گفتگوی آزادسازی ویزا (VLD) که بین ترکیه و اتحادیه اروپا آغاز شده است، در مورد لغو شرایط ویزای شینگن برای شهروندان ترکیه، در اقامت کوتاه مدت خود در منطقه شینگن می‌باشد. پس از نهایی شدن و تایید این گفتگو، کلیه شهروندان ترکیه با گذرنامه خود، می توانند بدون اقامت و بدون ویزای تجاری و گردشگری، برای سفر به منطقه شینگن سفر کنند. بر طبق این گفتگو، شهروندان ترک می توانند در هر 180 روز، 90 روز به منطقه شینگن سفر کرده و اقامت کوتاهی داشته باشند. ویزای شینگن برای همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز انگلیس و ایرلند معتبر است. اگرچه سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین عضو اتحادیه اروپا نیستند، اما نام آن‌ها در فهرست شینگن ثبت شده است.

سند گفتگوی آزادسازی ویزا در 16 دسامبر 2013، به منظور حذف ویزا برای شهروندان ترکیه هنگام سفر به کشورهای حوزه شینگن، مطرح و امضا شد. در این سند 5 مورد اساسی و لازم مطرح شده است که هم شهروندان ترکیه و هم کشورهای حوزه شینگن باید آنها را دانسته و به آنها عمل کنند. این 5 مورد با نام “نقشه راه” مطرح و شناخته می شوند.

– حفظ اسناد سفر

– مدیریت مهاجرت

– برقراری نظم عمومی و امنیت

– رعایت حقوق بنیادی

– پذیرش مجدد مهاجران

آزادسازی ویزا

برای اطلاعات بیشتر برای سرمایه گذاری در ترکیه صفحه خرید خانه در بدروم را مشاهده کنید

قوانین و الزامات آزاد سازی ویزا

نقشه راه، به طور کلی از قوانین و الزامات مربوط به آزادسازی ویزا و توافق نامه بازخرید اتحادیه اروپا تبعیت می کند و حفظ تمام اسناد سفر (مانند شناسنامه، گذرنامه و …)، مدیریت مهاجرت، نظم عمومی و امنیت، رعایت حقوق بنیادی و پذیرش مجدد مهاجران را شامل می شود. موضوعات و موارد زیر در نقشه راه، گنجانده شده و در مورد آنها صحبت شده است.

– در مورد امنیت اسناد، گذرنامه ها، کارت های شناسایی و سایر اسناد مشابه و صدور گذرنامه های بیومتریک مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا.

– در مورد مدیریت مهاجرت، کنترل و نظارت کافی بر مرز، اجرای کارآمد و حمایت از افراد خارجی و حمایت بین المللی.

– در زمینه نظم و امنیت عمومی، مبارزه با جرایم سازمان یافته، تروریسم و ​​فساد، جلوگیری از قاچاق انسان و جرایم اینترنتی، همسویی با اتحادیه اروپا در زمینه تامین مالی تروریسم، همکاری قضایی موثر در امور کیفری و محافظت از داده ها.

– درباره حقوق بنیادی، حمایت از حقوق و آزادی های اساسی، مبارزه با تبعیض، دسترسی به گذرنامه و هویت افراد، رسیدگی به پناهندگان و افراد فاقد اسناد هویتی.

– در زمینه پذیرش مجدد مهاجران و تعیین شرایط جدید برای پذیرش مجدد.

الزامات تحت پوشش “نقشه راه” با الزامات ذکر شده در فصل 24 (مدیریت مهاجرت و مرز، دادگستری و همکاری قضایی، مبارزه با مواد مخدر) و فصل 23 همپوشانی دارد. گفتگوی آزادسازی ویزا (VLD)، نه تنها برای شهروندان ترکیه مهم و مثبت است (از لحاظ سفر بدون ویزا)، بلکه برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا نیز مهم و ضروری می باشد.

قوانین آزادسازی ویزا بین ترکیه و اتحادیه شینگن

صفحه خرید خانه در انگلیس را نیز مشاهده کنید

اکثر الزامات و موارد ذکر شده در “نقشه راه” با توجه به توافقات و اصلاحات موجود در قوانین مربوطه، به ویژه “قانون افراد خارجی و حمایت بین المللی” نوشته شده است. نهادهایی مانند وزارت دادگستری و وزارت کشور، تمام هماهنگی های مربوط به نهایی کردن گفتگوی آزادسازی ویزا را انجام می دهند و با اداره امور خارجه اتحادیه اروپا به طور مداوم در حال مذاکره می باشند.

کمیسیون اروپا تایید کرده است که ترکیه از 72 معیار موجود در “نقشه راه”، 65 مورد را دارد. پس از تایید کمیسیون برای بررسی گذرنامه های سری دوم، در 8 دسامبر 2018، تعداد معیارهایی که ترکیه باید انجام دهد به 6 معیار کاهش یافت. علاوه بر این، مذاکرات هر دو کشور برای انعقاد توافق نامه بین ترکیه و اتحادیه اروپا در مورد مبادله داده های شخصی و مبارزه با جرایم جدی و تروریسم همچنان ادامه دارد.

کشور ترکیه در زمینه صدور گذرنامه های بیومتریک و همکاری با یوروپل به شدت قوی عمل کرده است و تمام گذرنامه های بیومتریک آن با استانداردهای اتحادیه اروپا سازگار می باشد.

هنگامی که گفتگوی آزادسازی ویزا (VLD) نهایی شد، اصلاحیه ای در آیین نامه (EU) به شماره 2018/1806 اعمال گردید که طبق آن، به شهروندان ترکیه اجازه داده می شود بدون ویزا برای اقامت کوتاه مدت، به منطقه شینگن سفر کنند.