کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند شاید در بین انتخاب یکی از دو شهر آنکارا و استانبول تردید داشته باشند. در این مقاله قصد داریم تا مقایسه کاملی بین آنکارا و استانبول از جهت سبک زندگی، هزینه مسکن، هزینه خوراک و پوشاک، آب و هوا ، مخارج ماهیانه ، هزینه تحصیل، هزینه حمل و نقل و … ارائه دهیم.

استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی و پرجمعیت ترین شهر ترکیه شناخته می شود. این شهر در شمال غربی منطقه مرمره ترکیه واقع شده است. استانبول از نظر تعداد مهاجران خارجی در بین تمام شهرهای ترکیه بیشترین تعداد مهاجر را دارد. از جمله جاذبه های گردشگری استانبول می توان به مسجد سلطان احمد، برج گالاتا، کاخ توپکاپی و بسیاری جاذبه های گردشگری دیگر اشاره کرد.

مقایسه استانبول و آنکارا

آنکارا در واقع ساده شده ی واژه ی آنسیرا به معنای لنگر است. آنکارا پس از استانبول به عنوان دومین شهر بزرگ ترکیه  و پایتخت این کشور شناخته می شود. این شهر جزو شهرهای قدیمی و تاریخی ترکیه می باشد که فراز و نشیب زیادی را در طول تاریخش تجربه کرده است. از جمله جاذبه های گردشگری آنکارا می توان به موزه تمدن آناتولی، برج آتاکوله، آرامگاه آتاتورک و بسیاری جاذبه های دیگر که در مقاله خرید ملک در آنکارا به معرفی آنها پرداخته ایم.

در ادامه مطلب به مقایسه این دو شهر پرطرفدار خواهیم پرداخت.

مقایسه آب و هوای آنکارا و استانبول

استانبول و آنکارا با فاصله تقریبی 5 الی 6 ساعت رانندگی از یکدیگر قرار دارند. استانبول در غرب و آنکارا حدودا در مرکز ترکیه قرار دارد. استانبول از شمال و جنوب در مجاورت دریا قرار دارد و دارای آب و هوایی مرطوب است. تابستان های استانبول گرم و شرجی و زمستان هایش نسبت به آنکارا معتدل تر است. ولی آنکارا از دریا فاصله دارد و به همین دلیل تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و سوزناکی دارد.

مقایسه قیمت خانه و هزینه های مسکن در آنکارا و استانبول

استانبول به دلیل قرارگیری در نزدیکی دریاها از مناظر زیبایی برخوردار است و خانه هایی که از مناظر رو به دریا برخوردار هستند طبیعتا از قیمت بالاتری هم دارند. قیمت خانه در مناطق مختلف استانبول تفاوت محسوسی دارد به عنوان مثال محله بشیکتاش و محله ببک جزو مناطق گران قیمت در استانبول به شمار می روند ولی محله های ارزان تری هم در استانبول وجود دارند که برای آشنایی کامل با محله های استانبول توصیه می کنیم مقاله خرید ملک در استانبول را مطالعه فرمایید.

هزینه های زندگی در استانبول و آنکارا

متوسط قیمت آپارتمان نوساز در محله های استانبول حدودا متری 9 هزار لیر خرید و فروش می شود ولی همین ملک با همین سطح محله در آنکارا قیمتی در حدود 6 هزار لیر دارد. برای مثال قیمت آپارتمان در باهچه شهیر استانبول بین 3 تا 10 هزار لیر است و بستگی به امکانات و سال ساخت آپارتمان دارد. با توجه به تعداد زیاد پروژه های ساختمانی جدید در آنکارا و همچنین آمار و ارقام به دست آمده در سال های اخیر میزان درخواست ملک در آنکارا نسبت به استانبول در حال افزایش است که به همین دلیل قیمت ملک نیز رو به افزایش است.

مقایسه جاذبه ها و تنوع غذایی آنکارا و استانبول

آنکارا از نظر مساحت کوچکتر از استانبول است و جمعیت کمتری دارد. استانبول 15.5 میلیون نفر جمعیت دارد و در مقابل آنکارا 5.5 میلیون نفر جمعیت دارد. از طرف دیگر استانبول جاذبه های گردشگری بیشتری نسبت به آنکارا دارد و شهری است که آسیا و اروپا را به یکدیگر متصل کرده است. فضاهای سبز و پارک ها در آنکارا بیشتر از استانبول است.

امکانات حمل و نقل شهری تقریبا در هر دوشهر یکسان است ولی استانبول دارای شبکه متروی بیشتری است. تله کابین بزرگ آنکارا میزان قابل توجهی از ترافیک این شهر را کاهش داده است. در شهر استانبول تنوع غذایی و تعداد رستوران های موجود بسیار بیشتر از آنکارا است و به راحتی می توانید از انواع غذاهای ترک لذت ببرید. اگر علاقمند به آب و هوای مدیترانه ای هستید قطعا استانبول انتخاب بهتری است ولی اگر به دنبال پاکیزگی محیط و سرسبزی هستید بهتر است آنکارا را انتخاب کنید.

آناکار بهتر است یا استانبول

کلاب های استانبول همواره در حال فعالیت هستند حتی در فصل زمستان باز هم سرزندگی همیشگی را دارند. این در حالی است که در آنکارا بیشتر در فصل تابستان کلاب ها فعالیت می کنند. بیشتر مسافران و گردشگران آنکارا را تاجرین و بازرگانان و دانشجویان تشکیل می دهند ولی استانبول به عنوان مکانی برای تفریح و خوش گذرانی انتخاب می شود. در استانبول میزان فستیوال ها و کنسرت ها بیشتر از آنکارا است. به عبارت دیگر فعالیت های فرهنگی در استانبول بیشتر از آنکارا جریان دارد.

مقایسه هزینه های ماهیانه در آنکارا و استانبول

هزینه های زندگی هر شخص بستگی به سبک زندگی، نوع خوراک و پوشاک، نوع حمل و نقل و مسائل مختلفی دارد. هزینه ماهیانه زندگی یک فرد عادی در استانبول چیزی در حدود 2500 تا 3000 لیر است که البته در آنکارا هم تفاوت چندانی نخواهد داشت. با این حال ممکن است هزینه حمل و نقل در آنکارا کمتر از استانبول باشد.

هزینه خوراک در ترکیه نسبت به ایران کمی بالاتر است که با گرانی های اخیر در ایران این تفاوت کم تر شده است. بطور متوسط برای یک خانواده ۲ نفره، میانگین هزینه خرید از فروشگاه ها هفته ای بین 250 تا 300 لیراست. به عنوان مثال در مورد قیمت گوشت و مرغ در ترکیه، گوشت قرمز حدود کیلویی ۴۵ تا ۹۰ لیر، مرغ بسته به نوع از ۱۲ تا ۳۰ لیر، گوشت گوسفندی از ۵۲ تا بالای ۱۰۰ لیر متغیر هستند. در کل کیفیت غذاهای ترکیه خوب و قابل قبول است.

کارخانه های صنایع غذایی ترکیه بسیار پیشرفته هستند و رتبه بالایی در جهان دارند و به نسبت هزینه ای که می پردازید مواد غذایی با کیفیتی دریافت می کنید. هزینه های قبوض و انرژی در ترکیه نسبت به ایران بالاتر است. متوسط هزینه ی قبض ها در ترکیه برای یک خانواده 2 نفره خدودا بین 200 تا 400 لیر متغیر است.

مقایسه هزینه تحصیل در آنکارا و استانبول

اکثر دانشگاه های بزرگ ترکیه در استانبول و آنکارا واقع شده اند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه برای کسانی که ملیت ترک دارند رایگان است ولی اتباع خارجی برای استفاده از این دانشگاه ها باید هزینه پرداخت کنند. در حالت کلی بازرگانان و توریست ها بیشتر تمایل دارند در استانبول زندگی کنند و در مقابل کارمندان دولت، کارمندان سفارت ها و دانشجویان بیشتر در آنکارا زندگی می کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی دارد به عنوان مثال تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر استانبول سالیانه مبلغی بین 20 تا 100 هزار لیر نیاز دارد و تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی سالیانه حدودا بین 10 تا 40 هزار لیر نیاز دارد.

مقایسه-زندگی-در-استانبول-آنکارا

تحصیل در مدارس دولتی رایگان است. در استانبول مدارس ایرانی و فارسی زبان هم وجود دارند. برای تحصیل در مدارس خصوصی و بین الملی که با نام کالج هم شناخته می شوند نیاز به پرداخت هزینه دارد که این هزینه بسته به مدرسه و مقطع تحصیلی مبلغی بین 13 تا 50 هزار لیر و بالاتر به صورت سالیانه نیازمند است. در مدارس دولتی کتاب ها به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد و برای تهیه کتاب های کمک درسی خودتان باید هزینه اش را بپردازید. در مدارس ترکیه دانش آموزان باید یونیفرم بپوشند که هزینه آن توسط والدین پرداخت می شود.

پیشنهاد میکنیم مطلب قوانین دریافت اقامت ترکیه را نیز حتما مطالعه نمایید.

چند نکته برای مدیریت هزینه ها در ترکیه

برای اینکه در ترکیه بتوانید هزینه هایتان را مدیریت کنید رعایت چند نکته که در ادامه می آوریم می تواند تاثیر زیادی در کاهش هزینه هایتان داشته باشد.

  • اولین نکته که اهمیت زیادی دارد انتخاب محل زندگی در نزدیکی محل کار است. اگر هم مجبور شدید در فاصله دورتر از محل کارتان زندگی کنید باید طوری باشد که به وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی دسترسی داشته باشید. هزینه های حمل و نقل بالا می تواند مشکل ساز باشد.
  • در استفاده از برق و گاز باید دقت کنید و حداکثر صرفه جویی را داشته باشید. مخصوصا در فصل زمستان در خانه از لباس گرم استفاده کنید. استفاده از وسایل برقی پر مصرف را به بعد از ساعت 11 شب موکول کنید.
  • برای خرید لباس در ترکیه عجله نکنید. در ترکیه رقابت زیادی در بخش پوشاک وجود دارد. برای خرید لباس صرفا به برند آن توجه نکنید و از فروشگاه های مختلف پرس و جو کنید.
  • همیشه در جریان کلاس های رایگان شهرداری محله تان باشید و از کنسرت ها و فستیوال های رایگان استانبول و آنکارا باخبر باشید. قبلا هم اشاره کردیم که تعداد فستیوال ها در شهر استانبول بیشتر از آنکارا است.
4/5 - (4 امتیاز)