خرید سپتیک تانک در ترکیه شامل چه نکاتی می‌شود؟

سپتیک تانک ها امروزه نقش مهمی در حفاظت محیط زیست به عهده گرفته اند. در همین راستا کشورها برای تحقق هدف پاکسازی محیط زیست دست به دست یکدیگر داده اند تا بتوانند اکو سیستم را در حالت طبیعی حفظ نمایند. در ادامه به موضوع خرید سپتیک تانک در ترکیه خواهیم پرداخت، زیرا که در ترکیه قانون نصب سپتیک تانک ها برای خانه ها و ساختمان ها ضروری شده است. در مقاله خرید سپتیک تانک در ترکیه بیشتر مد نظر داریم در مورد خود محصول سپتیک تانک توضیحاتی ارائه کنیم.

سپتیک تانک چیست؟

به طور کلی سپتیک تانک، فاضلاب پیش تصفیه شده را  به سامانه های تصفیه فاضلاب تحویل میدهد که از مخلوط شدن فاضلاب دارای سطح آلایندگی بیشتر از 200 (bod) با فاضلاب شهری جلوگیری می کند. با توجه به دور بودن هر ساختمانی از مراکز تصفیه فاضلاب، مخازنی با جنسهای متنوع، پسماندها را قبل از ورود به اگوی شهری تصفیه ای مقدماتی می کنند و نصب آنها اغلب در زیر زمین است و اجازه نشتی را نمی دهند، به این مجموعه تشکیلات، سپتیک تانک می گویند. قیمت تانک سپتیک، ممکن است بسته به اندازه، نصب، حمل و نقل و مدلهای نصب متفاوت باشد.

به زبان ساده تر، استفاده از سپتیک تانک برای دفع فاضلاب در مکانهایی که سیستم تصفیه و یا انتقال فاضلاب وجود ندارد و امکان ساخت آن نیز دشوار است و یا وجود ندارد، اجتناب ناپذیر است. تمامی نهادهای نظارتی رسمی و سازمان های محیط زیست و بهداشت و درمان در هر جای جهان منجمله ترکیه به این مدل سیستم تصفیه فاضلاب نیاز دارند. توجه داشته باشید که به سپتیک تانک ها گندانبار نیز می گویند.

در کشور ترکیه، سپتیک تانک با ظرفیتهای 3 مترمکعب تا 100 مترمکعب با مقاومت قوی جهت نصب در زیر در زیر زمین تولید می‌شوند و در ساخت آن از متریالی استفاده می شود که در طول عمر خود در برابر مخربهایی که ممکن است از خاک به وجود بیاید مقاومت می کند.

به بیان علمی، سپتیک تانک یک محفظه پیش تصفیه غیرقابل نفوذ است که فاضلاب خانگی را از خانه‌های فردی یا گروهی دریافت می کند. این دستگاه برای جدا کردن مواد جامد و مایع قابل تجمیع شدن یا قابل شناور شدن از فاضلاب طراحی شده است تا مواد آلی قبل از خروج در حوضچه اولیه آن بایستند و تجزیه شوند. البته در پروسه خرید سپتیک تانک در ترکیه قطعا مشاوران ما در شرکت ناب هاوس، بیشتر در این موضوع شما را راهنمایی خواهند کرد حتما با ما با شماره های مندرج در صفحه تماس با ما تماس بگیرید.

سپتیک تانک چیست؟

اگر بخواهیم در مورد فاضلاب و تصفیه آن موردی را مطرح کنیم باید در ابتدا اشاره کنیم که تصفیه پسابهای خروجی از هر ساختمانی باید با یک سیستم اضافی تکمیل شود. سپتیک تانک‌ها برای ساختمان‌هایی استفاده می شود که به آب شهری متصل هستند یا از آب فراوان استفاده می کنند.

چنانچه آب زیادی از ساختمانها خارج نمی شود، تمام فاضلاب ساختمان ها را می توان در اختیار یک سیستم سپتیک قرار داد. آب باران هرگز به سپتیک تانک هدایت نمی‌شود. اصل اصلی در عملیات انجام شده با سپتیک تانک نگهداری و تجزیه مواد جامد و خارج نمودن آنها بصورت مایع از خروجی است که به خاک منطقه و چاه جذبی آسیبی وارد نشود. پساب خروجی یک مایع زلال باشد.

سپتیک در ترکیه نیز، قبلاً با روش‌های قدیمی به شکل گودال ساخته می‌شد. اما اکنون که تولید مواد مقاوم در برابر فشارهای وارده از سمت خاک و زمین و مقاوم در مقابل پوسیدگی و خوردگی محقق شده است، استفاده از سپتیک تانک‌های زیرزمینی و زیر سطحی فراگیرتر است. شهرداری‌های محلی در آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا و… به طور قانونی از استفاده سپتیک تانک در مکانهایی با مشکلات احداث تصفیه‌خانه فاضلاب حمایت می کنند و این نیز خرید سپتیک تانک در ترکیه را محبوب‌تر کرده است. همچنین هیچ هزینه ای برای نگهداری به شما تحمیل نخواهد کرد. پس اگر به فکر خرید خانه در ترکیه هستید دقت کنید که قوانین سختگیرانه دولت مرکزی ترکیه مشکلات تصفیه فاضلاب شما را حل نموده است زیرا که سپتیک تانک‌ها به راحتی تعهدات زیست محیطی و قانونی شما را انجام می دهند.

اگر در ایران یا هر جای جهان همیشه در خانه‌ای زندگی می‌کردید که به خط فاضلاب شهری متصل است، به احتمال زیاد حتی نام سپتیک را نشنیده‌اید چه رسد به اینکه بدانید سپتیک تانک چیست.

پس تا اینجا آموختیم، سپتیک تانک یک مخزن ته نشینی زیر زمینی است که برای پیش تصفیه فاضلاب از طریق فرآیند تجزیه بیولوژیکی و زهکشی استفاده می‌شود.

سپتیک از فرآیندهای طبیعی مانند هضم لجن توسط باکتریهای بی هوازی برای تصفیه فاضلاب خانگی تولید شده توسط حمام، سرویس بهداشتی، فاضلاب آشپزخانه و لباسشویی استفاده می کند.

سیستم سپتیک تانک طراحی نسبتاً ساده ای دارد که شاید در ساده ترین تعریف بتوان نوشت گندانبار یک ظرف زیرزمینی ضد آب (مستطیلی یا استوانه‌ای) است که از پلاستیک یا بتن ساخته شده است.

سپتیک تانک شامل محفظه ها و معمولاً یک خروجی T شکل است که از خروج لجن و کف یا چربی از مخزن و روانه شدن به منطقه تخلیه (چاه جذبی) جلوگیری می کند.

سیستم‌های سپتیک تانک نوعی تأسیسات ساده فاضلاب در محل هستند و فقط یک تصفیه اولیه (پیش تصفیه) را ارائه می‌دهند.

در ترکیه برای خانه‌هایی که زهکشی ضعیفی دارند یا به شبکه فاضلاب اصلی متصل نیستند، مخازن سپتیک امکان دفع استاندارد فاضلاب را فراهم می‌کند. مکانیزم عملکرد سپتیک اینگونه است که با جمع آوری فضولات و فاضلاب در یک مخزن بزرگ زیرزمینی و مهیا کردن شرایط رشد باکتریهای بی هوازی کار می کنند.

طبق قوانین دولت مرکزی ترکیه، سپتیک تانک‌ها معمولاً در زیر زمین در فاصله 50 متری خانه نصب می شوند. آنها معمولاً از دو محفظه تشکیل شده اند که آب را از یک لوله ورودی دریافت می کند.

یک سیستم سپتیک به هر ساختمان مسکونی، اداری، تجاری و کلا هر خانه ای اجازه می دهد تا بدون نگرانی و به طور معمول از آب استفاده کند. با این حال، برای استفاده از سیستم سپتیک اقدامات احتیاطی دیگری وجود دارد که باید رعایت شود. تعمیر و نگهداری منظم سپتیک تانک نیز امری ضروری است که همه موارد این موضوع را می‌توانید از کارشناسان سوال کنید تا در خرید سپتیک تانک در ترکیه دچار ابهام نشوید.

صاحبان خانه‌هایی که دارای مخزن سپتیک هستند باید دقت بیشتری به خرج دهند تا اطمینان حاصل کنند که مخزن آنها بر محیط محلی تأثیر نمی گذارد. به عنوان مثال، اگر میدان زهکشی با پساب زلال مایع بیش از حد بارگذاری شود، می‌تواند باعث سیل شود و باعث جاری شدن فاضلاب به روی سطح زمین شود.

مکانیزم عملکرد سپتیک تانک

نحوه عملکرد سپتیک تانک

فعالیت سپتیک تانک اینگونه است که یک مخزن سپتیک مواد آلی را هضم می کند و مواد قابل شناور (مانند روغن و گریس) و جامدات را از فاضلاب جدا می کند. یک سپتیک تانک فاضلاب با دو لوله (برای ورودی و خروجی) نصب خواهد شد. لوله ورودی برای انتقال فاضلاب از خانه و جمع آوری آن در سپتیک تانک استفاده می شود. فاضلاب به اندازه کافی در اینجا نگهداری می شود تا مواد زائد جامد و مایع از یکدیگر جدا شوند.

لوله دوم، لوله خروجی است. همچنین می تواند میدان تخلیه را بارگذاری نماید. (اتصال به لوله‌های انتقال پساب به میدان زهکشی). این لوله، فاضلاب پیش تصفیه شده را از سپتیک خارج کرده و به طور یکنواخت در خاک و مجرای آب پخش می کند که بهترین روش آن همان هدایت پساب به میدان زهکشی است.

پس از مدتی که پسماند جمع آوری شد، با فاصله اندکی، پسابها به 3 لایه تقسیم می شود.

لایه بالایی روغن و گریس است و بالای همه زباله ها شناور است. این معمولا به عنوان “scum” نامیده می‌شود.

لایه میانی شامل فاضلاب همراه با ذرات زباله است. لایه سوم و پایینی شامل ذراتی است که سنگین تر از آب هستند و لایه ای از لجن را تشکیل می دهند.

باکتری‌های بی هوازی داخل مخزن، بیشترین فعالیت را درون همین لجن ته نشین شده برای تجزیه مواد زائد جامد انجام می‌دهند که سپس اجازه می‌دهد همین جامدات تبدیل به مایع شده و مایعات جدا شده و به راحتی تخلیه شوند.

فرآیند گام به گام نحوه عملکرد سپتیک تانک

آب از آشپزخانه، حمام، سرویسهای بهداشتی و… ساختمان شما از طریق یک لوله اصلی منتهی به سپتیک می گذرد.

مخزن زیرزمینی سپتیک تانک فرآیند نگهداری فاضلاب را آغاز می کند. باید این مدت فاضلاب را به اندازه کافی نگه دارد تا مواد جامد در پایین قرار گیرند، در حالی که روغن و گریس به سمت بالا شناور شوند. این مدت زمان در ترکیه نیز طبق قاعده جهانی حداقل 24 ساعت است. پس از این فرآیند، پساب مایع (پساب زلال) قادر به خروج از مخزن به میدان تخلیه خواهد بود.

این فاضلاب از طریق لوله ها روی سطوح متخلخل تخلیه می شود. این کار به پساب اجازه می دهد تا از طریق خاک فیلتر شود. خاک پساب را می‌پذیرد، تصفیه می‌کند و پس از نفوذ در خاک، در نهایت به آب‌های زیرزمینی تخلیه می‌شود.

در نهایت، فاضلاب به خاک نفوذ کرده و باکتری های کلیفرم مضر، ویروس ها و مواد مغذی را از بین می برد که همین فرآیند تصفیه بسیار ساده و در عین حال کامل، سبب شده است که خرید سپتیک تانک در ترکیه برای تمامی ساختمان ها الزامی باشد.

بنابه گفته های بالا اگر بخواهیم یک خلاصه از سپتیک تانک و فعالیت آن برایتان بازگو کنیم اینگونه خواهد بود که سپتیک تانکها برای جمع آوری فاضلاب و پساب خانه هایی طراحی شده اند که به اگوی فاضلاب اصلی متصل نیستند.

انواع سپتیک

انواع سپتیک های قابل خرید در ترکیه

مخزن  سپتیک تانک دو نوع اصلی دارد:

  • مخزن سپتیک با سازه بتن:

در تمامی شهرهای ترکیه بدلیل در دسترس بودن مواد اولیه بنایی، اینها را می توان از مواد مختلفی از جمله آجر یا بتن ساخت. سیستم‌های مدرنتر اغلب از پلی اتیلن ساخته می شوند.

  • سپتیک پلاستیکی و کامپوزیتی:

بدلیل عمر بالای پلیمرهای تولیدی از مشتقات نفتی و مقاومت مکانیکی زیاد مخازن ساخته شده از این پلیمرها، امروز در ترکیه استفاده از سپتیک های پلاستیکی در حال عبور از مدلهای بتنی می باشد.

مخزن سپتیک برای ته‌نشینی و نگهداری مواد جامد زائد تولید شده از فاضلاب یک ساختمان که انسان یا حیوان در آن زندگی می کند، طراحی شده است. یک مخزن سپتیک باید زمانی تخلیه شود که سطح مواد جامد در داخل مخزن جمع شده از سطح استاندارد سپتیک بالاتر آمده باشد. در صورت اتفاق این موضوع، مایع دارای مواد جامد ته نشین نشده از طریق لوله خروجی یا زهکشی تخلیه می شود و باعث گرفتگی سوراخهای چاه جذبی میگردد. میدان زهکشی برای تصفیه پساب زلال شده خروجی از سپتیک تانک توسط باکتری های طبیعی طراحی شده است. برای انجام موفقیت آمیز این فرآیند، نیاز است که سپتیک به طور موثر کار کند و خاک لایه های زیرین فاقد مشکلات زهکشی و گرفتگی چشمه ها باشد.

پیش‌تر توضیح دادیم که باکتری های غیر هوازی، پساب خروجی سپتیک تانک را از نظر مواد آلی تجزیه می‌کنند. اما همین باکتری ها نیز مقداری زیست توده تولید می کنند و میدان زهکشی را گل و لای می کنند. این امر باعث کاهش راندمان جذب میدان زهکشی و سرعت تخلیه پساب به زیر خاک می شود. با ادامه یافتن این روند در نهایت جریان ورودی به سیستم سپتیک از خانه، از جریان خروجی به زیر خاک پیشی می گیرد که باعث می شود میدان زهکشی اشباع شود. سپس این می تواند منجر به بالا آمدن پساب تصفیه نشده  به سطح زمین و ایجاد منطقه ای بد بو شود.

انواع سپتیک تانک قابل تولید در ترکیه

این بالا آمدن آب به روی سطح زمین زمانی بیشتر می شود که پساب تولید شده توسط یک خانه مدرن، با مجموعه ای از مواد شیمیایی و مواد شوینده در فاضلاب همراه شود. این مواد شوینده و شیمیایی، با از بین بردن باکتریها، فرآیند ته نشینی در مخزن و انجام فرآیندهای بیولوژیکی در زمینه زهکشی را ناقص می‌کنند. این عوامل همراه با نمایان شدن مشخصات محیطی معینی می‌تواند به این معنا باشد که منطقه‌ای که در آن میدان زهکشی بدون استفاده از سپتیک زمانی قابل قبول بود، دیگر پاسخگوی نیاز مجموعه نباشد و دلیلی محکم برای خرید سپتیک تانک در ترکیه ایجاد کند.

سپتیک، مخزن بزرگی است که در زیر زمین دفن می‌شود و برای تصفیه فاضلابی که از خانه خارج می شود استفاده می شود. این مخازن معمولاً از فایبرگلاس، پلاستیک یا بتن ساخته می شوند. بعضا، در طی یک دوره زمانی معین، ته نشینی و خودخوری لجن و شکستن بافت لایه‌های چربی روی سطح پساب با سرعتی کمتر از دبی آب ورودی به درون مخزن سپتیک انجام می شود. برای خلاص شدن از لجن و رسوبات، مهم است که سپتیک تانک به طور نسبتاً منظم تمیز شود. بدون تمیز کردن مخزن، سیستم ناکارآمد می شود و نمی تواند فاضلابی را که از آن عبور می کند به طور موثر تصفیه کند.

ضمن پیش فرض قرار دادن این مطلب که همواره یک یا دو سال یکبار تمیز کردن مخزن سپتیک را در نظر بگیرید، همچنین از روی نشانه هایی می توان تشخیص داد که چه زمانی باید تمیز کردن مخزن سپتیک صورت گیرد.

هنگامی که لایه کف به فاصله 6 تا 8 اینچ از لوله اصلی خروجی در مخزن قرار می گیرد، سیستم باید تمیز شود. زمانی که لایه لجن پایینی حدود 12 اینچ از لوله خروجی فاصله دارد، همین امر صادق است. با این حال، تشخیص لایه‌های لجن و کف در سپتیک تانک شما می‌تواند بسیار دشوار باشد، به همین دلیل است که به شدت توصیه می‌شود با یک بازرس مخزن سپتیک تماس بگیرید تا مشخص شود که آیا تمیز کردن مورد نیاز است یا خیر و می‌توان گفت تنها موردی که پس از خرید سپتیک تانک در ترکیه و یا هر پروژه دیگری مهم و حیاتی است هین مسئله بررسی زمان نیاز به تمیزکاری سپتیک تانک می‌باشد. این مقاله به اهمیت تمیز کردن سپتیک تانک و آنچه که این نوع تمیز کردن مستلزم آن است، نگاهی دقیق‌تر می‌اندازد.

نکات مهم تمیزکاری سپتیک تانک

بصورت اجمالی می توان گفت سپتیک تانک مخزن بزرگی است که در زیر زمین به منظور تصفیه فاضلاب جایگذاری می‌شود.

تمیز کردن سپتیک تانک چهار مرحله را شامل می شود که عبارتند از: بازرسی دوره ای فرکانس پمپ (در نوع سپتیک تانک پمپاژ فاضلاب)، استفاده بهینه از پساب تصفیه شده، دفع مناسب زباله‌های غیرقابل تجزیه و حفظ قدرت چاه جذبی در جذب آب و منطقه زهکشی.

قسمت دوم سپتیک بعنوان محفظه پمپ، پساب خروجی را از مخزن به سمت لوله‌های زهکشی پرتاب می کند. در صورت خرابی پمپ درون قسمت دوم سپتیک تانک دوقسمته، ممکن است گندانبار شما به طور کامل از کار بیوفتد که البته در تماس های مشتریان جهت خرید سپتیک تانک در ترکیه ما پیشنهاد سپتیکهای بدون پمپ را برای آنها روی میز می‌گذاریم.

اگر به فکر تمیز کردن سپتیک تانک خود هستید، باید این کار را هر یا دو سال یکبار انجام دهید. با تمیز کردن مخازن سپتیک خود به طور منظم، می توانید مطمئن باشید که سیستم تصفیه فاضلاب مقدماتی شما کارآمد و در شرایط خوبی به کار خود ادامه خواهد داد.

5/5 - (4 امتیاز)