تاپو چیست؟ تاپو در ترکیه به معنی سند مالکیت است. پس از خرید ملک یا زمین، به نام خریدار سند مالکیت (تاپو) صادر خواهد شد. صدور تاپو از طریق اداره ثبت و اسناد ترکیه انجام می‌گردد. بر روی تاپو یک کد QR درج می‌شود که کلیه اطلاعات مربوط به سوابق ملک مزکور در آن موجود است و این سوابق را می‌توانید با اسکن کردن این کد براحتی بررسی نمایید. در این مقاله قصد داریم انواع سند در ترکیه را بررسی و معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

انواع تاپو در ترکیه:

برای خرید خانه در ترکیه دو نوع سند صادر می‌گردد و رنگ تاپو نشان دهنده ذات و ماهیت ملک خواهد بود. در حالت کلی انواع سند در ترکیه دارای دو رنگ قرمز و آبی است. در بحث سرمایه گذاری باید هدف از سرمایه گذاری مشخص شود. هر دو از اسناد فوق دارای اعتبار بوده و هدف خاصی را بیان می‌کنند.

تاپو با رنگ آبی بیشتر برای اراضی صادر می‌شوند که هیچگونه مجوز ساختی ندارد و خریدار با این سند صرفاً مالک زمین بوده و اجازه ساخت در آن را ندارد و برای ساخت بایستی مجوزهای لازم اخذ گردد. محدودیت هایی مانند رهن، وثیقه در املاک و مستغلات در سند آبی رنگ انجام نمی‌شود.

انواع تاپو در ترکیه

تاپو با رنگ قرمز بیانگر این بوده که مالک زمین پس از خرید زمین مورد نطر مجوزهای ساخت را اخذ نموده و می‌توانید ساخت و ساز انجام دهید و این سندها برای اراضی و خانه ‌های دارای مجوز بوده، پس در صورتیکه سند ملک مورد معامله به رنگ قرمز باشد مجوزهای لازم از اداره شهرداری ترکیه صادر شده و با خیال راحت می‌توان ملک فوق را خریداری نمود.

ماهیت سند در ترکیه:

قبل از خرید زمین یا خانه در ترکیه برای سرمایه ‌گذاری یا زندگی باید با انواع سند در ترکیه و نحوه صحیح استخراج اطلاعات سند های ترکیه آشنایی کامل داشته باشید. برای مثال تمامی اطلاعات مربوط به زمین یا خانه در سند مالکیت درج می‌گردد. در این اسناد مالکیت کلیه قسمت های مستقل، دارای مجوز، پروانه بهره برداری و بدون پروانه برای فروش و حتی ساخت نشان داده می‌شود. تاپو در ترکیه، سند مالکیتی است که برای اثبات حق مالکیت املاک و مستغلات اراضی و خانه در ترکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع سند در ترکیه توسط اداره tapu ve kadastro در ترکیه صادر می‌گردد و با توجه به نوع ملک، رنگ و مشخصات سند ملکی مشخص می‌شود و دارای دو رنگ متفاوت است که رنگ تاپو ها نشانگر ماهیت ملک است که قبل تر اشاره کردیم. تاپو در ترکیه به رنگ قرمز و آبی است و هر کدام از این رنگ ‌ها نشان دهنده هدف خاصی است که از جانب دولت‌ مردان ترکیه برای سند مالکیت تعیین شده است.

مدارک مورد نیاز برای خرید و فروش ملک در ترکیه:

مدارک مورد نیاز برای خرید و فروش ملک

1) کارت شناسایی متعلق به طرفین خریدار و فروشنده (گذرنامه برای خارجیان حداقل با 6 ماه اعتبار).

2) عکس برای فروشنده 1 عدد و برای خریدار 2 عدد.

3) گزارش ارزشیابی ملک، این گزارش ارزش روز املاک و مستغلات را نشان می‌دهد و این گزارش از جانب شهرداری صادر می‌گردد.

4) سند مالکیت ملک مورد معامله

5) بیمه نامه اجباری زلزله

6) خریداران و فروشندگان بی سواد باید دو شاهد همراه خویش داشته باشند

7) هزینه کمیسیون از طرفین به میزان 2 درصد از ارزش نرخ معامله

مدارک مورد نیاز تهیه تاپو جدید:

  • برای انجام مراحل اخذ انواع سند در ترکیه می‌بایست وقت قبلی بصورت آنلاین از وب سایت اداره کل ثبت اسناد و کاداستر ترکیه دریافت گردد.
  • باید به این نکته توجه داشته باشید که قراردادهایی را که سالانه 5 بار از دفاتر ثبت اسناد و املاک دریافت گردیده ولی پیگیری نشده، دیگر نمی‌توانید قرار جدیدی در آن سال اخذ نماید. ضمناً متقاضی در یک روز فقط می‌تواند یک قرار داشته باشد و حق تعیین وقت دیگری را ندارد.
  • مالیات خرید و فروش ملک بایستی به اداره دارایی پرداخت گردد.
  • بیمه اجباری زلزله به روز شده باشد.

جزئیات محتویات تاپو در ترکیه:

جزئیات محتویات تاپو در ترکیه

پیشنهاد می‌کنیم صفحه خرید خانه در آنتالیا را مشاهده کنید

1) محل ملک واقع شده در استان
2) محل ملک واقع شده در شهر
3) محله ملک
4) موقعیت در روستا
5) موقعیت خیابان
6) مختصات ملک
7) شماره بلوک و آپارتمان
8) مشخصات و نوع ملک و مستغلات (ساختمان، زمین، زمین خالی و یا زمین آماده کشت)
9) مساحت زمین یا ملک
10) حدود اربعه و ابعاد ملک
11) کاربری ملک
12) قیمت واقعی مورد معامله ملک
13) نوع و ویژگی ملک
14) سهم زمین ملک واقع شده در آن
15) شماره ساختمان یا آپارتمان
16) شماره طبقه
17) شماره واحد
18) مشخصات مربوط به مالک ملک
19) تاریخ انتقال سند
20) شماره ثبتی ملک
21) محل امضا و ثبت تاپو