همانطور که میدانید، چند سالی است که کشور ترکیه به مقصدی برای مهاجرت ایرانیان و دیگر اتباع خارجی تبدیل شده است و سالانه افراد زیادی برای تحصیل، کار و زندگی به این کشور زیبا و توریستی مهاجرت می کنند. در این مقاله ما سعی کرده ایم به صورت مختصر و مفید، شما را در مورد مهاجرت به ترکیه راهنمایی کنیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

انواع روش های مهاجرت به ترکیه

برای مهاجرت به کشور ترکیه راه ها و روش های زیادی وجود دارد و دست شما در این زمینه باز می باشد. شما با توجه به بودجه، سبک و شرایط خود می توانید یکی از این راه ها را انتخاب کنید و برای مهاجرت به این کشور اقدام نمایید.

مهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل یکی از روش هایی است که طرفداران زیادی دارد زیرا سیستم آموزشی و دانشگاه های این کشور کیفیت بالایی دارند. در مورد کیفیت دانشگاه ها و مراکز عالی ترکیه و رتبه آنها در مقاله “دانشگاه های برتر ترکیه” مفصل توضیح داده ایم. برای تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور پهناور، باید به زبان های ترکی و انگلیسی مسلط باشید و میانگین نمرات مقاطع تحصیلی سابقتان قابل قبول و بالا باشد. افرادی که می خواهند در دانشگاه های دولتی و ترک زبان تحصیل کنند باید در آزمون Yos شرکت کرده و قبول شوند. افرادی هم که می خواهند در دانشگاه های خصوصی و انگلیسی زبان شرکت نمایند، باید در آزمون Sat نمره قبولی کسب کنند.

مهاجرت از طریق تحصیل

اگر رزومه تحصیلی شما درخشان باشد، می توانید به راحتی بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کنید. کشور ترکیه در تمام مقاطع، از اول دبستان گرفته تا دکترا، متقاضی جذب می کند و امکان تحصیل آنها را فراهم می نماید. متقاضیان باید در اولین مرحله مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش اخذ کنند.

* بهتر است بدانید با مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نمی توانید اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید.

مهاجرت از طریق کار

یکی از بهترین راه ها و روش های مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور، مهاجرت از طریق کار می باشد. برای اقدام از این طریق و استخدام توسط کارفرمایان ترک، شما باید حتما به زبان ترکی تسلط داشته باشید و مجوز کاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی کشور ترکیه، دریافت کنید. در اولین مرحله مهاجرت به ترکیه از طریق کار، فرد متقاضی باید شغل مورد نظر خود را پیدا کند و مصاحبه کاری را با موفقیت گذرانده باشد.

بعد از آن باید مدارک خواسته شده از سوی کارفرمای ترک را به او تحویل دهد. بعد از طی کردن تمام مراحل، متقاضی می تواند ویزای کاری اخذ نماید و شروع به کار کند. به فرد متقاضی همراه با ویزای کار، اقامت 1 ساله در کشور ترکیه نیز اعطا می شود و با تمدید قرارداد و ویزای کار، مدت اقامت هم تمدید می شود. همسر متقاضی و فرزندان زیر 18 سال او نیز می توانند همراه متقاضی درخواست ویزا دهند و به ترکیه مهاجرت کنند.

مهاجرت از طریق کار

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری یکی دیگر از راه های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور می باشد. شما با سرمایه گذاری در این کشور می توانید علاوه بر اخذ اقامت، به سود بالا و قابل توجهی نیز دست پیدا کنید. یکی از روش های سرمایه گذاری، ثبت شرکت در کشور ترکیه است که باید در شرکت ثبت شده حتما 5 نیروی کار ترک نیز استخدام شوند. بعد از گذشت ۵ سال از ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه، اقامت دائم این کشور به سرمایه گذار اعطا می شود.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق خرید ملک

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه یکی از سریع ترین و مطمئن ترین روش های مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت آن می باشد. شما با خرید یک ملک به ارزش 250 هزار دلار می توانید اقامت و پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنید. برای این کار می توانید از وام بانکی نیز استفاده کنید و بعد از خرید ملک، قسط های بانک را پرداخت کنید و وام را تسویه نمایید. اگر ملکی که می خرید، کمتر از 250 هزار دلار باشد، دیگر اقامت دائم دریافت نمی کنید و اقامت 3 ساله به شما اعطا می شود که قابل تمدید نیز می باشد. البته بهتر است بدانید ملکی که در ترکیه خریداری می کنید را نباید تا 3 سال بفروشید.

* مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک و اقامت دریافتی از این راه، از نوع توریستی می باشد و شما با دریافت آن اجازه کار در این کشور را ندارید.

مهاجرت از طریق خرید ملک

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج یکی دیگر از راه های مهاجرت به این کشور است که در آن باید حقیقی بودن ازدواج 2 طرف اثبات شود زیرا اگر ازدواج صوری بوده و هدف فقط مهاجرت و اخذ اقامت باشد، جرم تلقی می گردد و برای طرفین جریمه مالی یا زندان به همراه دارد. شخصی که فرد متقاضی می خواهد با او ازدواج کند، باید حتما پاسپورت ترکیه یا اقامت دائم داشته باشد تا به او هم اقامت دائم ترکیه تعلق بگیرد. البته ابتدا اقامت 3 تا 5 ساله به فرد تعلق می گیرد و اگر ازدواج ادامه پیدا کند، این اقامت دائم می شود.

مهاجرت از طریق ازدواج

مزیت ها و مشکلات مهاجرت به ترکیه

گرفتن هر تصمیمی و انجام هر کاری ریسک خاص خود را دارد و با مزایا و معایبی همراه است. در زیر ما سعی کرده ایم مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه را برای شما مطرح کنیم تا بهتر و راحت تر تصمیم بگیرید.

مزایا

 • برای مهاجرت و اخذ اقامت راه های زیادی دارد.
 • از آب و هوای مناسب و بی نظیری برخوردار است.
 • هزینه های زندگی و اجاره ملک مقرون به صرفه و مناسب می باشد.
 • شبکه حمل و نقل در دسترس و پیشرفته ای دارد.
 • درمان بیماری ها دارای کیفیت می باشد و هزینه های مربوط به آن مناسب است.

معایب

 • نرخ بیکاری بالایی دارد.
 • از تراکم جمعیت بالایی برخوردار می باشد.
 • کار پیدا کردن و شاغل شدن سخت است.
 • به نسبت ساعات کاری، درآمد پایین می باشد.
 • مدتی است تورم در آن بالا رفته است.
 • باید زبان ترکی یاد بگیرید و برای تحصیل در دانشگاه ها و مراکز عالی باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.
 • ترکیه در اتحادیه اروپا عضویت ندارد.

هزینه های مهاجرت به ترکیه

هزینه های مهاجرت به ترکیه متغیر است و با توجه به راه انتخابی توسط شما، تعیین می شود. اگر شما می خواهید به ترکیه از طریق تحصیل مهاجرت کنید، باید گواهی تمکن مالی داشته باشید و هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه را پرداخت کنید که این مبلغ با توجه به دانشگاه انتخابی شما بین 240 الی 1500 دلار متغیر است. در روش مهاجرت به ترکیه از طریق کار، در ابتدا باید 1000 دلار برای ثبت درخواست خود هزینه کنید و سپس مبلغ تمکن مالی و هزینه های زندگی را تامین نمایید.

شما برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه حداقل به 12 هزار الی 18 هزار یورو سرمایه نیاز دارید. برای خرید ملک نیز به 250 هزار دلار پول و حداقل 500 دلار پس انداز بانکی نیازمند هستید. برای ازدواج به سرمایه زیادی نیاز ندارید و همین که از تمکن مالی برای زندگی برخوردار باشید، کافی است. البته هزینه های دیگری مانند افتتاح حساب بانکی و خرید سیم کارت هم دارید که مبالغ مربوط به آنها جزئی است و خیلی گران نیست.

راهنمای مهاجرت به ترکیه

در بالا راه های موجود برای مهاجرت به ترکیه را توضیح دادیم، در ادامه به شرح شرایط کلی مهاجرت به این کشور و مدارک لازم برای اخذ اقامت پرداخته ایم.

شرایط کلی

 • سن بالای ۱۸ سال داشته باشید.
 • برای ازدواج باید گواهی تمکن مالی ارائه دهید.
 • برای کار از وزارت کار و رفاه اجتماعی ترکیه، مجوز کار دریافت کنید.
 • برای ثبت شرکت باید اظهار نامه مالی داشته باشید.
 • برای تحصیل در دانشگاه، باید در یکی از آزمون‌ های معتبر در ترکیه، شرکت کنید و قبول شوید.

مدارک لازم

 • داشتن پاسپورت دارای اعتبار
 • داشتن بیمه نامه
 • ارائه 4 عدد عکس
 • تکمیل و ارسال فرم مربوط به روش مهاجرت انتخابی
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

پیشنهاد می شود صفحه دریافت اقامت ترکیه را نیز مطالعه فرمائید.

5/5 - (2 امتیاز)