید خود لحاظ کنید.

 • برای خرید خانه و ملک در ترکیه، از پروژه هایی ملک بخرید که قبل از شما افراد غیر ترک دیگری در همان پروژه ملک خریده اند، دارای سند و اقامت هستند چرا که در این پروژه ها، فرآیندهای استعلام از برخی ادارات انجام شده و اکثر واحد ها مشکلی ندارد.
 • پس از آن قبل از پرداخت و تسویه حساب نهایی، یک کپی از سند را دریافت نموده و به اداره اسناد منطقه مراجعه نمایید.
 • استعلام اینکه این ملک دارای مشکل هست یا خیر کار بسیار ساده ای است. کافی است از متصدی مربوطه این کار را بخواهید و با توجه به فرایند مکانیزه پاسخ دهی وقت زیادی از شما گرفته نخواهد شد.
 • پروسه خرید در همان اداره اسناد انجام میگیرد و سند نیز در همان روز و پس از تسویه حساب بنام خریدار زده خواهد شد.
 • در هنگام انجام فرآیند خرید یک نفر مترجم رسمی که از طرف اداره اسناد معتبر است، کلیه مراحل را ترجمه می کند. این نکته را بخاطر بسپارید که ترجمه شما به احتمال زیاد به زبان انگلیسی خواهد بود.
 • مدارک لازم برای تحویل سند قطعی شامل پاسپورت ترجمه شده رسمی، چهار قطعه عکس، ورگی نومراسی ( چیزی شبیه کد ملی در ایران)، هزینه مربوط به سند که توسط خریدار پرداخت می شود (با توجه به قیمت ملک و نوع پروژه متفاوت است) و هزینه مترجم رسمی.
 • لازم به ذکر است هزینه های مالیاتی ملک در ترکیه برای اتباع خارجی حذف شده است.

مراحل خرید ملک در ترکیه

فرآیند ذکر شده در مورد خرید ملک در شهر های ترکیه در پروژه های آماده استفاده است برای پروژه های پیش فروش یا شرایطی با توجه به نوع پروژه این فرآیند ممکن است متفاوت باشد . در برخی از شرکتهای ساختمانی کلیه مراحل گرفتن سند توسط عوامل شرکت انجام می گردد.

بسیاری از سایت های خرید خانه در ترکیه در تبلیغات خود اینگونه بیان می نمایند “خرید خانه در ترکیه با 100 میلیون تومان” و یا “خرید خانه در ترکیه با 300 میلیون تومان” واقعیت است این است یا این ارقام نمی توان خانه ای در خور زندگی برای یک خانواده ای که هدف زندگی در ترکیه دارد را خرید لیکن این مباحث تبلیغاتی است که سایت های کلاهبرداری خرید خانه در ترکیه به راه انداخته اند و طبق قوانین 2021 دولت ترکیه با این ارقام امکان دریافت اقامت حتی به صورت موقت نیز میسر نمی باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید خانه در ترکیه (buy house in istanbul) با همکاران من در واحد فروش تماس حاصل فرمائید.

خرید خانه در ترکیه برای افغان‌ها

در ترکیه شهروندان افغان زیادی زندگی می کنند که ویزای این کشور را دارند و می توانند به راحتی در این کشور کار کنند. البته تعداد زیادی از افغان ها به طور غیر قانونی وارد کشور ترکیه می شوند و پناهنده به حساب می آیند که به دلایل مختلفی از جمله جنگ و مشکلات داخلی مجبور شده اند از افغانستان خارج شوند. این افراد به کمک وکیل می توانند درخواست پناهندگی دهند و برای اخذ اقامت به اداره کل مهاجرت ترکیه مراجعه کنند.

افغانستانی ها می توانند به راحتی با خرید خانه در ترکیه، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند و شهروند ترکیه شوند. افغان ها می توانند سند ملک خریداری شده را به نام خود بزنند. محله اسنیورت در شهر استانبول، بیشترین تعداد مهاجران افغان و فروشگاه ‌ها و رستوران ‌های افغانی را در کشور ترکیه دارد.

خرید خانه در ترکیه برای افغان ها مانند دیگر اتباع خارجی و مهاجران از کشورهای دیگر، دارای شرایطی نیز می باشد که این شرایط عبارت است از:

 • حتما باید در یکی از بانک های معتبر ترکیه حساب داشته باشید و مبلغ 500 هزار دلار سپرده گذاری کنید.
 • ملک خریداری شده توسط شما حتما باید 250 هزار دلار ارزش داشته باشد.
 • از کار ثابت و درآمد کافی برخوردار باشید.
 • بیماری خطرناک نداشته باشید و از نظر نظم عمومی و امنیت ملی دارای مشکلی نباشید.
 • حتما باید بالای 18 سال سن داشته باشید. اگر زیر 18 سال باشید، باید اجازه و رضایت مادر و پدر خود را کسب کنید و به محضر ارائه دهید.
با خرید خانه در ترکیه چگونه می توان پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟

برابر قانون مهاجرت در ترکیه، با خرید ملک 250 هزار دلاری امکان اخذ پاسپورت ترکیه مقدور است.

برای خرید خانه در ترکیه چگونه می توان پول را از ایران انتقال داد؟

مطمئن ترین راه برای انتقال پول از ایران به ترکیه، حساب بانکی در ترکیه است.

آیا می توان در ترکیه بیش از یک خانه خرید کرد؟

هیچ محدودیتی برای خرید خانه در ترکیه برای خارجیان وجود ندارد.

آیا با گرفتن پاسپورت ترکیه اجازه کار قانونی خواهیم داشت؟

بله، در صورت اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه، شما می توانید از تمام مزایای کشور ترکیه استفاده نمایید.

آیا ملک در ترکیه برای خارجیان گرونتر فروخته می شود؟

قیمت خانه در ترکیه برای تمامی خریداران اعم از ترک و خارجی یکسان است.

آیا با خرید ملک 250 هزار دلاری در ترکیه می توان برای همه اعضای خانواده پاسپورت گرفت؟

با سرمایه گذاری 250 هزار دلاری می توان همزمان برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال پاسپورت دریافت کرد.