همانطور که می‌دانید کشور همسایه یعنی ترکیه نیز یک کشور صنعتی می‌باشد که با وجود منابع طبیعی محدود، به خوبی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند. برای مثال مواد خام و اولیه پلاستیک را از ایران تهیه کرده و در قالبهای متفاوت شروع به تولید محصول می‌کند. به همین جهت توانسته پیشرفت بسیاری در حوزه صنعتی از خود نشان دهد.

شاید شما قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارید. یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری در این کشور سرسبز، خرید خانه و یا اگر بخواهیم کمی وسیع تر عمل کنیم خرید ملک در ترکیه است.

اگر پیمانکار ساختمانی هستید، مسلم بدانید که بعد از خرید ملک چنانچه آپارتمان سازی نمائید، سود بزرگی به جیب خواهید زد. در این اثنا بمنظور خنک کاری و تهویه مطبوع در پروژه‌تان قطعا به برج خنک کننده نیاز خواهید داشت.

ما نیز در این مقاله قصد داریم دلیل خرید برج خنک کننده در ترکیه و یا کشورهای صنعتی پیشرفته را برای شما توضیح دهیم، هر چند که بهتر است بگوییم دلایل نیاز به برج خنک کننده زیرا که معایب این سیستم بسیار است. قبل از بررسی برج خنک کننده و صحبت در مورد مزیت‌های آن میخواهیم به بررسی کامل سیستم برج خنک کن بپردازیم.

شناخت و توضیح کلی در مورد برج خنک کننده

قیمت برج خنک کن در ترکیه

برج خنک کننده یک مبدل حرارتی تخصصی است که در آن هوای خنک و سیال گرم در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می‌گیرند تا دمای سیال را کاهش دهند. در همین حین حجم کمی از سیال نیز ممکن است تبخیر شده و دمای مایع در حال گردش (سیال فرآیندی) در برج را کاهش دهد و همین سادگی روش خنک کاری سیال فرآیندی، دلیل عمده نیاز به خرید برج خنک کننده در ترکیه و یا سایر کشورهای صنعتی می‌باشد.

*توجه: در ادامه جهت توضیح نحوه کار برج خنک کننده، سیال فرآیندی (که هدف خنک کردن آن است) را آب در نظر می‌گیریم تا مثال‌ها برایتان به راحتی مفهوم پیدا کنند.

آبی که توسط یک فرآیند صنعتی یا در یک کندانسور تهویه مطبوع گرم شده است، از طریق لوله ها به برج خنک کننده پمپاژ می شود. آب از طریق نازل‌ها روی سطوحی به نام «پرکن یا پکینگ» پاشیده می‌شود. تا آنجا که ممکن است سطح آب را برای برقراری حداکثر تماس هوا و آب در معرض هوای خنک قرار می‌دهد. بعبارتی هنگامی که آب در برج خنک کن جریان می‌یابد، در معرض هوایی قرار می گیرد که توسط فنی که به موتور الکتریکی وصل شده است، از بیرون به داخل برج کشیده شده است و از سمت پایین بسمت تنوره کولینگ تاور رفته و از آنجا آبی که گرم شده است به بیرون پرتاب می شود.

هنگامی که آب گرم و هوا به یکدیگر برخورد می‌کنند، مقدار کمی آب تبخیر می شود و یک واکنش خنک کننده ایجاد می کند. سپس آب سرد شده به کندانسور یا تجهیزات مورد نظر پمپ می شود که در آنجا دوباره گرم می‌شود. سپس دوباره به برج خنک کننده پمپ شده تا یک بار دیگر خنک کاری انجام شود.

اکنون که با مفهوم برج خنک کننده آشنا شده‌اید و می‌دانید هدف از خرید برج خنک کننده در ترکیه چیست و چرا استفاده از آن در صنایع مختلف ترکیه ضروری است، بد نیست که به معرفی انواع برج خنک کننده نیز بپردازیم.

انواع برج خنک کننده در ترکیه

انواع برج خنک کن در ترکیه

انواع برج های خنک کن برای همه کاربردها مناسب نیستند. برج‌های خنک کننده در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که اندازه‌های متعددی دارند. شناخت انواع مختلف، همراه با مزایا و محدودیت های آنها، هنگام تعیین برج مناسب برای یک پروژه ضروری است.

برج های خنک کننده متقاطع

در برج‌های خنک‌کننده جریان متقاطع، آب به صورت عمودی از میان پرکننده‌ها جریان می‌یابد در حالی که هوا به صورت افقی، با جریان آب در حال سقوط جریان دارد.

به همین دلیل، نیازی به عبور هوا از سیستم توزیع نیست و استفاده از حوضچه های توزیع آب گرم جریان ثقلی که در بالای واحد بالای پرکننده نصب شده اند، امکان پذیر و کافی است.

این حوضچه ها به طور جهانی بر روی تمام برج های جریان متقاطع اعمال می شوند به طوری که اگر شما اقدام به خرید برج خنک کننده در ترکیه و یا هر کشور دیگر با این نوع را انتخاب کنید قطعا دارای این مزیت خواهد بود.

برج های خنک کننده جریان مخالف

برج خنک کننده جریان مخالف

برج‌های خنک کننده جریان مخالف، به گونه ای طراحی شده اند که هوا از درون لوور به داخل کولینگ تاور مکش شده و به صورت عمودی به سمت بالا حرکت می‌کند، دقیقا برخلاف جریان آب در حال سقوط به روی پکینگ های یاد شده در ابتدای متن.

به دلیل این جریان هوای عمودی، استفاده از حوضچه‌های باز و جریان ثقلی معمولی در طرحهای جریان متقاطع امکان پذیر نیست. در عوض، برج‌های جریان مخالف از سیستم‌های اسپری لوله‌ای تحت فشار برای پاشیدن آب به بالای قسمت پکینگ استفاده می‌کنند.

از آنجایی که هوا باید از سیستم اسپری عبور کند، لوله ها و نازل ها باید از هم دورتر باشند تا جریان هوا را محدود نکنند.

برج‌های مونتاژ شده در کارخانه در چند بخش ساخته و ارسال می‌شوند البته این امر تا جایی پیش می‌رود که شیوه حمل و نقل امکان ارسال آن را داشته باشد. یک برج نسبتا کوچک اساسا دست نخورده (به شکل آماده) ارسال می‌شود، اما یک برج خنک کننده بزرگتر و چند سلولی به عنوان ماژول در کارخانه تولید می شود و قطعات یا تجهیزات برای مونتاژ نهایی به محل نصب ارسال می شود. برج های مونتاژ شده در کارخانه با نام های “بسته بندی شده” (محصول مونتاژ شده در کارخانه) نیز شناخته می شوند.

برج های خنک کننده مونتاژ شده در کارخانه بسته به کاربرد می توانند جریان متقاطع یا جریان متقابل باشند. در حالی که همه کاربردها متفاوت هستند، برج خنک کن جریان متقاطع مونتاژ شده در کارخانه به طور گسترده برای کاربردهای HVAC و صنعتی سبک استفاده می شود.

برج‌های خنک‌کننده میدانی (FEP) یا برج‌های صحرایی ساخته شده عمدتاً در محل استفاده نهایی ساخته و اسمبل می‌شوند. همه برج‌های خنک‌کننده بزرگ و بسیاری از برج‌های کوچک‌تر، بصورت پیش ساخته و بعد از علامت‌گذاری دقیق قطعات طبق دفترچه مونتاژ، برای مونتاژ نهایی به محل نصب ارسال می‌شوند.

سازنده کولینگ تاور معمولا نیروی کار و نظارت را برای مونتاژ نهایی نیز در اختیار کارفرما قرار میدهد. برج های قابل مونتاژ در محل نصب، بسته به کاربرد، می توانند جریان متقاطع یا جریان مخالف باشند. برای کاربردهای برق و صنایع سنگین، برج جریان مخالف را می‌توان جهت مطابقت با مشخصات دقیق پروژه شما برای عملکرد، ساختار، هواکشی بیشتر و کاهش سلولها سفارشی تولید نمود. پس هر زمان خواستید برای صنایع سنگین برج خنک کن طراحی کنید باید به سراغ کولینگ تاور جریان مخالف بروید.

برج خنک کننده با جریان هوای طبیعی

این نوع برج این قدرت را دارد تا نیازهای سرمایشی ساختمان را بدون نیاز به کارکرد چیلر به طور مستقیم برآورده کند. هدف یک سیستم خنک کننده با این نوع ساختار، صرفه جویی در انرژی است.

برج خنک کننده جریان متغیر

در صورتی که برج خنک کننده بتواند تحت جریان متغیر (مخالف، متقاطع و هوای طبیعی) در شرایط غیر پیک کار کند، ممکن است فرصت‌های صرفه جویی انرژی قابل توجهی را در اختیار کارفرما قرار دهد. جریان متغیر راهی برای به حداکثر رساندن اثربخشی ظرفیت برج نصب شده است و برای خرید برج خنک کننده در ترکیه بهتر آن است که به سراغ این مدل برج بروید چرا که در ترکیه قیمت انرژی بسیار بالاست و صرفه جویی زیادی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

قطعات برج خنک کننده می بایست با مهندسی دقیق برای ارائه یک محصول قابل اعتماد، با بالاترین استانداردها، تحمل‌ سخت‌ترین شرایط عملکردی و برای عمر طولانی‌تر ساخته و چیدمان شود.

آشنایی با قطعات مختلف برج خنک کننده

قطعات برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده: یکی از مهمترین اجزای یک برج خنک کننده پکینگ ها است. توانایی پکینگ در ارتقای حداکثر سطح تماس و حداکثر زمان تماس بین هوا و آب، کارایی برج خنک کننده را تعیین می کند. دو طبقه‌بندی اصلی پکینگ عبارتند از: پر کردن از نوع اسپلش (آب را ریز ریز می‌کند) و پکینگ از نوع فیلم (آب را در یک لایه نازک پخش می‌کند). در ترکیه جنس این پکینگ ها اصولا از پی وی سی می باشد.

قطره گیر: برای حذف قطرات آب از هوای در حال تخلیه از برج خنک کن و کاهش اتلاف آبِ فرآیند طراحی شده اند که حذف کننده های رانش باعث می شوند هوا و قطرات تغییر جهت ناگهانی دهند. این باعث می شود که قطرات آب از هوا جدا شده و دوباره به درون برج خنک کننده برگردد.

نازل‌ها: پیکربندی برج بصورت جریان متقاطع، استفاده از سیستم توزیع بدون فشار با جریان گرانشی با نازل را امکان پذیر می‌کند. با استفاده از این سیستم، آب تغذیه به حوضچه های توزیع آب گرم در بالای پکینگ پمپاژ می شود و سپس از طریق نازل‌هایی که در کف حوضچه توزیع قرار دارند، بر روی پکینگ جریان می یابد (توسط نیروی جاذبه). صنعتگران ترکیه نیز همچون سازندگان برج خنک کننده در ایران، در پیکربندی کولینگ تاور بر اساس جریان مخالف استفاده از یک سیستم پاششی از لوله های بسته و نازل های اسپری مانند را بکار می‌گیرد.

پروانه یا فن ها: فن های برج خنک کننده باید حجم زیادی از هوا را به طور موثر و با حداقل لرزش از سمت پایین به بالا هدایت کنند. مواد مورد استفاده در تولید پروانه تولیدی نه تنها باید با طراحی آنها سازگار باشد، بلکه باید قادر به مقاومت در برابر خوررندگی و سایش اثرات خورنده محیطی و رسوبات آب باشد که پروانه قرار است در آن محیط کار کنند. جنس این پروانه ها در ترکیه بدلیل قیمت مناسب کامپوزیت از فایبرگلاس انتخاب می شود.

اسپرینکلر: میل محرک، نیرو را از شفت خروجی موتور به شفت ورودی (Geareducer) منتقل می‌کند. از آنجایی که میل محرک در داخل برج کار می‌کند، باید در برابر خوردگی بسیار مقاوم باشد. اپرینکلر می باید ضمن چرخش با تمام سرعت موتور، به خوبی تعادل داشته باشد و بتواند با بالانس ثابتی به کار خود ادامه دهد.

در ترکیه علی الخصوص مراکز خرید متعددی که در استانبول، آنکارا، ازمیر و هتل‌های سوپر لوکس آنتالیا وجود دارد، برج‌های خنک کننده یک بخش مهم از تجهیزات سرمایشی برایشان محسوب می شود. از آنجایی که کولینگ تاور بسیار کارآمد هستند، باعث کنترل عالی دمای فضاهای عمومی ساختمانها، مراکز تجاری و هتل می‌گردند.

در ادامه به یک موضوع مهم، یعنی اقدامات پس از خرید برج خنک کننده در ترکیه خواهیم پرداخت که برای شما آشکار گردد که با خرید برج خنک کن کار به پایان نمی‌رسد.

اگر آپارتمان شما دارای برج خنک کننده است، ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشد. پیشرفت در این فرآیند می‌تواند کمی گمراه کننده و دشوار باشد. بسیاری از مردم پس از خرید برج خنک کننده در ترکیه و نصب، به برج های خنک کننده خود توجه نمی‌کنند تا زمانی که مشکلی پیش بیاید. اما در آن مرحله، هزینه تعمیر برج خنک کن می‌تواند سرسام آور باشد.

اقدامات پیشگیرانه (مانند خدمات تمیز کردن سیستمهای تهویه مطبوع) می‌تواند برج های خنک کننده را مانند روز اول، سیستم را جدید نگه دارد و وقوع تعمیرات پر هزینه را کاهش دهد. این اقدامات همچنین می‌توانند کیفیت خنک کاری یک برج را بهبود ببخشند.

5/5 - (4 امتیاز)