یافتن فرصت های شغلی در ترکیه در صورت داشتن اقامت این کشور به مراتب آسان تر از یافتن کار در صورت نداشتن اقامت است. افرادی که می خواهند به کشور ترکیه مهاجرت کنند باید از بازار تجارت آن کشور باخبر باشند. بررسی کنند که آیا کشور مقصد به مهارت من نیازی دارد؟! آخرین لیستی که توسط مقامات مربوطه برای فرصت های شغلی در ترکیه ارائه شده، در ابتدای سال 2020 می باشد. که در ادامه در ناب هاوس به بررسی آن ها می پردازیم.

فرصت‌های شغلی در ترکیه

از فرصت های شغلی در ترکیه می توان به : نجاری – آشپزی – گارسون – مهماندار – لیدر تور – جوشکاری – آرایشگری – حسابداری – فروشندگی – بسته بندی – نقاش کاری – کاشی کاری – فناوری اطلاعات – مشاغل ساختمانی – پزشکان متخصص – پرستاران تخصصی کار – معلم زبان های خارجی (انگلیسی/فرانسه/آلمانی) – کشتی سازی اشاره نمود.

این در حالی است که اگر میخواهید به عنوان منشی / بازاریاب و یا کمک آشپز در ترکیه کار پیدا کنید، یافتن شغل بسیار سخت است و علت آن اشباع بودن این نوع شغل ها میباشد.

فرصت های شغلی در ترکیه

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرمایه گذاری و خرید املاک و مستغلات در ترکیه صفحه خرید خانه در ترکیه را مشاهده کنید

ثبت شرکت مسئولیت محدود در ترکیه

شرکت‌ها دارای سه گونه‌ی متفاوت هستند که خارجیان به دلیل شرایط ساده‌تر و سرمایه کمتر، به شرکت‌های با مسئولیت محدود تمایل بیشتری دارند. برای ثبت شرکت مسئولیت محدود شما می‌توانید به تنهایی و با یک یا چند شریک اقدام کنید.

اما یادتان باشد که میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، حداقل باید 100 هزار لیر باشد. نکته مهم این است که میزان مالیات یک شرکت حقوقی بر طبق قانون، 20 درصد از درآمد آن شرکت است.  همچنین مدت زمان ثبت یک شرکت برخلاف ایران، 7 روز کاری زمان می‌برد.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه و دریافت مجوز کار

یکی از اتفاقات معمول بعد از ثبت شرکت در ترکیه دریافت فوری مجوز کار است. یعنی با ثبت شرکت شما به راحتی می‌توانید مجوز کار به مدت یک سال دریافت کنید و  در ترکیه مشغول به کار دلخواه خود شوید. علاوه بر این، شما با ثبت شرکت دیگر شخص حقیقی نیستید و با شما مانند شخص حقوقی رفتار می‌شود و حقوق و تکالیفتان متفاوت خواهد بود. البته پروسه‌ی ثبت شرکت و دریافت مجوز کار در ترکیه بسیار شسته رفته است و شما با طی مراحل قانونی مشخص شده می‌توانید از پس تمامی کارها بربیایید.

انواع روش ‌ها برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه

روش ‌ها برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه

 • اجاره یا خرید مغازه در ترکیه و پیاده سازی ایده‌ای که دارید
 • خرید یک کسب و کار راه اندازی شده از یک صاحب بیزینس دیگر
 • دریافت نمایندگی از برند های معروف

 

ممکن است در قرارداد نمایندگی، بخش زیادی از سود شما صرف پرداخت سهم شرکت مادر و مالیات شود. برای انتخاب این روش نیاز به مطالعه‌ی زیادی است. هرچند که اگر موفق شوید ممکن است تجارت پرسودی هم نصیبتان شود.

البته در ترکیه اکثر قراردادهای نمایندگی کافه‌ها و رستوران‌ها متعلق به افراد ترک است و با توجه به محدودیت‌های رایج قانونی در مورد بهداشت، محیط زیست و فاصله از اماکن مذهبی برای رستوران‌های با سرو مشروب و قلیان باید با تحقیقات بیشتری وارد بازار آن شد.

ضرورت برخورداری از آدرس ثابت برای ثبت شرکت در ترکیه

یکی از موارد ضروری برای ثبت شرکت در ترکیه داشتن آدرس ثابت است. بدین منظور شما می‌توانید اقدام به خرید ملک و یا اجاره مکانی برای کسب و کارتان بکنید. اما این آدرس باید ثابت باشد و هنگام دریافت مجوز کار، آن را به مراجع قانونی اعلام کنید.

بدون داشتن آدرس ثابت در ترکیه که شامل خرید خانه و یا اجاره آپارتمان در ترکیه می شود، امکان ثبت شرکت وجود ندارد. درخواست برای مجوز کار هم نیازمند آدرسی ثابت است هرچند ثبت این درخواست  از خارج از خاک ترکیه هم امکان‌پذیر است.

درآمد مشاغل مختلف در ترکیه

از مهم ترین مواردی که تمامی مهاجران به آن فکر می کنند، درآمدشان است. یکی از دلایلی که مهاجران به کشور های دیگر مهاجرت می کنند این است که بتوانند در شغل خود در آمدشان زیاد شود.

اگر درآمد کشور مقصد از درآمد کشور خودشان برابر یا کمتر باشد، از لحاظ اقتصادی هیچ صرفه ای برای آن ها ندارد. البته موضوع باصرفه بودن به عوامل دیگری نیز مربوط است اما مهم ترین آن میزان حقوق می باشد.

در ادامه لیستی برای شما تهیه نمودیم که درآمد مشاغل متفاوت در ترکیه را از بیشترین درآمد به کمترین آن ها مرتب نمودیم. مبالغ ذکر شده به لیر و به صورت ماهیانه می باشد.

درآمد مشاغل مختلف در ترکیه

پیشنهاد میکنیم صفحه خرید ملک در بدروم را مشاهده کنید

 • میانگین حقوق ماهیانه مدیر اجرایی در کشور ترکیه طی یک ماه : ۲۱,۵۱۶ TRY
 • دندانپزشک : ۲۰۸۵۵ TRY
 • مدیر ارشد مالی : ۱۹۴۷۶ TRY
 • متوسط حقوق یک وکیل در ترکیه ماهانه : ۱۳,۵۳۴ TRY
 • مهندس برق : ۸,۸۷۵ TRY
 • مهندس : ۸,۵۴۰ TRY
 • برنامه نویس : ۷۹۹۶ TRY
 • مهندس عمران : ۷,۹۲۷ TRY
 • متوسط حقوق دریافتی یک مهندس معمار در کشور ترکیه : ۷,۹۱۹ TRY
 • سرآشپز : ۷,۷۷۸ TRY
 • مهندس زیست پزشکی : ۷۶۰۴ TRY
 • حسابدار خبره : ۷,۵۷۳ TRY
 • تکنسین کامپیوتر : ۶,۸۷۰ TRY
 • معلم دبستان : ۶,۳۴۰ TRY
 • متوسط حقوق مزایای یک حسابدار : ۶,۲۶۲ TRY
 • حداقل حقوق ماهیانه صندوقدار در یک فروشگاه و یا بانک در ترکیه : ۵,۱۷۲ TRY
 • دستیار اداری : ۴,۹۴۳ TRY

میانگین رشد حقوق پایه در کشور ترکیه طی سه سال گذشته چیزی حدود 8 درصد بوده است و پیش بینی می شود طی 5 سال آینده چیزی حدود 10 تا 12 درصد رشد در میانگین حقوق پایه در کشور ترکیه داشته باشیم. گفتی است که به دلیل داشتن رکود نسبی در بعضی از بازار ها ترکیه رشد قیمت ها ثابت یا خیلی کم می باشد.

قراردادهای کاری در ترکیه چگونه است؟

در خصوص مدت زمان قراردادهای کاری در کشور ترکیه باید بگوییم که قراردادهای کاری در ترکیه از ۳ ماه شروع می شود و تا ۱ سال ادامه پیدا می کند که در صورتی که هر دو طرف تمایل به ادامه همکاری با یکدیگر داشته باشند می توانند این قراردادها را تمدید نمایند. ولیکن شرکت ها و سازمان های بزرگ و معتبر در ابتدا نیز قراردادهای کاری یکساله می بندند و سپس به ۳ سال و ۶ سال تمدید می نمایند.

فرصت های شغلی در ترکیه

برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه دریافت اقامت ترکیه را مشاهده کنید

برای بستن قرارداد کاری بین کارفرما و مستخدم در ترکیه شما می بایستی اجازه کار در ترکیه داشته باشید و همچنین اجازه اقامت یکساله ترکیه را نیز گرفته باشید. همچنین لازم به یادآوری است در صورتی که شما قرارداد را با شرکتی امضاء می کنید شرکت مذکور می بایستی برای شما بیمه رد کند که بعد از گذشت ۵ سال از قرارداد و رد شدن بیمه می توانید نسبت به اخذ شهروندی ترکیه و پاسپورت ترکیه اقدام نمایید.

نحوه پیدا کردن کار در ترکیه

یکی از دغدغه های اصلی مهاجران کاری به ترکیه این است که اصلا چگونه کار پیدا کنیم؟! برای پیدا کردن فرصت های شغلی در ترکیه دو راه در پیش رو دارید.

اول : می توانید با یکی از موسسات کاریابی ترکیه ای تماس بگیرید و تقاضای خود را اعلام کنید. آن ها پس از دریافت اطلاعت شما، برایتان به دنبال کار مطابدومق با مهارتتون در ترکیه پیدا می کنند.

دوم : می توانید به صورت اینترنتی در سایت های استخدامی ترکیه کار پیدا کنید. شبکه اجتماعی لینکدین می تواند گزینه خوبی برایتان باشد.

با توجه به توضیحات بالا در صورتی که مهارت خاصی دارید پیدا کردن شغل برای شما آسان تر خواهد بود و با توجه به متوسط درآمد 11000 لیر در ماه شما و کم بودن مقدار تورم در این کشور، در صورت داشتن شغل خود هیچ گونه کمبودی را احساس نخواهید کرد.