منطقه اسنیورت برای بسیاری از افراد خارجی که از مناطق جنگ زده در سایر نقاط جهان فرار کرده و یا کسانی که به استانبول مهاجرت نموده اند و این شهر را به عنوان خانه خود انتخاب کرده‌اند، یک منطقه مهم و جذاب می‌باشد. این منطقه در قسمت غربی استانبول قرار دارد و حدودا 1 میلیون مهاجر در آن زندگی می‌کنند. اکثر افراد ساکن در این منطقه از طبقه کارگر هستند و به کشور ترکیه مهاجرت کرده‌اند.

اخیرا مقامات شهر استانبول محدودیت هایی برای اقامت اتباع خارجی در منطقه اسنیورت اعمال کرده‌اند و نسبت به کسانی که می‌خواهند در این منطقه ساکن شوند، دقیق تر شده اند و به آنها توجه ویژه ای می‌کنند. این محدودیت ها به دنبال احساسات ضد مهاجر و بیگانه ستیزی در ترکیه، به وجود آمده است زیرا کشور ترکیه میزبان بیش از 4 میلیون پناهنده از سوریه و همچنین کشورهای جنگ زده دیگر است. افراد زیادی که از درگیری و بی ثباتی در کشورهای خود فرار می کنند، به این کشور پناه می آورند.

به گفته مقامات محلی در منطقه اسنیورت، چندین محله وجود دارد و این منطقه یکی از شلوغ ترین مناطق استانبول می‌باشد. منطقه اسنیورت به منطقه‌ای یهودی نشین تبدیل شده است و میزبان مهاجران بسیاری از کشورهای سوریه، ایران، اوگاندا و افغانستان می‌باشد.

شهردار اسنیورت، کمال دنیز بوزکورت، در استقبال از آخرین تصمیم اداره کل مهاجرت، گفت: “اتباع خارجی مهمان ما هستند، اما اعمال این محدودیت ها ضروری است. وقتی جمعیت افزایش می‌یابد، مشکلات مختلفی خود به خود به وجود می‌آید.”

محدودیت های محله اسنیورت

اگر قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارید صفحه خرید خانه در ترکیه را مشاهده کنید

محدودیت های جدید اعمال شده علاوه بر منطقه اسنیورت، منطقه فاتح را نیز شامل می شود و فقط دانشجویان بین المللی با برخی شرایط خاص، از این تصمیم مستثنی هستند.

سوریه کوچک

طبق آمار رسمی، سال گذشته حدود 127،000 سوری در منطقه اسنیورت سکنی گزیده‌اند، اما تعداد واقعی آن‌ها بیشتر از آمار رسمی برآورد شده است.

منطقه اسنیورت با عنوان “سوریه کوچک” نیز شناخته می‌شود زیرا بیشتر جمعیت این منطقه را افراد سوری تشکیل می‌دهند. بیش از نیمی از این محله (حدودا 28000 نفر جمعیت) سوری هستند و اکثر تابلوها و نوشته های روی مغازه ها، از آرایشگاه ها گرفته تا داروخانه ها، رستوران ها، فروشگاه های لباس، قصابی ها و بازارها، به زبان عربی است.

مورات پاستیرماچی که 30 سال در این محله خیاط بوده است، می گوید: “به غیر از من، فقط یک فروشگاه مواد غذایی و یک آرایشگاه مردانه در این خیابان وجود دارد که سوری نیستیم. به غیر از ما، همگی سوری هستند و ما اقلیت هستیم. ما در کشور خودمان مانند غریبه ها می‌باشیم.”

محله اسنیورت مانند یکی از محله های کشور سوریه است و افراد سوری زیادی در آن اقامت دارند. در حالی که ترک ها ماهی 2000 لیر (تقریبا 270 دلار) بابت اجاره مغازه پرداخت می‌کنند، سوری ها بیش از 4000 لیر (حدود 540 دلار) برای یک مغازه اجاره می دهند اما باز هم این محله و به طور کلی کشور ترکیه را دوست دارند و به آن مهاجرت می کنند. به طور کلی اکثر صاحبان مشاغل این منطقه را برای اجاره مغازه و کسب و کار ترجیح می‌دهند.

سوریه کوچک در استانبول

صفحه خرید خانه در استانبول را مشاهده کنید

محله آفریقایی

صلاح الدین ایوبی، محله دیگری در منطقه اسنیورت است، که محله ای برای زندگی و استقرار مهاجران آفریقایی و شهروندان کم درآمد می‌باشد. بیشتر ساکنین در این محله آفریقایی، عرب و افغان هستند و ایرانی ها بیشتر در منطقه جمهوریت زندگی می‌کنند زیرا این منطقه ساختمان های شیک تری دارد و مورد پسند ایرانیان است.

نیجریه ای ها و اوگاندایی ها نیز از جمله مهاجران ساکن این محله هستند. مهاجران اوگاندایی توانسته‌اند در محله خود، کلوپ های شبانه ایجاد کنند و مسابقات زیبایی برگزار نمایند.

رییس محترم این محله، هانلهان آیدمیر، با بیان اینکه تعداد آفریقایی های ساکن در این منطقه در 2 یا 3 سال اخیر به سرعت افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: آنچه باعث محبوبیت بیشتر این محله در بین آفریقایی ها و مهاجران کم درآمد می‌شود، پایین بودن قیمت اجاره های مسکن و مغازه است. او می گوید: “بیشتر آفریقایی ها از منطقه فاتح به اینجا نقل مکان کرده‌اند. آنها انجمن های مخصوص و همچنین مغازه های خاص خود را دارند.”