02188879479 09129533282

قوانین خرید ملک در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه

کشور ترکیه با مساحت ۸۱۴۵۷۸ کیلومتر مربع و با جمعیت بالغ بر 82 میلیون نفر یکی از همسایگان غربی کشور عزیزمان ایران است که 499 کیلومتر مرز مشترک زمینی را با کشورمان دارا می باشد. با توجه به افزایش تقاضا برای خرید ملک در ترکیه از طرف هموطنانمان بر آن شدیم تا به طور کامل شرایط و قوانین خرید ملک در ترکیه را توضیح دهیم.

اقتصاد ترکیه و قوانین خرید خانه در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای واقع در خاورمیانه رشد اقتصادی چشمگیری داشته و با داشتن طبیعت زیبا و تاریخ و تمدن کهن باعث جذب سرمایه گذاران خارجی شده است. برای خرید یا اجاره ملک در ترکیه یکسری شرایط و محدودیت هایی وجود دارد. از جمله آنکه خرید ملک در بافت های روستایی و اطراف مناطق روستایی و به خصوص نزدیک مناطق نظامی امکان پذیر نیست. ولی این مشکلی نیست که شما نگران آن باشید؛ زیرا سرمایه گذاران تمایل دارند در مناطقی که دارای آپارتمان ها و ویلاهای لوکس و مدرن است سرمایه گذاری کنند.

قوانین خرید ملک در ترکیه

برای اطلاعات کامل تر برای تصمیم گیری بهتر در این زمینه پیشنهاد میکنیم صفحه خرید خانه در ترکیه را حتما مطالعه نمایید.

همانطور که می دانید با داشتن خانه در کشور ترکیه می توانید نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدام کنید که در ادامه مطلب به بررسی این مورد می پردازیم.

قوانین خرید خانه و اخذ اقامت در ترکیه

بر اساس آیین نامه جدید افراد و سرمایه گذاران خارجی در ترکیه می توانند به ارزش 250،000 دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در ترکیه شوند و طبق قانون ترکیه قادر خواهند بود در خواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام نمایند. از طرفی دیگر، سرمایه گذاران خارجی برای حفظ تابعیت خود باید معیار های مورد نظر کشور ترکیه را حفظ کنند. جهت حفظ تابعیت کشور ترکیه خریداران ملک باید به مدت 3 سال از فروش ملک خریداری شده خودداری کنند در غیر اینصورت تابعیت آنها لغو خواهد شد و معمولا بین 65 تا 80 روز طول می کشد تا پاسپورت ترکیه برای این افراد صادر شود.

شرایط خرید خانه در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه

 

البته خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار نیز می توان اقامت ترکیه را کسب کرد. در این مورد اقامت 3 ساله توریستی به فرد تعلق می گیرد. در این روش به شما اجازه کار داده نمی شود ولی اگر بتوانید در این کشور استخدام شوید و نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام نمایید، یا اینکه شرکتی تاسیس کنید و حداقل 5 نفر از شهروندان این کشور را استخدام کنید، اجازه کار برای شما در این کشور داده می شود. این نوع اقامت تا 10 سال قابل تمدید می باشد.

آیا با اجاره کردن خانه در ترکیه هم می شود نسبت به اخذ اقامت اقدام کرد؟

پاسخ به این سوال مثبت است؛ اما در این مورد اقامت یک ساله توریستی به شما اعطا می گردد که در این نوع اقامت شما اجازه کار یا تحصبل ندارید و برای کار و تحصیل باید نوع اقامت خود را تغییر دهید.

در گذشته این امکان وجود داشت که پس از پایان مدت یک ساله اقامت خود را با تمدید سالانه حداکثر تا پنج سال تمدید نمایید. اما با تغییر قوانین خرید خانه در ترکیه در سال 2020 در کشور ترکیه این امکان دیگر وجود ندارد و به شما فقط اجازه یک سال اقامت توریستی با اجاره ملک در ترکیه داده می شود و قابلیت تمدید ندارد. برای استفاده مجدد از این امکان باید حداقل یک سال از آخرین روز اقامت توریستی شما گذشته باشد.

پیشنهاد میکنیم صفحات خرید خانه در استانبول و خرید ملک در آنکارا را مطاله نمایید.

آیا خرید ملک در ترکیه امن است؟

بله! خرید ملک در ترکیه کاملا امن است، به شرطی که قوانین خرید ملک در ترکیه را رعایت کنید. این قوانین در ۵ سال گذشته به منظور حفاظت از سرمایه ی خریداران سخت تر شده است. با توجه به این موضوع که در ترکیه افراد خارجی زیادی وجود دارند که از طریق سرمایه گذاری خارجی مستقیم به اقتصاد کشورشان کمک می کنند، در نتیجه آنها نمی خواهند به این اعتماد لطمه ای وارد شود.

قوانین خرید خانه در ترکیه

تنها کاری که خریداران خارجی باید انجام دهند کمک گرفتن از یک نماینده ی فروش محلی است. جملات مشابه این را زیاد شنیده ایم که: « او را از چند سال پیش می شناختیم، فکر می کردیم دوست ماست.» فرقی نمی کند دوستی تان چقدر عمیق باشد، همیشه قوانین خرید خلنه در ترکیه را در اولویت قرار دهید و تنها از طریق تراکنش رسمی بانک ها پول ارسال کنید.

محدودیت های خرید ملک در کشور ترکیه

  • هر یک از اتباع خارجی در ترکیه می توانند تنها تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نمایند.
  • هیچ کدام از اتباع خارجی نمی توانند اراضی که در مناطق نظامی و امنیتی در جمهوری ترکیه واقع شده است را خریداری نمایند.
  • اتباع خارجی فقط می توانند تا ۱۰٪ از ارضی و املاک هر ناحیه و یا شهر را خریداری کنند.
  • اتباع خارجی نیز می توانند برای خرید ملک در ترکیه درخواست خرید اعتباری از موسسات مالی و یا بانک ها را داشته باشند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارند.
شرایط خرید آپارتمان در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه

در چه صورت خرید ملک و قراردهای مربوطه باطل می گردد؟

  • اگر عقود و ملک مورد معامله باعث نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد
  • عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی
  • پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه (ها) ی معرفی شده به وزارتخانه مربوطه
  • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه

مشکلات و معایب مهاجرت به ترکیه

هر کشوری مزایا و معایبی دارد و این بستگی به شما دارد که از چه زاویه ای به مساله نگاه کنید. پیشنهاد ما این است که قبل از تصمیم به مهاجرت به ترکیه از فرصت اقامت توریستی سه ماهه ای (ایرانیان می توانند بون ویزا تا 3 ماه در این کشور اقامت کنند) که برایتان فراهم است استفاده کنید و سفر کوتاهی به این کشور داشته باشید تا از نزدیک با فرهنگ و شرایط زندگی در ترکیه آشنا شوید.

شاید مهمترین مشکلی که در مسیر شما برای مهاجرت به ترکیه وجود داشته باشد عدم آشنایی با زبان این کشور باشد. بنابراین قبل از مهاجرت باید آشنایی کافی با زبان ترکی استانبولی داشته باشید تا در دام سودجویان و کلاه برداران نیفتید.

تماس با ما

شما همه روزه می توانید با شماره های مندرج در وب سایت با دفتر ترکیه یا ایران تماس حاصل فرمایید یا سوالات خود را از طریق فرم زیر با ما مطرح کنید.

دفتر تهران

بلوار آفریقا،‌ خیابان پدیدار، پلاک 24 واحد 17.

02188879479
02188876714

دفتر ارومیه

خیابان خیام جنوبی ، نرسیده به میدان جهاد ، ساختمان بانک قوامین ، طبقه دوم ، واحد 8

04432235605
09129533282

دفتر استانبول

Atatürk, Zuhal Sk. No:1, 34500 Büyükçekmece/İstanbul

00905385768328