قبرس یک کشور جزیره ای است که به 2 بخش تقسیم می شود و از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. اکثر ساکنین و شهروندان این کشور ترک یا یونانی هستند. واحد پول قبرس یورو است و زبان رسمی و رایج آن یونانی و ترکی می باشد اما افراد زیادی نیز به انگلیسی تسلط دارند. کشور قبرس 1 میلیون نفر جمعیت دارد و منبع اصلی درآمد آن صنعت توریسم و گردشگری است. البته از طریق صنایع دستی و محلی نیز درآمد دارد. تابستان های این کشور زیبا گرم و خشک و زمستان های آن معتدل است. در این مقاله در ناب هاوس قصد داریم قوانین خرید خانه در قبرس را مورد بررسی قرار دهیم.

قبرس برای کسانی که دوست دارند در جزیره زندگی کنند و همیشه آرامش داشته باشند، بسیار ایده آل است. مهاجران و اتباع خارجی زیادی این کشور خوش آب و هوا را برای زندگی انتخاب می کنند و یکی از بهترین راه های اخذ اقامت قبرس، خرید خانه در آن می‌باشد.

اخذ اقامت از طریق خرید ملک و خانه در قبرس

اگر شما می خواهید اقامت کشور قبرس را اخذ کنید، بهترین و ساده ترین راه خرید ملک و خانه در این کشور است. ملک و خانه انتخابی شما برای خرید باید حداقل 300 هزار یورو قیمت داشته باشد و شما در هنگام درخواست اقامت باید حتما 200 هزار یورو از ارزش ملک را پرداخت کرده باشید. شما می توانید از این طریق هم برای خود و هم برای همسر و فرزندان تا 25 سالتان اقامت دائم کشور قبرس را کسب کنید. به دلیل آسان و سریع بودن این روش، افراد زیادی برای خرید ملک در این کشور اقدام می‌کنند.

قوانین خرید خانه در قبرس

بعد از اینکه اقامت این کشور را اخذ کردید، برای حفظ آن باید هر 2 سال 2 بار (حداقل به مدت 1 روز) در قبرس حضور داشته باشید، در صورتی که نمی خواهید در قبرس زندگی کنید. البته اگر می خواهید تابعیت و پاسپورت این کشور را کسب کنید، باید در آن زندگی کنید. در غیر اینصورت بعد از 7 سال می توانید تابعیت و پاسپورت را بگیرید. مزیت این روش این است که شما نیازی به حضور داشتن و زندگی کردن در قبرس ندارید و با خرید ملک به راحتی اقامت این کشور را می گیرید اما با این نوع اقامت اجازه کار ندارید.

بهتر است بدانید چون قبرس عضوی از اتحادیه اروپا است، با اخذ تابعیت و پاسپورت آن می توانید به تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کرده و در آنها زندگی کنید.

قوانین خرید و فروش ملک در قبرس

به طور کلی خرید خانه در قبرس دارای یک سری قوانین و قواعد است که شما به عنوان یک خریدار خارجی باید آنها را بدانید. قوانین خرید خانه در قبرس عبارتند از:

قوانین خرید خانه در قبرس

 • اگر می خواهید ملک مسکونی بخرید باید مساحت آن حداقل 100 متر مربع باشد و اگر می خواهید ملک تجاری بخرید، باید مساحت آن 250 متر مربع به بالا باشد.
 • اگر ملک خریداری شده حدودا 80 هزار یورو قیمت داشته باشد، شما اقامت موقت قبرس را کسب می کنید. ویزای موقت معمولا 1 ساله است و هر سال قابل تمدید می باشد. بعد از ۳ سال داشتن ویزای موقت، می توانید برای ویزای دائم درخواست دهید.
 • اگر ملک شما 300 هزار یورو قیمت داشته باشد، اقامت دائم قبرس را اخذ می‌کنید.
 • اگر ملک خریداری شده 2 میلیون یورو ارزش و قیمت داشته باشد، شما پاسپورت کشور قبرس را دریافت می کنید. (در صورتی که قصد زندگی در این کشور را نداشته باشید)
 • با خرید ملک باید به ازای هر متر آن، 85 تا 260 یورو سالانه به شهرداری مالیات دهید.

هزینه ها و مدارک لازم برای انتقال سند ملک و خانه

برای انتقال سند ملک و خانه باید به اداره ثبت اسناد قبرس مراجعه کرد. برای انتقال مالکیت باید خود خریدار یا یک شخص ثالث دارای وکالتنامه حضور داشته باشد و فروشنده نیز باید از شورای وزیران مجوز بگیرد. در قبرس تمام هزینه های انتقال سند ملک که توسط اداره ثبت اسناد انجام می‌شود، به عهده خریدار است اما هزینه های انتقال سند در بنگاه به عهده فروشنده می باشد. به طور کلی 5 تا 16 درصد مبلغ کل ملک به انجام مراحل اداری تعلق می گیرد. این یکی از قوانین خرید خانه در قبرس می‌باشد.

شما برای انتقال سند املاک در کشور قبرس و صاحب خانه شدن نیاز به یک سری مدارک دارید که این مدارک عبارتند از:

مدارک لازم برای انتقال سند ملک و خانه

پیشنهاد می‌کنیم صفحه خرید خانه در فاماگوستا قبرس را مشاهده کنید

 • مشخصات خریدار که شامل جزئیات شخصی و شغل او می‌شود.
 • 2 قطعه عکس
 • گواهی وضعیت تاهل
 • پاسپورت به همراه کپی
 • اسناد تایید شده ملک توسط اداره ثبت اسناد
 • اسناد نشان دهنده قیمت ملک
 • توافق نامه خرید
 • فیش تایید پرداخت مالیات ملک
 • باز کردن و داشتن حساب بانکی فعال و معتبر
 • مدارک اصلی سپرده های بانکی
 • پرینت حساب های بانکی در ۳ ماه گذشته
 • مدارک نشان دهنده میزان درآمد یا فیش حقوقی برای ارائه به بانک

پیش نویس قرارداد خرید و فروش ملک در قبرس

بعد از اینکه ملک توسط خریدار پسندیده و انتخاب شد، به شرطی که در بازرسی های قانونی مشکلی پیش نیاید، نوبت به نوشتن و تنظیم قرارداد و سند ملک می‌رسد. بعد از تنظیم قرارداد، باید هر دو طرف معامله صحت موارد نوشته شده را تایید کنند. بعد از تایید خریدار و فروشنده، قرارداد توسط دفتر ثبت، مهر و امضا می‌شود.

پیش نویس قرارداد یکی از قوانین خرید خانه قبرس است و مزیت انجام این کار این است که اولا فروشنده نمی‌تواند دیگر این ملک را به شخص دیگری بفروشد، دوما از به رهن و وثیقه گذاشته شدن سند ملک جلوگیری می شود. دولت و قانون قبل از رسمی شدن اسناد، همیشه از خریدار حمایت می‌کند.

پیش نویس قرارداد خرید و فروش ملک در قبرس

صفحه مناطق گردشگری قبرس شمالی نیز می‌تواند برای شما مفید باشد

در همین زمان، شما باید بخشی از قیمت توافق شده ملک را به فروشنده انتقال دهید، معمولا این مبلغ 10 درصد کل ارزش ملک می باشد. اگر همزمان ملک دیگری بخرید، باید 20 تا 30 درصد مبلغ کل آن را پرداخت کنید. در این مرحله از تسویه کامل قبوض آب، برق و گاز توسط فروشنده نیز مطمئن شوید. در حین تکمیل معامله سعی کنید حتما از بودجه خود محافظت کنید تا دچار تغییرات نامطلوب نرخ ارز نشود تا مجبور به هزینه کردن مازاد نشوید.

بعد از اینکه قرارداد تنظیم شد، شما باید به شورای وزیران قبرس اطلاع دهید تا این ملک به نام شما ثبت شود و تملک ملک برای شما صادر گردد. البته می توانید از وکیل خود بخواهید این کار را انجام دهد. با قطعی شدن قرارداد شما می توانید برای مالیات بر ارزش افزوده ملک خود 5 درصد تخفیف درخواست کنید. بعد از تکمیل همه مراحل و مشخص شدن قیمت نهایی ملک و پرداخت کل مبلغ، ظرف نهایتا 1 ماه سند ملک به شما تحویل داده خواهد شد.

*در مورد املاک نوساز، اسناد تا زمان تکمیل ملک صادر نمی‌شوند و بعد از تکمیل و تحویل ملک، تازه مراحل تنظیم قرارداد و ثبت سند شروع می‌شوند.

شرطهای مورد نیاز برای خرید ملک و خانه در قبرس

شما به عنوان یک خریدار ملک خارجی در قبرس باید یک سری ویژگی ها داشته باشید تا واجد شرایط انجام این کار شوید و بتوانید اقدام به خرید ملک و خانه در این کشور نمایید. این ویژگی ها و شرایط عبارت هستند از:

– نباید به هیچ وجه سابقه کیفری، جنایی و مشکل حقوقی داشته باشید و در لیست های تحت تعقیب اینترپل باشید.

– باید از لحاظ مالی توسط بانک های قبرس تایید شوید و در سطح مقبولی باشید.

– اگر قصد اقامت دائم در این کشور را ندارید، باید هر 2 سال حداقل 2 بار به قبرس بروید.

– اگر فرزند مجرد دارید، باید بین 18 تا 25 سال سن داشته باشد.

قیمت ملک و خانه در قبرس

قیمت ملک و خانه در قبرس

صفحه خرید خانه در گیرنه قبرس را مشاهده کنید

قیمت ملک و خانه در قبرس براساس محل، چند خوابه بودن، متراژ، سال ساخت و امکانات داخلی آن تعیین می شود. البته قیمت ملک تجاری در کشور قبرس از قیمت ملک مسکونی بالاتر و گران تر است. به طور مثال یک آپارتمان در مرکز شهر حدودا ۱،۲۰۰،۰۰۰ الی ۳،۰۰۰،۰۰۰ یورو قیمت دارد و یک آپارتمان خارج از شهر دارای ۱،۰۰۰،۰۰۰ الی ۲،۰۰۰،۰۰۰ یورو قیمت است.

قبل از اقدام به خرید و قطعی کردن انتخاب خود، حتما ملک را بررسی کنید و از نظر سالم بودن سیم کشی ها، لوله کشی ها و دیگر موارد آن را بازرسی نمایید. اگر خودتان در این زمینه تخصص ندارید، حتما از یک کارشناس و بازرس ساختمان کمک بگیرید. هزینه بررسی تکنیکی ساختمان در قبرس حدودا 500 یورو است که این مبلغ در مقایسه با هزینه های احتمالی بازسازی و تعمیر ملک به مراتب کمتر است.

امتیازات خرید املاک و مستغلات در قبرس

قبرس یک کشور در حال توسعه و پیشرفت است و قیمت ملک روز به روز در آن در حال افزایش می باشد.

خرید املاک و مستغلات در قبرس مزایای زیادی دارد که در زیر به این مزایا اشاره کرده ایم.

 • شما پاسپورت، تابعیت و حق شهروندی قبرس را اخذ می کنید و تحت حمایت دولت قرار می‌گیرید.
 • امکان زندگی شما و خانواده تان در این کشور فراهم می شود.
 • بدون ویزا می توانید به 160 کشور سفر کنید.
 • در عرض 2 تا 3 ماه از تاریخ ثبت سند ملک، اقامت شما تایید می شود.
 • می توانید در قبرس شرکت بزنید و کار کنید.
 • می توانید ملک خود را اجاره دهید و از این طریق درآمد داشته باشید.
 • به بهترین دانشگاه ها و موسسات عالی دسترسی پیدا می کنید.
 • در کشوری آرام و امن با کمترین میزان جرم، زندگی خواهید کرد.