اگر قصد خرید ملک و سرمایه گذاری در منطقه شیشلی استانبول را دارید بهتر است ابتدا با شرایط و آداب و رسوم این منطقه آشنا شوید. در این مقاله با ما در ناب هاوس همراه باشد تا با این منطقه بیشتر آشنا شوید. استانبول دارای 32 منطقه است که شیشلی یکی از مشهورترین آن ها به شمار می رود. این منطقه در قسمت اروپایی استانبول واقع شده که از سمت شرق با بشیکتاش، از شمال با ساری یر ، از سمت غرب با منطقه کاغذخانه و ایوب و از سمت جنوب با منطقه بی اوغلو همسایگی دارد. منطقه شیشلی با مساحت 30 کیلومتر مربعی در نزدیکی تنگه بسفر قرار گرفته و از قدیمی ترین بخش های استانبول است. بسیاری از بناهای قدیمی در شیشلی قدمتشان به قرن نوزدهم میلادی باز می گردد و بیمارستان کودکان شیشلی یکی از مشهور ترین آنهاست که در سال 1898 بنا شده است. اولین ترن برقی استانبول در سال 1913 در این منطقه راه اندازی شده است.

تاریخچه شیشلی استانبول

با توجه به مدارک تاریخی منطقه شیشلی در قرن هفدهم پر از گورستان های مختلفی بود و خانه های زیادی در این منطقه وجود نداشت. تا قبل از قرن هجدهم شیشلی در حومه شهر بود که بیشتر برای کشاورزی، شکار و گذراندن اوقات فراغت استفاده می شد. با شروع قرن هجدهم مزارع جو، تاکستان ها و باغ های مختلفی در این منطقه احداث شد. در اواخر قرن هجدهم و با آغاز قرن نوزدهم منطقه شیشلی پیشرفت های چشمگیری کرد. با ساخت مناطق صنعتی و کارخانه های آبجو سازی در قرن نوزدهم تغییرات مهمی در این منطقه بوجود آمد. ساخت بیمارستان کودکان در اواخر قرن نوزده یکی از دلایل عمده گسترش این منطقه است.

در این سال ها بود که مهاجرین غیر مسلمان زیادی در این منطقه ساکن شدند و محله یهودی ثروتمند نشینی را تشکیل دادند. با ورود اولین ترانس برق ای این منطقه سرعت رشد منطقه افزایش یافت. از این رو در دهه 1920 میلادی مجتمع های ساختمانی متعددی در منطقه شیشلی در استانبول شیشلی ساخته شدند. یکی از ساختمان های ابتدایی که در این منطقه ساخته شد، ساختمان آتاتورک است که امروزه به عنوان موزه از آن استفاده می شود. پس از پیروزی انقلاب ترکیه این منطقه به یکی از محله های گران قیمت و لوکس استانبول تبدیل شد. در آن زمان بسیاری از مهاجران ثروتمند و غیر مسلمانان در این ناحیه ساکن بودند.

منطقه شیشلی استانبول

مکان های دیدنی و جاذبه های منطقه شیشلی استانبول

موزه آتاتورک: موزه آتاتورک در واقع یک خانه سه طبقه با رنگ صورتی است که در خیابان هلاس کارگازی واقع شده است. آتاتورک، بنیان گزار و اولین رئیس جمهور ترکیه، در آن زمان در این خانه سکونت داشته است اما مدتی بعد این خانه به موزه تبدیل شد که در آن وسایل شخصی و مورد استفاده آتاتورک به نمایش گذاشته شده است. در این موزه عکس و یادداشت هایی از زندگی روزانه آتاتورک نیز به چشم می خورد. در زمان اقامت آتاتورک در این خانه اتفاقات زیادی از جمله جنگ استقلال و حمله به استانبول به وقوع پیوست.

پارک ماچکا: این پارک علاوه بر فضای سبز و زیبایی های طبیعی یک تله کابین دارد که از بالای شهر استانبول می گذرد و به میدان تکسیم می رسد. با استفاده از این تله کابین می توانید تا زمانی که به مقصد خود می رسید از تماشای مناظر شهر لذت ببرید.

گالری هنر مدرن ماچکا: اگر به آثار هنری علاقمند هستید حتما به گالری هنر مدرن ماچکا سر بزنید. در این گالری علاوه بر آثار هنرمندان ترک، آثاری از تمامی هنرمندان جهان نیز گردآوری شده و در معرض نمایش عموم قرار دارد.

قصر ایلامور: قصر ایلامور در دوران عثمانی بنا شده و توسط درختان بلندی محصور گشته است و اکنون به عنوان موزه مورد بازدید عموم قرار دارد. دو عمارت بزرگ با نام های میراسیم و میات در این قصر زیبا واقع شده اند. طراحی داخلی این عمارت ها بر اساس معماری غربی است اما برخی از ویژگی های معماری قرن نوزدهم ترکی را نیز در خود دارد. قصر ایلامور اطلاعات بسیاری در مورد دوره حکومت سلطان عبدالمجید اول در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهد. همچنین فضای سبز و دلباز این قصر باعث شده تا این موزه تبدیل به محل دلنشینی برا استراحت و آرامش بازدید کنندگان باشد.

موزه نظامی: این موزه در محله هربیه ساخته شده که زمانی آکادمی هنرهای امپراطوری عثمانی در آنجا قرار داشت. این موزه یکی از شناخته شده ترین موزه های نظامی دنیا به شمار میرود که در منطقه شیشلی استانبول واقع شده است. در این موزه مجموعه هایی مختلف از توپ ها، تفنگ ها، تپانچه ها، گلوله ها و لباس های رزم مختلف گردآوری شده است که حاوی اطلاعاتی هزار ساله از تاریخ فعالیت های نظامی در این قسمت از دنیا است. بیش از 9 هزار قطعه نظامی مختلف از زمان امپراطوری بزرگ عثمانی تا زمان جنگ جهانی اول در این موزه وجود دارد و در معرض بازدید همگان قرار دارد.

مسجد تشویکیه: این مسجد توسط سلطان عبدالمجید اول در محله تشویکیه واقع در منطقه شیشلی بنا شده است. این مسجد به سبک اروپایی ساخته شده و بیشتر به دلیل سبک معماری خاص آن مشهور شده است. ستون های سنگی سفید رنگ در ورودی مسجد، مختص تشویکیه هستند. این مسجد یکی از مهمترین نقاط تاریخی این منطقه به شمار می رود. تزئینات به کار رفته در ساخت نمای بیرونی نشانگر خاندان سلطنتی می باشد که زمانی در این محل اقامت داشتند.

مسجد تشویکیه استانبول

پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با استانبول صفحه مزایا و معایب زندگی در استانبول را از دست ندهید

مزایای خرید ملک در شیشلی استانبول

موقعیت جغرافیایی منحصر بفرد شیشلی که در خروجی پل بسفر واقع شده است و همچنین به میدان تکسیم و مرکز شهر نزدیک است. این منطقه مساحتی  کیلومتر مربعی دارد و علاوه بر آنکه یک منطقه مسکونی و توریستی است، به عنوان یک مرکز تجاری هم شناخته می شود که میدان مشهور مسیدیکوی در مرکز آن واقع شده است. در منطقه شیشلی استانبول مراکز خرید متعددی وجود دارد که معروفترین آن جواهر مال است که شامل رستوران، کافه، فست فود و سینما است. این مجتمع فروشگاهی مناسب تمام اعضای خانواده بوده و همچنین از سالن تئاتر و استادیوم فوتبال برخوردار است.

از ویژگی های بارز منطقه شیشلی سیستم حمل و نقل گسترده آن است که باعث سهیل رفت و آمد در این منطقه می شود. این شبکه حمل و نقل شامل اتوبوس، تاکسی و همچنین یک خط مترو است که عبور و مرور در بین دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول را تسهیل می کند. در دسترس بودن خدمات مهمی از جمله بیمارستان ها، مراکز دولتی و خصوصی، مدارس و دانشگاه ها و همچنین دسترسی به خدمات تفریحی و رفاهی مانند کلوپ ها و رستوران ها و هتل ها در بالاترین سطح برای ارائه خدمات در منطقه شیشلی فراهم است.

موزه ها و کاخ هایی که در این منطقه وجود دارند و گویای تاریخ غنی ترکیه هستند. برخی از مهم ترین بناهای تاریخی ترکیه که در این منطقه واق شده اند عبارتند از: موزه نظامی، موزه آتاتورک، کاخ ایهلامور و گورستان قدیمی. برای علاقمندان به هنر  شیشلی چند موزه و گالری هنری مشهور مانند گالری هنر مدرن ماچکا را در خود جای داده است. شیشلی مجموعه‌ ای از جاذبه‌ های باستانی و مذهبی دارد که گردشگران را از سراسر جهان جذب خود می‌کند. در این مناطق می‌توانید از مساجد، کلیساها و همچنین کنیسه‌ های یهودیان بازدید کنید.

خرید ملک در شیشلی استانبول

برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه خرید ملک در استانبول را مشاهده کنید

کدام محله های شیشلی برای خرید ملک مناسب هستند؟

شیشلی استانبول دارای 25 محله مشهور است که هر کدام دارای ویژگی های خاص خور هستند. با این حال برخی از این محله ها محبوب تر از سایرین هستند که در ادامه به توصیف هر کدام می پردازیم.

Nisantasi : این محله به بناهای تاریخی و کلاسیک و نوع معماری خاصش شهرت دارد. اگر به دنبال خرید آپارتمان لوکس و تازه ساز با سبک معماری جدید می گردید حتما به این محله سر بزنید.

Mecidiyekoy : این محله به عنوان قطب تجارت و خرید دارای دسترسی خوبی  به سیستم حمل و نقل عمومی است و کارکنان و کارمندان و سرمایه گذاران را برای خرید یا اجاره خانه در این منطقه جذب می کند. بسیاری از آپارتمان های این محله امکانات رفاهی خوبی ارائه می کنند.

Bomonti : این محله با سرعت خوبی در حال پیشرفت است و سرمایه گذاران در زمینه املاک که قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارند به این محله توجه خاصی دارند. ساکنان در این محله با پیاده روی به مدت سی دقیقه می توانند به میدان تکسیم دسترسی داشته باشند.

Kurtulus : اگر به دنبال خرید آپارتمان های ارزان قیمت هستید توصیه می کنیم از سری به این محله بزنید. این منطقه در فاصله نزدیک با همسایگان بشیکتاش، نیسانتاسی و تقسیم، بارها، رستوران ها و مغازه هایی را در همسایگی شما ارائه می دهد و برای خانواده ها مناسب است.